دسته‌بندی نشده

ترس از مرگ شوهر : روشی عالی برای مقابله با ترس از دست دادن همسر

حس مالکیت نسبت به همسر در همه وجود دارد ، در واقع هر چه بیشتر همسرتان را دوست داشته باشید احساس مالکیت بیشتری نسبت به او خواهید داشت که می تواند ناشی از ترس درونی از دست دادن همسر باشد.
در واقع ترس از دست دادن همسر پشت همه رفتارهای کنترل گر ، سوءظن و شک کردن قرار گرفته است.
افرادی که با مشکل ترس از دست دادن همسر دست به گریبان هستند در واقع چیزی در وجودشان کم دارند که میخواهند جای خالی اش را پر کنند، شک آن ها نسبت به همسرشان نیست بلکه نسبت به خودشان است و طرف مقابل آینه ای است که خودشان را در آن می بینند.

فردی که در رابطه احساس ناامنی دارد مدام در حال شرلوک هلمز بازی است و لحظه به لحظه همسرش را کنترل میکند، گوشی تلفن همراه و جیب هایش را چک می کند ، اگر فردی در مهمانی با همسرش گرم بگیرد ذهنش به هم می ریزد و همیشه نگران پشت پرده رابطه عاطفی اش است و بهترین لحظات زندگی اش را صرف فکر کردن در مورد این می کند که دل و ذهن همسرش جای دیگری است و هیچ گاه نمی توند معنی واقعی عشق و آرامش را درک کند.

علت ترس از دست دادن همسر

ترس از دست دادن همسر یعنی دلبستگی با چاشنی نا امنی، شما نمی توانید باور کنید مردی که در کنارتان است صد در صد متعلق به شماست.

ترس از دست دادن همسر

به خودتان شک دارید

وقتی شما به خودتان و توانایی هایتان شک داشته باشید و مطمئن نباشید که خوبی شما به قدری است که طرف مقابل حاضر شود با شما بماند ، دچار ترس می شوید و دست به اقدامات کنترل گر می زنید. اگر خودتان را قبول داشته باشید سعی نمی کنید با رفتارهای کنترل گرانه طرف مقابل را مجبور به ماندن کنید، شما خودباوری و اعتماد به نفس کافی دارید و مطمئن هستید که طرف مقابل به خاطر شما در این رابطه می ماند.

فکر می کنید خواستنی نیستید

افرادی که فکر می کنند خواستنی نیستند شروع به فرافکنی کرده و ترس از دست دادن همسر باعث می شود که به او شک کنند. چنین فردی تصور می کند به اندازه کافی خواستنی نیست که طرف مقابل به رابطه اش وفادار بماند. این افراد همواره با شک کردن در زندگی به مشکل می خورند و بعد یا مدتی متوجه می شوند که شکشان بی دلیل بوده و فقط زندگی را برای خودشان تلخ می کنند.

داغ عشق قبلیتان سرد نشده

اگر از یک رابطه عاشقانه نافرجام خارج شده باشید به خصوص این که اتمام آن از سوی شما نباشد ، اگر زمان کافی برای گذر از این احساسات نا خوشایند را به خودتان ندهید و بدون این که اعتماد به نفستان را بازسازی کنید و برای جبران کمبودها و عقده های بر جای مانده از رابطه قبلی، وارد یک رابطه جدید شوید احتمال این که دچار اشتباه مجدد در انتخاب و ترس از دست دادن شوید بسیار زیاد است.

ترس از دست دادن

اگر دچار این چرخه معکوس خود ویرانگر شوید ، زندگیتان پر می شود از آدم های بی رحمی که قدر محبتتان را نمی دانند. در چنین شرایطی حتی در کنار کسی که برای یک عمر بودن کنارش برنامه ریزی کرده اید ، نمی توانید احساس آرامش داشته باشید و تصور میکنید کسی که قلبتان از عشقش لبریز شده قرار نیست کنارتان بماند.
شاید شما تقصیر نافرجام بودن رابطه تان را گردن دیگران بیندازید و تصور کنید که لایق محبت شما نبوده اند ولی احساس ناامنی که شما در رابطه با خودتان می برید باعث می شود نتوانید شخصی مناسب انتخاب کنید یا در کار او عشقی آرام و برابر و بدون باج دادن و همراه با آرامش داشته باشید و در نتیجه نتوانید یک رابطه ماندگار بسازید.

مشکلات کودکی

رابطه والدین و اطرافیان در کودکی تاثیر بسیار زیادی بر زندگی و شخصیت فعلی شما می گذارد. اگر در کودکی الگوی دلبستگی ایمن و دوست داشتن بی قید و شرط در شما شکل نگرفته باشد و رابطه تان با والدین و اطرافیان همراه با اضطراب ، نا امنی و ترس از طرد شدن باشد ، احتمال این که این رفتارها را در بزرگسالی و در رابطه عاطفی تان بروز دهید بسیار بالا می رود.

دنبال تایید شدن هستید

وقتی اعتماد به نفستان پایین باشد و در رابطه احساس ناامنی کنید همیشه نگران قضاوت شریک عاطفی بر حرف ها و رفتارتان هستید و همیشه بعد از هر حرف یا عملی می خواهید تایید شوید و مثلا اگر برای خرج کردن پولتان نظری دارید فورا پشت سرش می پرسید ” فکرم احمقانه اس ؟ ” یا اگر در مورد مسائل روزمره صحبت میکنید وسط حرفها می پرسید ” حرفهای تکراری ام حوصله ات را سر برد ؟ ” یا حتی برای انتخاب لباس و آرایشتان باید منتظر تایید او بمانید.

درمان ترس از دست دادن

آویزان هستید

اگر مثل سریش به طرف مقابل می چسبید و همیشه می خواهید با او باشید و بودن فیزیکی او دلیل شادی شماست و در نبود او احساس ناخوشایندی دارید و تلاش می کنید که 24 ساعته با او باشید ، نشان دهنده احساس ناامنی شما در رابطه و ترس از دست دادن همسر است. مثلا شما در ساعات کاری مدام حرف می زنید یا در تلگرام چت میکنید و بدون هم سفر یا مهمانی نمی روید. این رفتارها می تواند هشدار دهنده باشد.

حتماً بخوانید:

بعد از مرگ همسر چگونه آرام شویم؟

بعد از مرگ همسر چگونه آرام شویم؟

فوت همسر : وقتی همسرتان از دنیا می‌رود، شما نه تنها باید با انسانی بسیار خاص در زندگی‌تان برای همیشه خداحافظی کنید بلکه مجبورید به گذشته، حال و…

درمان ترس از دست دادن همسر

افرادی که مشکل ترس از دست دادن همسر دارند معمولا بسیار شکاک هستند ، اگر به همسرتان شک کرده اید قبل از پیدا کردن دلیل منطقی شکتان را به زبان نیاورید. در اغلب موارد بعد از مدتی متوجه خواهید که شد که اشتباه کرده اید شکتان را فراموش کرده و اصلا به روی همسرتان نیاورید.
اگر همسرتان متوجه شک شما شده به اشتباه خود اعتراف کرده و عذرخواهی کنید و به نوعی رفتار کنید که نشان دهنده اعتماد شما به او باشد مثلا کمتر سوال پیچش کنید و به او عشق بورزید.

تنها چیزی که می تواند ترس از دست دادن همسر را کم کند و ناآرامی همسرتان را کاهش دهند محبت بی قید شرط دو نفر به یکدیگر است، در این صورت رابطه دلپذیر می شود و دوباره آرامش و اعتماد به زندگی شما برمی گردد.
گذشته عاطفی شما به صورت ناخودآگاه بر رابطه فعلی شما اثر می گذارد بنابراین اگر شکست عشقی داشته اید باید سهم بسیار بزرگی برای تاثیر در رفتار فعلیتان به آن بدهید و اگر نمی توانید به تنهایی مشکل را حل کنید حتما از یک مشاور کمک بگیرید.
چه شما دچار مشکل هستید یا شریک عاطفیتان دچار مشکل شده باید به دنبال حل مشکل باشید تا زندگی و عاشقی را برای خودتان راحت تر کنید و بتوانید در کنار هم ارامش را احساس کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا