دسته‌بندی نشده

۸ علتی که باعث بوی بد جاروبرقی زمان روشن کردن می شود

چرا جاروبرقی بوی بد می دهد؟

اگر به بوی سوختگی جاروبرقی توجهی نکنید، همین وسیله مَکنده می‌تواند شما را در بهترین حالت دچار یک ضرر 2.5 الی 3 میلیون تومانی بکند. جاروبرقی‌ها امروزه وسایل پرکاربردی هستند که قیمت آن‌ها چندان کم نبوده و خرابی یا سوختگی این وسایل برای هر شخصی دلهره‌آور است. علت این که “چرا جاروبرقی بوی سوختگی می‌دهد؟” بستگی به چند عامل مهم دارد و همیشه مربوط به خرابی موتور یا سوختن دستگاه نیست.
گردوغبار، خرابی تسمه، پر بودن کیسه جاروبرقی و دیگر موارد در ایجاد این بو تأثیرگذار هستند و رفعِ مشکل هرکدام از این موارد نیز راه‌حل مخصوص به خودش را دارد.

1- سوختن موتور جاروبرقی؛ علتی که 60% در بوی بد دستگاه دخیل است

سوختن موتور جاروبرقی یا اختلال در آرمیچر می‌تواند ترسناک‌ترین علت برای ایجاد بوی سوختگی در دستگاه باشد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد این اتفاق می‌شود ولی اصلی‌ترین آن مربوط به عدم نگهداری صحیح از جاروبرقی است.
دلایلی مانند استفاده مداوم از پاکت‌های جاروبرقی دائمی، عدم تعویض به‌موقع کیسه، عدم شستشوی فیلترهای دستگاه و ورود گردوغبار به موتور ازجمله مواردی هستند که تأثیر زیادی در سوختن موتور دارند.
برای پیشگیری از این مشکل شما بایستی پاکت جاروبرقی را به‌موقع تعویض نموده و سعی کنید تا در مناطقی که گردوغبار زیادی در آنجا وجود دارد (مانند شهرهای جنوب کشور)، حتماً فیلتر کیسه دستگاه را به‌صورت مداوم شستشو دهید.

بوی بد جاروبرقی

2- مشکل در تسمه جاروبرقی؛ شایع‌ترین مشکلی توسط خودتان حل می‌شود

تسمه‌های موتور جاروبرقی از لاستیک تولید شده و درصورتی که دستگاه به‌صورت مداوم کار کند باعث داغ شدن آن‌ و ایجاد بوی سوختگی می‌شود. کاربرد این ابزارهای لاستیکی کمک به چرخش برس است تا بتواند موها و دیگر کثیفی‌ها را جمع‌آوری کند.شما می‌توانید با خرید تسمه مناسب برای جاروبرقی خود و استفاده از آموزش‌های موجود در اینترنت برای تعویض تسمه، این مشکل را حل کنید.

3- مشکل در برد جاروبرقی و تعمیر آن

در جاروبرقی‌ها همانند دیگر وسایل برقی یک برد اصلی وجود دارد. اتصالی در مدارهای برد می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی باشد. همچنین بر برخی مواقع این مشکل می‌تواند فیوز برق خانه را نیز قطع کرده و باعث ایجاد اختلال در برق شود.
شما می‌توانید با استفاده از یک مولتی متر نسبت به بررسی مدارهای برد جاروبرقی خود اقدام کرده و قطعه یا خازن سوخته شده را تعویض نمایید. همچنین در جاروبرقی‌های فیلیپس این مشکل بیشتر دیده شده و بایستی تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید.

4- عدم تعویض کیسه جاروبرقی در زمانی مناسب

تمامی مسائلی که باعث ایجاد یک‌بار اضافه بر روی موتور می‌شود، می‌تواند یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی باشند. پر شدن کیسه دستگاه نیز باعث می‌شود تا موتور بار سنگینی را تحمل کرده و در فشار بالا بوی سوختگی زیاد را از خود خارج کند. برای رفع این مشکل بایستی پس از پر شدنِ نصف حجمِ پاکت، آن را خالی کرده و فیلتر کیسه را نیز شستشو دهید.

رفع بوی بد جاروبرقی

5- سوختگی فیوز جاروبرقی

یکی از مسائل مهمی که مخصوصاً در جاروبرقی‌های سامسونگ نیز می‌توان آن را مشاهده کرد، سوختن فیوز جاروبرقی است. درصورتی که تخصصی در زمینه‌های فنی دارید می‌توانید درپوش دستگاه را باز کرده و سپس با استفاده از مولتی متر، فیوز جاروبرقی را بررسی کنید.
اصولاً اگر فیوز سوخته باشد می‌توان آثار خرابی را در ظاهر آن نیز مشاهده کرد و به‌راحتی آن را تعویض نمود.

حتماً بخوانید:

6- ورود رطوبت به دستگاه و خاموش شدن جاروبرقی

ورود رطوبت و قطرات آب به داخل جاروبرقی باعث ایجاد اختلال در موتور و برد دستگاه می‌شود. همین موضوع باعث به وجود آمدن اتصالی در سیم‌ها شده و بوی سوختگی تولید خواهد کرد. همچنین این مشکل در جاروبرقی‌های بوش بیشتر از باقی دستگاه‌ها وجود دارد و می‌توان یکی از علت‌های اصلی آن را حساسیت زیاد موتور جاروبرقی‌های این برند دید.

7- افزایش قدرت مکش جاروبرقی و ایجاد بوی سوختگی

درصورتی که قدرت مکش جاروبرقی را در حالت حداکثری قرار داده و از آن به مدت 20 الی 30 دقیقه به‌صورت مداوم استفاده کنید، ممکن است که بوی سوختگی از دستگاه خارج شود. البته این مشکل امری طبیعی بوده و در اکثر جاروبرقی‌ها نیز دیده می‌شود.
به شما پیشنهاد می‌کنیم که حداکثر به مدت 10 دقیقه از دستگاه استفاده کرده و سپس آن را برای چند دقیقه خاموش کنید. همچنین در جاروبرقی‌های ال‌جی یک ترموستات وجود داشته و درصورتی که با حداکثر قدرت و به مدت 20 دقیقه از دستگاه استفاده کنید، جاروبرقی به‌صورت اتوماتیک خاموش می‌شود.
البته مشکل زمانی پیش می‌آید که دستگاه پس از ایجاد بوی سوختگی خاموش شده و دیگر روشن نشود، برای رفع این مشکل در دستگاه‌های LG می‌توانید به صفحه تعمیر جاروبرقی ال‌جی در تهران مراجعه کرده و مشکل جاروبرقی خود را رفع کنید.

8- عدم شستشو فیلتر جاروبرقی و خرطوم آن؛ دستگاه را خفه نکنید!

شستشوی اجزا و قطعات جاروبرقی برای جلوگیری از ایجاد خرابی یا بوی سوختگی در دستگاه امری بسیار مهم است. فیلتر کیسه و خرطوم جاروبرقی پس از چند ماه کار کردن کثیف می‌شوند و ذرات زیادی در آن‌ها گیر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا