دسته‌بندی نشده

آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی در منزل

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

حتی اگر ظروف خود را قبل از قراردادن در ماشین ظرفشویی بشویید، باز هم تکه‌های مواد غذایی و چربی در سطح آنها وجود دارد که باید جدا شوند. وظیفه فیلتر به دام انداختن تمام ذرات و جلوگیری از رسوب مجدد آنها روی ظروف است. اما اگر فیلتر مسدود باشد، نمی‌تواند وظیفه خود را انجام دهد.

فیلتر برخی از ماشین ظرفشویی‌های قدیمی ‌مانند سطل زباله است و خودبخود تخلیه می‌شود. به همین علت ماشین‌های قدیمی صدای بلندی دارند. در مدل‌های جدید فیلتری تعبیه شده که نیاز به تمیزکاری دستی دارد. هر دو نوع فیلتر در کف داخلی ماشین ظرفشویی زیر بازوی اسپری چرخان قرار دارند. با بررسی کتابچه راهنما یا مراجعه به وب سایت سازنده می‌توانید نوع فیلتر خود را تعیین کنید.

زمان تمیزکردن فیلتر ماشین ظرفشویی

برای تمیزکردن فیلترهای قدیمی‌ (تمیزشونده) یک بار در ماه از سرکه سفید و جوش شیرین یا از تمیزکننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فیلترهای جدید نیز باید حداقل یک بار در ماه تمیز شوند. اگر احساس می‌کنید ظروف بعد از شستشو دارای لکه است و تکه‌های غذا و رسوب باقی مانده، یا ماشین بوی ناخوشایندی می‌دهد باید مرتباً فیلتر را تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر فقط چند دقیقه طول می‌کشد و وسیله خاصی نیاز ندارد. صرف وقت برای تمیز کردن آن، ارزش صرفه‌جویی در زمان و انرژی لازم برای شستن دوباره ظروف را دارد.

تجهیزات و ابزارها:

کاسه بزرگ
پارچه یا اسفنج
مسواک قدیمی
برس نایلونی با موی نرم

زمان تمیزکردن فیلتر ماشین ظرفشویی

مواد مورد نیاز:

مایع ظرفشویی حاوی مواد چربی زدا
سرکه سفید (اختیاری)
جوش شیرین

دستورالعمل

۱- فیلتر ماشین ظرفشویی را پیدا کنید.

از آنجا که فیلتر در کف داخلی ماشین ظرفشویی قرار دارد، قفسه پایین را بیرون بیاورید تا به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. اکثر فیلترهای دستی (جدید) با پیچاندن باز و بسته می‌شوند و فلش راهنما دارند. بعضی از فیلترها یک استوانه‌ی تک هستند، بعضی دیگر فیلتر دیگری در زیر استوانه دارند. معمولا فیلترهای زیری (تخت/صاف/یکدست) در جای خود قفل نمی‌شوند و با استفاده از سوراخ وسط فیلتر می‌توان آنها را به راحتی برداشت و شما به هیچ ابزاری نیاز نخواهید داشت.

۲- فیلتر را درآورید.

فیلتر استوانه ای را به سمت فلش راهنما بچرخانید تا قفل آن باز شود. اغلب قفل آن با چرخاندن خلاف جهت عقربه ساعت باز می‌شود. بعد از باز شدن قفل، آن را به آرامی ‌بالا بکشید تا از کف ماشین ظرفشویی خارج شود. اگر فیلتر دوم وجود دارد، آن را نیز بردارید.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

۳- یک محلول تمیزکننده تهیه کنید.

یک کاسه بزرگ را با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی یا صابون پر کنید. برای بهتر تمیز شدن فیلتر از مواد شوینده خوب حاوی مواد چربی‌گیر استفاده کنید.

۴- فیلتر را خیس کرده و برس بکشید.

فیلتر(ها) را در محلول تمیز کننده قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد تا رسوبات آن شل شود. اگر تکه‌هایی از برچسب‌های کاغذی به فیلتر چسبیده باشد این کار بسیار مفید خواهد بود. با استفاده از اسفنج، مسواک قدیمی یا برس نایلونی با موی نرم، هرگونه رسوب و آشغال چسبیده به فیلتر را جدا کنید.

۵- خوب بشویید.

فیلتر (ها) را در آب داغ بشویید.

حتماً بخوانید:

۶- محل قرارگیری فیلتر را پاک کنید.

اسفنج یا پارچه را به محلول آب گرم و صابون آغشته کرده و دهانه محل قرارگیری فیلتر را پاک کنید تا ذرات غذا یا چربی آنجا چسبیده، پاک شود.

۷- فیلتر (ها) را در جای خود بگذارید.

مراحلی را که برای درآوردن فیلتر (ها) استفاده کرده اید معکوس کنید. ابتدا فیلتر زیرین(صاف/تخت) را بگذارید سپس فیلتر استوانه‌ای تمیز شده را گذاشته و بچرخانید. مطمئن شوید که آن را در جای خود محکم قفل کرده اید. اگر فیلتر‌ها آسیب دیده یا خراب شده‌اند آنها را تعویض کنید.

نکاتی برای کمک به تمیز نگهداشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

نکاتی برای کمک به تمیز نگهداشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

غذای اضافی ظرف‌ها را قبل از قراردادن در ماشین ظرفشویی پاک کنید.
ماهی یکبار ماشین ظرفشویی را خالی روشن کنید. این کار از تجمع چربی در فضای داخلی و فیلتر جلوگیری می‌کند. مقدار دو فنجان سرکه سفید را در یک ظرف بدون در ریخته و روی قفسه بالا قرار دهید. در انتها چرخه شستشوی آب گرم منظم/عادی را اجرا کنید.
زمان تمیز کردن فیلتر را برای یادآوری در تقویم خود علامت بزنید تا هر ماه این کار را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا