دسته‌بندی نشده

چگونه قدرت مکش جاروبرقی را بالا ببریم ؟

علت کم شدن مکش جاروبرقی و آموزش رفع این مشکل

همانطور که گفتیم کم شدن مکش به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه آن‌ها را به شما می‌گوییم.

دلیل اول: تنظیم نبودن کفی جاروبرقی

یکی از ساده‌ترین دلایلی که ممکن است در هر جاروبرقی دیده شود، تنظیم نبودن کفی جاروبرقی است. این امکان وجود دارد که ارتفاع کفی از سطح زمین زیاد باشد، به همین دلیل جارو کردن آشغال‌ها به درون مخزن یا کیسه انجام نشود.در این صورت بر روی کفی یک دکمه یا اهرم وجود دارد که می‌تواند کفی را تنظیم کند. باید با استفاده از آن کفی را تنظیم کنید تا آشغال‌ها به خوبی جمع شوند. توجه کنید که آن را به پایین‌ترین سطح نرسانید، زیرا ممکن است جدا کردن آن از فرش سخت شود که جارو کشیدن را برای شما سخت می‌کند.

دلیل دوم: کثیف بودن فیلتر و پر بودن کیسه جاروبرقی

یکی از دلایلی که در بیشتر جاروبرقی‌ها دیده می‌شود و باعث کم شدن مکش جاروبرقی نیز می‌شود، کثیف بودن فیلتر و پر بودن کیسه جاروبرقی است. اگر یکی از این مشکلات در جاروبرقی دیده شود، قطعا با کاهش بازدهی و ضعیف شدن عملکرد جاروبرقی روبه رو خواهید شد.در این صورت مکش جاروبرقی نیز کم می‌شود. برای حل این مشکل باید فیلتر جاروبرقی را تمیز و یا تعویض کنید و کیسه جاروبرقی را نیز خالی کنید تا به اصطلاح جاروبرقی توانایی نفس کشیدن داشته باشد. در صورت تمیز کردن کیسه و فیلتر، به احتمال زیاد مکش جاروبرقی به حالت قبل بر می‌گردد.

دلیل سوم: مسدود شدن لوله جاروبرقی

لوله جاروبرقی یکی از اصلی‌ترین قطعاتی است که برای جارو کردن آشغال‌ها از آن استفاده می‌شود. یکی از علت‌های کم شدن مکش جاروبرقی می‌تواند مسدود بودن لوله باشد. مسدود بودن تنها مشکلی نیست که برای لوله‌های جاروبرقی پیش می‌آید، بلکه می‌توانند سوراخ هم باشند.اگر لوله سوراخ باشند، قطعا مکش جاروبرقی کم خواهد شد و انرژی بیشتری هدر می‌رود. در زمان نصب بهتر است که به لوله آن توجه کنید. راه حل این مشکل تعویض لوله و یا تعمیر آن به صورتی است که دیگر هوا بیرون نرود. سعی کنید که با جاروبرقی مواردی مانند شیشه و یا خرده آهن را جارو نکنید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی

دلیل چهارم: خراب شدن مخزن یا کیسه جاروبرقی

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث کم شدن مکش جاروبرقی شود، بررسی و تمیز نکردن فیلتر و کیسه جاروبرقی است. فیلتر و کیسه به طور کلی در عملکرد دستگاه تاثیر زیادی دارند. به طور مثال اگر فیلتر خراب و یا کثیف باشد، مکش جاروبرقی به حد زیادی کاهش می‌یابد.همین مسئله درباره کیسه جاروبرقی نیز صدق می‌کند و شما باید بعد از هر 2 یا 3 بار استفاده کیسه را بررسی کنید.

شما می‌توانید با تمیز کردن فیلتر و یا تعویض آن بازدهی جاروبرقی را بازیابی کنید، همچنین بررسی کیسه جارو برقی را نیز فراموش نکنید. باید بدانید که برخی از جاروبرقی‌ها کیسه ندارد و باید محفظه آن را خالی کنید.

دلیل پنجم: خراب شدن برس یا غلتک جاروبرقی

یکی دیگر از علت‌های کم شدن مکش جاروبرقی خراب شدن برس یا غلتک جاروبرقی است. این مشکل اغلب در بین جاروبرقی‌ها دیده می‌شود، اما بسیار کم است.

توصیه می‌کنیم که هر چند وقت یک بار این قطعات را بررسی کرده و از سالم بودن و یا مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید.با گذشت زمان ممکن است که غبار، مو و یا آشغال‌های دیگر درپوش آن را مسدود کرده باشد که باعث کم شدن مکش جاروبرقی می‌شود. برخی از برس‌ها را می‌توان برای تمیز کردن از لوله جدا کرد و بعد در سر جای خود آن را قرار داد. توجه کنید که اگر خراب بودند، بهترین کار تعویض آن‌ها است.

دلیل ششم: خراب شدن موتور جاروبرقی

خرابی موتور جاروبرقی از دیگر عوامل کاهش مکش است. اگر در مواقعی مشاهده کردید که صدای موتور غیرمعمول است، دستگاه به طور خودکار در حین کار روشن و خاموش می‌شود و یا داغ شده و بوی سوختگی از آن خارج می‌شود، باید بدانید که موتور جاروبرقی آسیب دیده است و بهترین کار استفاده نکردن از آن است.چک کردن و تعمیر موتور معمولا کاری نیست که خودتان انجام دهید و اگر موتور خراب است، باید تعمیر یا تعویض شود. با این وجود، قبل از تماس با تعمیرکار جهت تعمیرات جاروبرقی می‌توانید تیغه فن پلاستیکی موتور را بررسی کنید. این تیغه برای عملکرد مکش تعبیه شده و مستقیما به چرخ دنده‌های موتور متصل است.

دلیل هفتم: اتمام طول عمر جاروبرقی

در صورتی که دارای یک جاروبرقی قدیمی باشید که هنوز با آن کار می‌کنید، کم شدن مکش آن امری بسیار طبیعی است. به طور کلی شما باید راضی باشید که یک جاروبرقی قدیمی دارید که هنوز کار می‌کند. اما با تمیز کردن فیلتر و کیسه هوای آن شاید بتوانید عملکرد آن را بهبود دهید.

دلیل هشتم: استفاده نامناسب از جاروبرقی

به طور کلی باید روزانه 1 یا 2 بار از جاروبرقی استفاده کنید در غیر این صورت باعث کاهش بازدهی آن خواهید شد. استفاده زیاد از جاروبرقی باعث افزایش مصرف انرژی و کوتاه شدن طول عمر آن می‌شود و کاهش مکش نیز با آن همراه است. بنابراین بهتر است که از جاروبرقی به اندازه مناسب استفاده کنید.

افزایش قدرت مکش جاروبرقی

راهکار افزایش مکش جاروبرق

افزایش قدرت مکش جاروبرقی با 3 راهکار ساده

عدم مکش جاروبرقی یکی از اصلی‌ترین مشکلات جاروبرقی است، که افراد هنگام جارو کشیدن با آن مواجه می‌شوند. البته یکی از ویژگی‌های مهم یک جاروبرقی خوب و با کیفیت قدرت مکش بالاست و افت مکش جاروبرقی امکان دارد به دلایل متعددی نظیر ضعیف شدن موتور و یا استفاده‌ی طولانی مدت و … باشد.قبل از هر چیزی لازم است که ابتدا دلایل عمده‌ی کاهش مکش جاروبرقی را در نظر بگیرید و با رفع آن دلایل و چند ترفند دیگر قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهید.

1. پر بودن کیسه‌ و تخلیه‌ی به موقع

افزایش قدرت مکش جاروبرقی؛ همانطور که می‌دانید افت مکش جاروبرقی امکان دارد به دلیل پر بودن کیسه باشد. در واقع زمانی که کیسه‌ی جاروبرقی پر است با موضوع افت مکش و کاهش قدرت موتور مواجه می‌شویم، که با خالی کردن به موقع کیسه این مشکل حل خواهد شد.نشانگر پر بودن مخزن نیز به همین منظور و برای جلوگیری از افت مکش جاروبرقی تعبیه شده است، تا با روشن شدن این چراغ پر بودن کیسه به شما یادآوری گردد و مانع از افت مکش شود. به علاوه اطمینان از سالم بودن کیسه نیز می‌تواند در افت مکش تاثیرگذار باشد پس حتماً هر چند وقت یکبار پارگی و سوراخی جاروبرقی را بررسی نمایید.

2. تعویض و شستشوی فیلتر

افزایش قدرت مکش جاروبرقی؛ جاروبرقی به دلیل اینکه کار اصلی آن جذب گرد و غبار و زباله و … است، در محل خروجی هوا یک فیلتر تصفیه کننده‌ی هوا تعبیه می‌شود. این فیلتر قدرت جذب مناسبی دارد و بسته به نوع آن میزان مشخصی از گرد و غبار را جذب می‌کند.به مرور زمان و بر اثر استفاده‌ی طولانی مدت این فیلتر با جذب حجم زیادی از گرد و غبار، کثیف شده و قدرت جذب آن کاهش می‌یابد. بنابراین حتماً هر چند وقت یکبار فیلتر را تعویض کرده و یا آن را شسته و مجدداً استفاده نمایید. برای افزایش دادن قدرت مکش جاروبرقی باید حتماً فیلتر را تعویض کرده و شستشو نمایید.

حتماً بخوانید:

لیست قیمت روز انواع جاروبرقی

لیست قیمت روز انواع جاروبرقی

قیمت روز انواع روز جاروبرقی در بازار لیست قیمت روز جاروبرقی در طول روز بروز رسانی می شود , شما می توانید قیمت انواع مختلف روز جاروبرقی مورد نظر خود…

3. وجود گرفتگی در دسته‌ی جاروبرقی

افزایش قدرت مکش جاروبرقی؛ می‌دانید که عملکرد جاروبرقی به شیوه‌ای است که با روشن شدن دستگاه جریان هوا به سمت بالا حرکت خواهد کرد. این جریان هوا که به سمت بالا در حال حرکت است، هر چیزی که در دسته و سرِ جاروبرقی قرار داشته باشد را با خود به سمت بالا می‌کشد. اگر در این مسیر هر مانع و گرفتگی وجود داشته باشد، طبیعی است که برای رهاسازی لوله به قدرت مکش بیشتری نیاز خواهید داشت و همین به افت مکش دستگاه منجر می‌شود.

مکش جاروبرقی

برای اینکه از این بابت خیالتان راحت شود، می‌توانید لوله‌های تلسکوپی و خرطومی را بررسی کرده و در صورت گرفتگی آنها را رها سازید، تا قدرت مکش به حالت اولیه‌ی خود برگردد.شاید برایتان سوال باشد که چه چیزی امکان دارد در این لوله و دسته گیر کند و باعث گرفتگی گردد، اما گاهی اوقات یک تکه کاغذ مچاله شده و یا موی سر افراد یا حیوانات خانگی می‌تواند این گرفتگی را باعث شود.

سخن آخر : جاروبرقی وسیله‌ای است که با جریان هوا و بالا کشیدن آن هر چیزی که در مسیرش قرار گیرد را به سمت بالا و مخزن می‌کشد. موتور جاروبرقی و قدرت مکش آن در تعیین میزان مکش و قدرت دستگاه نقش مهمی دارد، پس مطمئناً میزان مکش و جلوگیری از افت مکش نیز بسیار ضروری است. 3 دلیل عمده برای افت مکش جاروبرقی وجود دارد، که یکی از آنها پر بودن کیسه است، که باید به موقع تخلیه شود. دلیل دیگر کثیف شدن فیلتر است، که باید تعویض و یا شسته شود. همچنین دلیل دیگر افت مکش گرفتگی به وجود مانع و گرفتگی در دسته‌ی جاروبرقی مربوط می‌شود. پس با رعایت این 3 ترفند قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا