دسته‌بندی نشده

گرفتگی رگ های مغزی با چه علائمی همراه است؟

ترومبوز ورید های مغزی تشکیل لخته خون در رگهای مغزی می‌باشد که به گرفتگی رگ های مغزی منجر می شود. این ورید مسئول تخلیه خون از مغز می باشد اگر خون در این ور جمع شود امکان دارد به درون بافت مغز تراوش پیدا کند و موجب خونریزی مغزی یا تورم شدید مغزی شود.

 پارگی رگ مغز

گرفتگی رگ های مغزی چیست؟

درمان گرفتگی رگهای مغز به روش های کمتر تهاجمی و بدون بستری کمک زیادی به این بیماران می کند اما نکته مهم تشخیص به موقع و سرعت عمل در رسیدن به محل مناسب درمان است. به بیان ساده تر گرفتگی رگهای مغزی زمانی به وجود می‌آید که رسوبات چربی که به آن پلاک هم می گویند، در دیواره داخلی رگها رسوب می کند و باعث گرفتگی رگ مغز می شود چنین حالتی شرایط اورژانسی را برای بیمار به وجود می آورد زیرا عدم خونرسانی با بافت مغز باعث مرد سلول های مغزی عوارض ماندگار و شدید مثلث خطر مرگ می شود خوشبختانه درمان های پیشرفته کنونی به خوبی می تواند جلوی چنین مسئله‌ای را بگیرد.

با این وجود که اولین نشانه این بیماری می تواند سکته مغزی باشد و شاید بیمار تا قبل از آن متوجه چنین شرایطی نشود اما در مواردی نشانه های ظهور پیدا می‌کند که درصد بالایی از این بیماران می توانند نجات پیدا کنند.
ترومبوز و گرفتگی رگ های مغزی زمانی که زود تشخیص داده شود، می تواند بدون عوارض تهدید کننده زندگی درمان شود.

گرفتگی رگ های مغزی

لخته خون در ورید های مغز می‌تواند موجب ایجاد فشار و در نهایت تورم مغز شود این فشار می تواند باعث ایجاد سردرد و در موارد حادتر موجب آسیب به بافت مغز شود. علائم و نشانه های وابستگی بسیاری به این دارند لخته خون در چه جایی تشکیل شده است در هر صورت نشانه هایی که شیوع بیشتری در گرفتگی رگهای مغزی دارند شامل موارد زیر می شود:

علائم گرفتگی رگ مغز

تاری دید
تهوع
استفراغ
سردرد شدید

اگر دچار موارد حادتر به گرفتگی رگهای مغز ۲۴۶ دید امکان دارد علائمی مانند سکته مغزی را تجربه نمایید این علائم به شرح زیر می باشد:

کاهش هوشیاری
خستگی و ضعف
اختلال گفتاری
بی حسی یک طرفه در بدن

اگر شما هر کدام از این نشانه‌ها را تجربه کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید یا از کسی درخواست کنید شما را با اورژانس برساند. نشانه های دیگر که در اثر گرفتگی رگهای مغزی شدید بروز پیدا می‌کند به شرح زیر می باشد:

مرگ ۳%
غش کردن
محدودیت دامنه ی حرکت اندام های شما
تشنج
کما

درمان گرفتگی رگهای مغز

معالجه به روش های کمتر تهاجمی

وجود لخته خون وجود لخته خون در رگ ها موجب از دست رفتن جریان طبیعی خون می شود درگذشت درمان این رکاب مخلوطی از درمان‌های دارویی تغییر سبک زندگی و شیوه های جراحی بوده اما خوشبختانه این روستا گرفتگی عروق قابل بررسی و قابل درمان به روشهای غیر جراحی است.

در این شیوه ها ابتدا دکتر با کمک پروسیچرهای تشخیصی مثل سونوگرافی کالر داپلر ام آر آی و اسکن محل و مقدار تقریبی گرفتگی رگها را بررسی نموده و اگر گرفتگی رگ ها به درمان احتیاج داشته باشد با کمک دارو و در صورتی که بیمار در خطر سکته و یا دیگر عوارض گرفتگی رگهای عروق قرار گرفته باشد به کمک دستگاه آنژیوگرافی و استنت گذاری رگها را باز و جریان خون را راه اندازی می نماید که به دو شکل امکان پذیر است:

در شیوه دوم که شیوه استنت گذاری با کمک آنژیو است از راه شریان های ران یک لوله باریک به همراه کبوتر وارد رگها و شریان های بیمار شده و از آنجا به رگ گرفته شده در قلب انتقال پیدا می کند هنگامی که به محل گرفتگی رسید استند باز شده و لخته با کمک کتتر از محل گرفتگی به داخل دستگاه مخصوصی خارج از رگ بیمار مکش می شود و به این صورت رو به طور کامل باز و جریان مجدد راه اندازی می شود.

شیوه اول تزریق داروی tpa می باشد در این شیوه در صورتی که بیمار در زمان مناسب به مرکز درمانی رسیده باشد(حداکثر چهار و نیم ساعت پس از شروع علائم) داروی ضد لخته از راه سرم و به صورت کند وارد رگ های بیمار می شود و به آرام لخته خون موجود در رگ حل می‌شود که گرفته شده باز می‌شود اما در صورتی که بیمار دیرتر از زمان طلایی مراجعه کرده باشد حداکثر تا۲۴ساعت بعد دارو از راه کتتر و با کمک و هدایت دستگاه آنژیوگرافی مستقیماً بر روی لخته خون ریخته می‌شود تا لخته با سرعت زیادی حل و جریان خون مجددا راه اندازی شود.

علت گرفتگی رگهای مغز

عوامل شایع ایجاد ترومبوز وریدهای مغزی

هنگامی که در جریان طبیعی خون وقتی ایجاد شود لخته خون تمایل زیادی به تشکیل شدن دارد با این وجود که CVT یک مشکل نارایج است، عوامل زیادی هستند که قادر هستند موجب به وجود آمدن گرفتگی رگ های مغزی شوند.

حتماً بخوانید:

برخی از عوامل شایع به وجود آورنده ی آن به شرح زیر هستند:

سرطان
چاقی
تومور مغز
جلوگیری از بارداری یا مصرف زیاد استروژن
از دست دادن آب بدن
فقر پروتئین در بدن
صدمه یا جراحت به سر
عفونت گوش، صورت یا گردن

سکته مغزی

عواملی که شیوع کمتری در به وجود آوردن گرفتگی رگهای مغزی دارند شامل بارداری و دیگر بیماری های انعقادی خون هستند. هر دو شرایطی قادر هستند به سادگی موجب به وجود آمدن لخته خون و گرفتگی رگهای مغز شوند.
در نوزادان رایج ترین علل ایجاد گرفتگی رگهای مغز عفونت است به ویژه عفونت گوش. در برخی از موارد این گرفتگی دلیل مشخص وجود ندارد در صورتی که CVT درمان نشود، قادر است عواقب تهدید کننده زندگی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا