دسته‌بندی نشده

با این روش ها بدن خود را در تابستان خنک نگه دارید

راه های خنک کردن خود بدون کولر

همه ی ما در تابستان احساس گرما می کنیم و برخی افراد به دلیل طبع و مزاجی که دارند بیشتر از این وضعیت رنج می برند و برای خنک کردن خود از روش های معمول مثل کولرهای آبی یا گازی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که اینها تنها روش های خنک کردن نیستند.

راه هایی برای خنک کردن منزل

بستن پنجره ها:

زمانی که کولر خراب باشد یا قصد استفاده از آن را نداشته باشید باید از تابش نور خورشید به پنجره ها جلوگیری کنید. به طوری که بیش از ۳۰ درصد از گرمای هوای داخل منزل، از طریق پنجره وارد می شود. با استفاده از پرده تا حد زیادی می توانید این کار را انجام دهید.
اما باید کرکره ها را بسته نگه دارید. بعضی از افراد برای دور نگه داشتن نور خورشید از منزل آن را بالا می بندند. در حالی که برخی دیگر آن ها را به سمت پایین می اندازند تا فضای تاریک تر ایجاد کنند.

بستن درب ها :

از اینکه بدانید چقدر گرما از داخل درها عبور می کند حتما شگفت زده خواهید شد. حتی اگرپرده و یا درب عایق طوفان داشته باشید.اساسا، نور می تواند گرما ایجاد کند بنابراین باید خانه را تاریک نگه دارید و درب ها محکم ببندید تا آن گرمای اضافی را از منزل دور نگه دارید.

استفاده از یخ و پنکه :

این یک ترفند قدیمی است که مردم سال ها پیش زمانی که تهویه مناسب وجود نداشت استفاده می کردند. آن ها یخ را داخل کاسه بزرگی می ریختند و سپس آن کاسه را روبروی باد پنکه قرار می دادند. این کار باعث ایجاد نسیمی خنک می شود که در روزهای گرم احساس خوبی به افراد می دهد.

 خنک کردن خود

استفاده از ملحفه پنبه ای :

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید در فصل تابستان برای خنک شدن خود انجام دهید استفاده از ملحفه های نازک یا پنبه ای به جای پتو و رواندازه های پشمی است.

استفاده از پنکه سقفی :

پنکه سقفی می تواند به اندازه کافی به خنک نگه داشتن خانه کمک کند زیرا بطور مداوم هوا را جابجا می کند. اما مطمئن شوید که در طول آب و هوای گرم، پره ها در جهت خلاف عقربه های ساعت می چرخند. این کار به خنک شدن بهتر خانه کمک می کند.

تمرکز روی خود:

بعضی اوقات وقتی نمی توانید دمای اتاق را کاهش دهید، می توانید دمای بدن خود را پایین بیاورید. شما می توانید این کار را با مصرف نوشیدنی های سرد وخنک انجام دهید و یا یک پارچه خنک را به گردن یا ناحیه مچ خود بمالید و لباس های خنک تر بپوشید. همچنین سعی کنید بطری های ۲ لیتری آب را منجمد کنید، سپس آن ها را زیر پای خود قرار دهید.

استفاده از هواکش :

اکثر افراد داخل سرویس بهداشتی و آشپزخانه هواکش دارند، اگر هواکش دارید از آن ها استفاده کنید. در واقع خروج بخار از منزل هنگام پخت، می تواند گرما را از خانه شما بیرون بکشد.

باز گذاشتن پنجره ها در ساعات خنک روز:

یکی از کارهایی که می توانید برای خنک نگه داشتن منزل و کاهش هزینه های برق انجام دهید این است که صبح زود یا آخر شب کولر را خاموش کرده و درب و پنجره ها را باز کنید.

خنک کردن بدن بدون کولر

استفاده بالش های دارای کیسه آب سرد:

با استفاده از این نوع بالش ها که در داخل آنها کیسه آب یا ژل سرد در طرفین قرار دارد، می توان حرارت بدن را کاهش دارد. از بطری آب یخ یا آب سرد بر روی تخت و محل قرار گیری پاهای خود استفاده کنید زیرا علاوه بر کاهش دمای بدن و موجب آرام شدن اعصاب نیز می شود.

استفاده از لامپ های کم مصرف :

لامپ های رشته ایی معمولی چندان موثر نیستند وگرمای زیادی ساطع می کنند. لامپ های رشته ای تقریبا۹۰ درصد انرژی خود را به صورت گرما، هدر می دهند و بنابراین اگر سیستم تهویه نداشته باشید، گرما را تشدید می کنند. بنابراین لامپ های کم مصرف را جایگزین آن کنید تا گرما تولید نکنند.

استراتژی های آشپزی :

شما می توانید برای خنک نگه داشتن منزل از تجربیات دیگران هم استفاده کنید، مثلا خانم ها خانه دار که در این زمینه تجربه دارند پیشنهاد می کنند، برای جلوگیری از گرمای منزل صبح زود که هنوز هوا خنک است شروع به آشپزی کنید یا از روش های سریع پخت و پز مثل زودپز و گریل استفاده کنید.

نصب سایبان دایمی:

اگر خانه شما هیچ حفاظتی در برابر تابش خورشید نداشته باشد، آن گاه نور به طور مستقیم وارد منزل شده و تولید گرما می کند. می توانید با افزودن سایبان ها به پنجره ها و حتی کاشت درختان سایه ایجاد کنید. هر چه خورشید کم تر به پنجره بتابد، بهتر خواهد بود، و منزل خنک تر خواهد ماند.

خنک کردن بدن در تابستان

منجمد کردن ملحفه ها و لباس خواب :

شاید خنده دار به نظر برسد اما کارهایی می توان انجام داد که بدون استفاده از کولر خود را خنک کنید مثلا ملحفه یا لباس خواب خود را منجمد کرده و سپس از آن استفاده کنید.

فریز کردن کیسه ها آب گرم :

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما می توانید کیسه های آب گرم را که برای درمان درد استفاده می شود، با یخ یا آب سرد پر و آن را منجمد کنید. سپس آن را روی پا ها قرار دهید تا شما را خنک کند. کیسه ها گزینه خوبی هستند زیرا عرق نمی کند و باعث آشفتگی نمی شود و زمان می برد تا سرمای خود را از دست بدهد

در نظرگرفتن جایگاه دریچه کولر:

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید تا منزل خنک تری داشته باشید این است که دریچه کولر را در جایگاه مناسب قرار دهید تا منزل یکنواخت و بهتر خنک شود.

خوابیدن با ملحفه مرطوب:

برای خنک کردن خود در روزهای گرم تابستان می توانید ملحفه یا حوله را با آب سرد مرطوب کنید، سپس آن را بر روی خود قرار خواهید داد تا هنگام خواب احساس خنکی داشته باشید.

پوشیدن لباس کم و گشاد :

وقتی به فصل تابستان و هوای گرم می رسیم مهم است که دو مورد را به خاطر داشته باشید: پوشیدن لباس کم و گشاد. اساسا این به این معنی است که در منزل لباس های راحتی گشاد و نخی بپوشید تا نیاز کمتری به روشن شدن کولر باشد.

استفاده از نبض :

اگر بتوانید چیزی خنک روی نبض خود بمالید، دمای بدن شما بسیار سریع کاهش پیدا می کند. نقاط نبض شما روی مچ، گردن، آرنج، قوزک پا، پشت زانوها، پاها و ناحیه کشاله ران قرار دارند.
بنابراین یک کیسه یخ یا پارچه مرطوب را در هر کدام از این مناطق قرار دهید تا دمای بدن کاهش یابد و احساس خنکی کنید.

خوابیدن بصورت انفرادی :

ممکن است برای همه ممکن نباشد، اما اگر بتوانید جدا بخوابید قطعا موثر است زیرا بدن گرمای زیادی ایجاد می کند که با تنهایی دراز کشیدن احساس خنکی بیشتری خواهید کرد.

تخت خواب معلق :

اگر بتوانید روی تخت خوابی مانند ننو بالاتر از سطح زمین بخوابید،جریان هوا به راحتی اطراف شما می چرخد.

هیداراته کردن بدن :

با وجود رعایت کردن تمام نکاتی که گفته شد باید مصرف آب را جدی بگیرید تا در اثر تعریق زیاد آب بدن از دست نرود و بدن دی هیدراته نشود. افزایش دما موجب می شود که بدن از طریق تعرق، به طور خودکار دمای خود را کاهش دهد. بنابراین بدن به مایعات بیشتری برای جبران کمبود مداوم آب احتیاج دارد. همچنین مصرف آب، رطوبت بدن و شادابی را نیز افزایش می دهد.

خوابیدن داخل زیر زمین:

اگر زیرزمین ندارید، پس در روزهای گرم تابستان در پایین ترین سطح خانه خود بخوابید زیرا گرما بالا می رود و شما که پایین تر قرار دارید خنک می مانید.

گرفتن دوش آب سرد:

در روزهای گرم تابستان گرفتن یک دوش آب سرد بسیار لذت بخش است. فقط به خاطر داشته باشید که نباید هنگام دوش گرفتن، بدن دمای بالایی داشته باشد زیرا می تواند باعث حمله قلبی شود.

پای سرد:

پاها نبض دارند و مچ پا نیز همین طور است بنابراین ابتدا پاهای خود را بشویید و زمانی که تمیز شد، پاهای خود را داخل سطل و یا یک کاسه آب یخ قرار دهید این کار به خنک کردن دمای بدن شما کمک می کند.

استفاده از تشک بامبو :

اگر راهی برای داشتن رختخواب معلق ندارید تا هوا جریان پیدا کند پس از تشک بامبو استفاده کنید. تشک بامبو راحتی تشک پشمی را ندارد اما در عوض خنک تر است.

از پریز خارج کردن وسایل الکترونیکی :

اگر تا به حال به وسایل الکترونیکی دست زده باشید متوجه داغی آنها می شوید. به این ترتیب زمانی که وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار نمی گیرند، آن ها را از برق بکشید. این کار به کاهش گرمای اضافی منزل کمک خواهد کرد.

حتماً بخوانید:

برنج :

اگر به دنبال روشی برای خنک کردن خود هستید اما کیسه یخ ندارید، نگران نباشید. برنج را داخل جوراب قرار دهید سپس حداقل یک ساعت آن را منجمد کنید. بعد از یخ زدن یک کیسه یخی خواهید داشت.

پوشاندن درب و پنجره ها:

قبلا به بستن درب و پنجره ها اشاره شده است اما برای جلوگیری از خروج هوای سرد و ورود هوای گرم از حوله و پتو برای پوشاندن درب و پنجره ها استفاده کنید.

سیستم تهویه :

این یک جایگزین بسیار ارزان تر از کولرهای گازی است.اساسا، تهویه هوای بیرون را می گیرد و آن را به هوای سرد و یا گرما تبدیل می کند. با این حال، شما باید از پنکه برای انتقال هوا در خانه استفاده کنید چون هیچ دریچه ای در خانه وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا