دسته‌بندی نشده

شرایط ایده آل برای رشد گل‌ استکانی (کامپانولا)

آشنایی با شرایط نگهداری و پرورش گل استکانی

گل استکانی گیاهی بسیار زیبا می باشد که به دلیل شکل گلها که شبیه استکان می‌باشند، این نام رایج را به خود اختصاص داده است. در جنس های مختلف دارای تعدد گونه می باشد. کامپانولا شامل ۳۰۰ گونه مقاوم و نیمه مقاوم گیاهان یکساله، دوساله و چندساله علفی و درختچه مانند است. ایزوفیلا گیاهی چندساله و پاکوتاه است و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ سانتیمتر نیز می رسد.

ویژگیهای ظاهری

گل: گل‌های این گیاه زیبا و شبیه به ستاره و یا به شکل یک استکان کوچک و زنگوله ای با عرض ۳ سانتیمتر هستند و در اواخر تابستان به تعداد زیادی بر روی گیاه ظاهر می شوند. گل ها منفرد و بصورت مجتمع یا خوشه ای روی ساقه قرار میگیرند و گاهی متمایل به سمت پایین هستند. واریته آلبا دارای گل های سفید رنگ و واریته سیزوفیلد دارای گل هایی به رنگ آبی می باشند.

آشنایی با شرایط نگهداری و پرورش گل استکانی

برگ: برگ های این گیاه ساده و اغلب باریک و کشیده هستند.
نور: این گیاه به نور فراوان به صورت مستقیم و یا پراکنده نیاز دارد. گل استکانی گیاهی روز بلند بوده و برای گلدهی نیاز به طول روز بلند دارد و در طول روز کوتاه گل نمی دهد مگر اینکه نور اضافی برای آن تامین شود.این نور اضافه می تواند در شرایط گلخانه و توسط لامپ های مختلف تامین شود.
آبیاری: نیاز آبی این گیاه در حد متوسط می باشد. خاک این گیاه بایستی در طول دوره فصل رشد مرطوب نگه داشته شود و محیط اطراف ریشه مرطوب بماند. در دوره رکود گیاه آبیاری به تدریج صورت می گیرد.
خاک: خاک گلدان شامل خاک آلی ،پیت و ماسه به نسبت های مساوی می باشد. تعویض گلدان در فصل بهار انجام می شود.
کوددهی: تغذیه گیاه در هر دو هفته یک بار از ماه بهار تا اواخر دوره گلدهی توسط کود مایع صورت می گیرد. از کود NPK برای آن می توان استفاده کرد.برای گلدهی باید نیتروژن را ده درصد کم کرد.
آفات و بیماریها: گیاه استکانی خیلی حساس به آفات و بیماری ها نیست ولی در شرایط رطوبت زیاد بایستی بوته ها از خسارت ناشی از کپک خاکستری دور نگه داشته شوند.

روش تکثیر گل استکانی

روش تکثیر گل استکانی

در بهار از طریق بذر می توان آن را تکثیر کرد.این گیاه بهارگل بوده لذا بذر آن بهتر است اواخر بهمن یا اوایل اسفند کاشته شود. بذر این گل به دلیل ریز بودن باید سطحی کاشته شود. بعد از حدود یک ماه نشاهای ۴ تا ۶ برگی منتقل شده و در شرایط مناسب رشد می کنند. جهت ازدیاد بوته از طریق قلمه ساقه با ۳ تا ۴ جفت برگ، در اواخر تابستان در دمای ۱۲ الی ۱۶ درجه سانتیگراد و در بهار در دمای ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتیگراد اقدام می شود.

پایه قلمه ها جهت تسهیل ریشه زایی، در درون گلدانی با مخلوطی از خاک پیت و ماسه به نسبت مساوی قرار داده می شود.سطح روی گلدان را باید توسط پوشش پلاستیکی پوشانده و در مکانی با نور فیلتر شده قرار داد. پس از حدود سه هفته، زمانی که قلمه ها ریشه دار شدند، بوته ها به گلدان های متوسط انتقال داده می شوند.

از این گل زیبا برای کاشت در حاشیه ها و یا به عنوان گل شاخه بریده استفاده می شود. این گیاه به آسانی در منازل در سبدهای آویز کشت می شود. این گیاه هم در باغچه و هم در گلدان کشت می شود. نیازمند شرایط معتدل تا گرم می باشد. بوته های این گیاه به تغییرات دمایی زیاد سازگار هستند اما برای ادامه گلدهی به محیطی خنک نیاز دارند. در دمای بیش از ۱۸ درجه سانتیگراد گلدان‌ها را باید در لایه ای از شن مرطوب قرار داد. در طول دوره زمستان(در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد) گیاه به استراحت زمستانه می پردازد.

منبع : اگرونیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا