دسته‌بندی نشده

3 روش برای تکثیر آربوتوس یا توت فرنگی درختی

آربوتوس یا توت فرنگی درختی (آربوزیا)

آربوزیا یا آربوتوس (توت فرنگی درختی) از خانواده Ericaceae با نام علمی ARBUTUS UNEDO بومی مناطق معتدل مدیترانه، اروپای غربی، جزایر قناری و آمریکای شمالی و غرب فرانسه و ایرلند است. از آنجا که این درخت در جنوب غربی ایرلند نیز پیدا می‌شود گاه به آن درخت توت‌فرنگی ایرلندی یا درخت توت فرنگی کیلارنی (Killarney) هم می‌گویند.

در زبان فارسی به این درخت نام “درخت قطاب” داده اند، با وجود این که درخت قطاب در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در رده حداقل نگرانی قرار دارد. گلهای آربوتوس در ظاهر همانند گلهای میوه بلوبری است که معمولاً سفید رنگ بوده ولی برخی ارقام همانند “Rubra” دارای گلهای صورتی هستند، گلها بعد از گذشت ۵ ماه از تلقیح به میوه تبدیل می شوند به همین دلیل میوه های امسال همزمان با ظهور گلهای سال دیگر قابل برداشت می شود.

میوه های آربوزیا در ابتدای تشکیل به رنگ سبز بوده و به مرور به زرد تغییر رنگ می دهد و در آخر رنگ آن به نارنجی و قرمز در می آید. “unedo” در لغت به معنای “I eat one” به معنای من یکی می خورم می باشد که برخی معتقدند این نام گذاری به خاطر طعم آربوزیا می باشد ولی مشخص نیست به دلیل طعم خوب آن یکی برای خوردن کافی است یا اینکه به دلیل طعم متوسط آن خوردن یکی کفایت می کند.

آربوتوس یا توت فرنگی درختی (آربوزیا)

معرفی میوه آربوتوس توت فرنگی درختی

نام های دیگر این گیاه عبارت اند از :

آربوتوس یا توت فرنگی درختی یا آربوزیا -اربوزا – ARBUTUS UNEDOآربوتوس یا توت فرنگی درختی یا آربوزیا -اربوزا – ARBUTUS UNEDO

میوه های آربوتوس آبدار و گوشتی و به رنگ قرمز و نارنجی می باشد، میوه ها باید زمانی که کامل می رسند برداشت شود، طعم میوه ها خیلی شبیه توت فرنگی نیست ولی بافت لذت بخشی دارد ولی کمتر از اینکه به صورت خام مصرف شود برای تولید نوعی نوشیدنی، مربا و مارمالاد مورد استفاده قرار می گیرد، طعم این میوه همانند زالزالک یا انجیر بوده و خیلی شیرین نمی باشد، اندازه ی این میوه خیلی درشت نیست و قطر آن معمولاً ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر است.

آربوزیا بیشتر به عنوان درختی زینتی کاشته می شود و یک گیاه زینتی محبوب در کالیفرنیا و بسیاری از ایالت های جنوبی است، درخت توت فرنگی در خاک های کمی اسیدی، شنی و رسی به خوبی رشد می کند، خاک مناسب برای رشد آربوزیا بهتر است کمی اسیدی باشد و خاک های آهکی را نمی پسندد.

آربوزیا گیاهی مقاوم به سرماست و گیاه بالغ آن تا منفی ۱۶ درجه را نیز تحمل می کند البته گیاهان جوان تر تحمل کمتری نسبت به سرما دارند و بهتر است سرمای زیر ۱۰ درجه را تا قبل از رشد کامل نبینند. آربوزیا دارای ارقام پا بلند و پا کوتاه می باشد ارتفاع این درخت معمولاً بین ۳ تا ۲۵ فوت ( ۱٫۵ متر تا ۸ متر) می باشد و درختچه محسوب می شود رقم موجود در سایت جزو ارقام پا کوتاه می باشد و در گلدان نیز به محصول دهی می رسد.

پراکندگی در دنیا:

آربوتوس یا توت فرنگی درختی و درخت آن بیشتر در مناطقی از جمله: پرتغال، اسپانیا و جنوب شرقی فرانسه؛ جنوب در الجزایر، مراکش، لیبی و تونس و در شرق ایتالیا، اسلوونی، کرواسی، یونان، ترکیه، قبرس، لبنان، سوریه و اسرائیل. همچنین در غرب فرانسه، آلبانی، بلغارستان و جنوب غربی ایرلند یافت می شود.

برخی خواص دارویی آربوتوس (توت فرنگی درختی)

درخت توت فرنگی به عنوان گیاهی دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، تمام قسمتهای گیاه حاوی اتیل گالات بوده، ماده ای است که دارای فعالیت آنتی بیوتیک قوی علیه باکتری های میکوباکتریوم است، برگ، پوست و ریشه برای کلیه و سیستم ادراری و بیماری های مثانه کاربرد دارد، همچنین برای درمان اسهال و برای درمان گلو درد برگ ها را در تابستان جمع می کنند و برای استفاده خشک می کنند.

در طب سنتی این گیاه برای گند زدایی و ضد عفونی کنندگی ، قابض ، شادی آوری ، دردهای روماتیسم و اهداف نیروزایی استفاده می گردد. از درخت توت فرنگی برای اهداف زینتی نیز بسیار استفاده می شود. همچنین این میوه شامل ویتامین C، بتا کاروتن، نیاسین، توکوفرول و اسیدهای ارگانیک هستند.

معرفی میوه آربوتوس توت فرنگی درختی

آموزش تکثیر آربوزیا یا آربوتوس توت فرنگی درختی:

آربوتوس معمولاً از سه طریق تکثیر می شود:

  • کاشت بذر
  • قلمه زنی
  • خوابانیدن

توت فرنگی درختی به طور طبیعی با توجه به اینکه متعلق به مناطق سردسیری و معتدل می باشد نیاز سرمایی دارد که البته توسط ما سرما دهی و خواب شکنی شده است و بذرها آماده کاشت می باشند. دمای جوانه زنی بذر آربوتوس یا توت فرنگی درختی که مهم ترین قسمت کاشت می باشد ۲۰ درجه باید باشد، بذر ها حداقل دو ماه زمان نیاز دارند تا سر از خاک بیرون بیاورند.

پوسته ی بذر آربوتوس بسیار سخت بوده و دیر می شکند برای تسریع در جوانه زنی حتماً قبل از کاشت ۲ تا ۳ روز در آب ولرم خیس نمایید. به طور کلی جوانه زنی بذر آربوتوس یا توت فرنگی درختی مشکل بوده و به سختی و با درصد پایین جوانه زنی اتفاق می افتد به همین دلیل این بذر تنها به افراد با تجربه و محققان در این زمینه توصیه می شود.

حتماً بخوانید:

معرفی ارزش غذایی و خواص توت فرنگی

معرفی ارزش غذایی و خواص توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه هایی است که بسیاری از افراد آن را دوست دارند. همچنین این میوه ی خوشمزه دارای خواص بسیاری است که عده ی زیادی از ما از آن ها…

برای نتیجه گیری حتماً بذرها باید در خاک های آماده و استریل همانند ترکیب پیت ماس و کوکوپیت ریز کاشته شود، زیرا به دلیل اینکه بذرها باید مدت زیادی در زیر خاک باشند در خاک های معمولی دچار آفات و بیماری های گوناگون می شود و جوانه زنی اتفاق نمی افتد در نتیجه حتماً خاک تمیز و استریل استفاده شود.

بذرهای آربوتوس یا توت فرنگی درختی باید در ظرف درب دار شفاف کاشته شود یا اینکه در گلدان کوچک تمیز کاشته شود و بر روی آن مشما کشیده شود، با کشیدن مشما بر روی بستر کاشت دمای خاک بالا می رود در نتیجه دمای محیط باید به گونه ای تنظیم شود که دمای خاک ۲۰ تا ۲۲ درجه باشد.

تکثیر آربوزیا یا آربوتوس توت فرنگی درختی

بستر کاشت را در سایه ولی محیطی روشن قرار دهید. تا قبل از جوانه زنی خاک همیشه مرطوب باشد و اجازه ندهید خشک شود. در ماه های اولیه رشد گیاه آبیاری باید به گونه ای انجام شود که پای گیاه همیشه خیس باشد تا ریشه زنی گیاه به خوبی انجام شود. گیاه آربوزیا دیر رشد و کند رشد است و برای رشد آن باید صبوری داشت.

برای خوابانیدن و قلمه زنی یا پیوند زنی در فصل بهار و تابستان می توان نتیجه خوبی گرفت. گیاه آربوزیا در اکثر مناطق آب و هوایی به جز مناطق گرمسیر قابل کاشت و پرورش بوده و نسبت به گرما و سرما و شوری و خشکسالی نسبتاً مقاوم می باشد. درخت توت فرنگی در خاک های اسیدی، قلیایی، قهوه ای، مرطوب، شنی و رسی رشد می کند و تا حدودی نسبت به خیسی خاک حساس است.

منبع : گلس گاردن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا