جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
7 اهمیت ورزش یوگا برای کودکان را بدانیم_65776b077e863.jpeg
7 اهمیت ورزش یوگا برای کودکان را بدانیم_65776b077e863.jpeg

7 اهمیت ورزش یوگا برای کودکان را بدانیم

سرفصل های این مقاله

رای این که بتوانیم از فواید یوگا برای کودکان بهره‌مند شویم باید از روشی جدید کمک بگیریم. در این بخش ما تمام آنچه باید در خصوص فواید یوگا برای کودکان و همین‌طور مضرات یوگا برای کودکان بدانید را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا حرکات یوگا برای کودکان را فرا بگیرید و آن را به‌صورت کاربردی در برنامه‌های کودک خود به کار ببرید.

یوگا یک نوع تمرین و شیوه زندگی برای تمام گروه‌های سنی است، اما با این وجود باید توجه کنید شیوه و سبک تمرین‌ها با توجه به سن و نیاز‌های خاص افراد انتخاب می‌شوند تا فواید یوگا در کودکان نیز دیده شود.
یوگا را می‌توان از طریق داستان‌سرایی، آواز خواندن، رقصیدن و بازی کردن انجام داد. البته با توجه به شخصیت کودک و نیاز‌های او، ممکن است یک حرکت یا یک روش خاص برای او جذاب‌تر و یا تاثیر ‌گذار‌تر باشد.

فواید یوگا برای کودکان

قبل از این که به‌‌سراغ فواید یوگا برای کودکان برویم باید به تاریخچه آن توجه داشته باشیم. یوگا یک تمرین باستانی از هند است که بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

لغت یوگا در لغت به معنای پای‌ریزی و هماهنگ کردن ذهن، بدن و روح است. انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، تمرین‌ها معمولاً بر وضعیت‌های فیزیکی (آسانا)، تکنیک‌های تنفسی (پرانایاما) و مدیتیشن (دیانا) تمرکز دارند.

تاثیرات ورزش یوگا بر بهبود سلامت جسم و روح کودک

همان‌طور که می‌دانید یکی از فواید یوگا برای کودکان بهبود سلامت جسمی و روانی کودکان در سنین پایین (۶ تا ۱۲ سال) است. یوگا تعادل، قدرت، استقامت و ظرفیت هوازی بدن را در کودکان بهبود می‌بخشد.
یکی دیگر از فواید یوگا در کودکان، ذهن‌آگاهی و بهبود وضعیت روان‌شناختی است. همان‌طور که می‌دانید یوگا می‌تواند تمرکز، حافظه و عزت‌نفس را بهبود بخشد و حتی اضطراب و استرس را در کودکان کاهش دهد.

یوگا برای کودکان چه فوایدی دارد؟

۱. روشی جالب برای افزایش آرامش است

با توجه به این موضوع که ما در دنیایی پر از استرس زندگی می‌کنیم، باید همواره‌ به‌دنبال راهی برای کاهش استرس‌ کودکان خود باشیم. یکی از فواید یوگا برای کودکان، کاهش سطح استرس آن‌هاست.
در طی یک مطالعه ۸ هفته‌ای در مالزی، از دانش‌آموزان کلاس سوم خواسته شد تا یوگا را در برنامه روزانه‌ خود قرار دهند. اگرچه این بررسی تنها در ابعاد کوچکی انجام شد، اما تحقیقات نتایج مثبتی را نشان دادند.
دانش‌آموزانی که در این تحقیقات شرکت داشتند، تکنیک‌های مدیریت استرس را فرا گرفته و آن‌ها را در موقعیت‌های پرتنش به کار می‌بردند تا بتوانند آرامش خود را حفظ کنند.

۲. بهبود تمرکز کودکان

یکی دیگر از فواید یوگا برای کودکان می‌تواند افزایش تمرکز باشد. هر کودکی برای درک موضوعات جدید پیرامون خود باید به دقت به آن‌ها نگاه کند تا بتواند آن‌ها را یاد بگیرد.
در مقاله‌ای که توسط انجمن ملی روان‌شناسان منتشر شد؛ مشخص شد یوگا به تمرکز مؤثرتر کودک کمک می‌کند. کودکانی که در مورد آن‌ها صحبت شده بود، مشکلات توجه داشتند، اما ADHD در آن‌ها تشخیص داده نشده بود.
معلمان علاوه‌بر تایید این مورد از لیست فواید یوگا برای کودکان، به لذت بخش بودن این تمرین برای کودکان مخصوصا هنگامی که آموزش‌ها به‌صورت ویدیویی دنبال می‌شوند اشاره کردند.
طبق گفته‌ ‌آن‌ها، ۹۶ درصد از معلمان تغییرات مثبتی در توانایی دانش‌آموزان برای تمرکز دیده‌اند که آن‌ را به‌عنوان یک پیشرفت قابل‌توجه توصیف می‌کنند.

رفع استرس با یوگا

۳. تقویت ارتباط بدن و ذهن

لیزا فلین در کتاب یوگا برای کودکان، توضیح می‌دهد که چگونه تشویق کودکان به برقراری ارتباط بین بدن و ذهن خود، به رشد آن‌ها کمک می‌کند. او بیان می‌کند:
«بسیاری از کودکان، دارای اضافه وزن، مشکلات استرس، عصبانیت و مشکلات توجه و یادگیری هستند. در این کودکان ذهن و بدن ارتباط قوی با یکدیگر ندارند.»
فلین در کتاب خود نشان می‌دهد که چگونه با یادگیری یوگا، کودکان می‌توانند در لحظه حضور بیشتری داشته باشند و متوجه محیط خود باشند.
آن‌ها نسبت به ذهن و بدن خود، آگاه می‌شوند و یاد می‌گیرند احساسات خود را کنترل کنند. همین‌طور یکی دیگر از فواید یوگا در کودکان این است که، کودکان یاد می‌گیرند افراد‌ منعطفی باشند و سلامت روان را بهتر درک کنند.

7 فایده یوگا رای بچه ها

۴. افزایش انعطاف پذیری

این مورد از لیست فواید یوگا در کودکان یکی از دلایل اصلی محبوبیت یوگا است. یافته‌های پروژه‌ای در برزیل در سال ۲۰۱۶ نشان داده است که چگونه یوگا توانایی‌های حرکتی کودکان ۶ تا ۸ ساله را بهبود می‌بخشد.
نمرات این کودکان در کلاس‌های تربیت‌بدنی مدرسه، تغییرات مثبتی را در انعطاف‌پذیری، قدرت و تعادل نشان داده است. این مورد از فواید یوگا برای کودکان نشان داده است عملکرد حرکتی بدن ‌آن‌ها به‌شکل قابل‌توجهی بهبود پیدا کرده است.

۵. افزایش قدرت بدنی

اگر به‌دنبال تقویت قدرت بدنی کودک خود هستید، باید به این مورد از لیست فواید یوگا برای کودکان توجه کنید. بر اساس مطالعاتی که بر روی کودکان ۷ تا ۹ سال متمرکز شده بود، نشان داده شد ۱۲ هفته تمرین یوگا منجر به بهبود قدرت بدنی کودکان می‌شود.
با این حال، اگر کودکان تمرین را متوقف کنند، اثر این مورد از لیست فواید یوگا برای کودکان ادامه پیدا نمی‌کند؛ بنابراین وقتی شروع کردید، باید ادامه دهید تا فواید یوگا در کودکان بتوانند تاثیرگذار باشند.

 آرام کردن ذهن کودکان با یوگا

۶. بهبود سلامت روان کودکان

براساس تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۴، یوگا می‌تواند در بهبود سلامت روان کودکان تأثیر به‌سزایی داشته باشد. با توجه به این مطالعات، تمرینات منظم و مستمر یوگا می‌تواند سلامت روان کودکان را بهبود ببخشند.
این مورد از لیست فواید یوگا در کودکان می‌تواند نشان‌دهنده افرایش توانمندی کودکان در مقابله با افسردگی و همچنین استرس‌های زندگی روزمره باشد.
به‌دنبال تمرینات منظم و مستمر یوگا، کودکان می‌توانند بهتر احساسات خود را کنترل کنند و عزت نفس آن‌ها بهبود می‌یابد‌. این موضوع در فواید یوگا برای کودکان باعث شده تا برخی از مدارس تمرینات یوگا را در فعالیت‌های دانش‌آموزان خود قرار دهند.

حتماً بخوانید:

۷. کاهش اضطراب و استرس

آمارهای انجمن روان‌شناسی نشان می‌دهد، از هر ۵ کودک، یک کودک استرس بسیار‌ زیادی را تحمل می‌کند. البته در تحقیققات نشان داده شده است که یوگا برای مدیریت استرس و اضطراب مفید است.

فواید ورزش

از دیگر فواید یوگا برای کودکان می‌توان موارد زیر را نام برد:

افزایش اعتمادبه‌نفس
تقویت قدرت حافظه
بهبود تنفس
بهبود رفتار‌های اجتماعی
افزایش خود کنترلی کودکان
بهبود بیماری تحریک‌پذیری روده (IBS)
کنترل و کاهش علائم آسم
تاثیر مثبت بر روی عملکرد درسی کودکان
کاهش علائم ADHD
کاهش و کنترل علائم اوتیسم

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: