دسته‌بندی نشده

چه عواملی باعث داغ شدن بیش از حد جاروبرقی می شود؟

علت داغ شدن جاروبرقی و نحوه برطرف کردن هرکدام

به گزارش دلگرم : داغ شدن جاروبرقی یکی از مشکلات رایج این محصول است که معمولا هر مصرف کننده ای با آن مواجه شده است، اما هرکسی از این موضوع با خبر میست و کمتر کسی در مورد آن اطلاع دارد، به همین سبب علت داغ شدن جاروبرقی یکی از نکاتی است که همواره برای مصرف کنندگان این محصول مورد پرسش قرار گرفته بود.

چرا موتور جاروبرقی داغ می شود؟

موتور اصلی ترین بخش جاروبرقی است که کارکرد صحیح جاروبرقی وابسته به کارکرد این بخش از دستگاه می باشد، ما در این بخش با پاسخ به این سوال که چرا موتور جاروبرقی داغ می شود قصد داریم تا یکی از رایج ترین مشکلات استفاده از جاروبرقی را بر طرف کنیم.در بسیاری از مواقع داغ شدن موتور جاروبرقی تا حدودی نرمال است

و اگر حتی پس از 20 تا 30 دقیقه کار کردن؛ موتور جاروبرقی به میزانی داغ شود سیستم ایمنی جاروبرقی موتور را از کار می اندازد تا آسیبی نبیند( در مدل هایی که دارای ترموستات میباشند). اما اگر این میزان بیش از حد نرمال شد و جاروبرقی خاموش نشد و یا خیلی زود به زود موتور داغ کند و جارو برق خاموش شود حتما باید به دنبال علتی برای داغ شدن جاروبرقی باشیم و این نشان می دهد که قطعه و یا قطعاتی در جاروبرقی از سلامت قبل برخوردار نیستند.

دلیل اصلی داغ شدن موتور جاروبرقی

7 علت داغ شدن موتور جاروبرقی

در بسیار از مواقع، تشخیص داغ شدن موتور جاروبرقی از روی بوی داغ شدن آن می باشد و یا با تست لمس دست می توان به این مهم پی برد. اما گاهی سایر عوامل نیز به همراه این بو خودشان را نشان می دهند که این موضوع برای عیب یابی جاروبرقی اهمیت زیادی دارد. مثلا وقتی جاروبرقی داغ کند ممکن است به همراه آن صدای ناهنجاری هم شنیده شود و یا لرزشی در جاروبرقی دیده شود و یا به غیر از بوی داغی بوی سوختگی هم بدهد.

با توجه به هر یک از این مشخصه ها می توان دلایل زیر را به عنوان بارز ترین علت داغ شدن موتور جاروبرقی عنوان کرد:

  1. خرابی ترموستات ( سنسور خاموش کردن موتور جاروبرقی بعد از 10 دقیقه )
  2. خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی
  3. نیم سوز شدن موتور
  4. زیاد بودن بار موتور
  5. عمل نکردن کلید گریز از مرکز
  6. پر بودن کیسه زباله، کثیف بودن فیلتر جاروبرقی و مسدود بودن لوله
  7. خراب بودن فن موتور

خراب بودن ترموستات علت داغ شدن موتور جاروبرقی است

در برخی از مدل های جاروبرقی که البته امروزه در اغلب آنها کار برد دارد ترموستاتی تعبیه شده تا پس از مدتی کارکردن موتور در صورتیکه حرارت موتور به اندازه ای مشخص رسید فرمان خاموش شدن موتور را بدهد.لذا اگر ترموستات در زمان خود وارد عمل نشود موتور داغ می کند و بوی داغی در فضا پیچیده می شود.راحت ترین تشخیص این عیب میزان کارکرد جاروبرقی است که همانگونه که توضیح دادیم اگر بیش از 10 دقیقه جارو کار کند و این بوی داغی به مشام برسد به احتمال زیاد تنها ترموستات خراب است و درست عمل نمی کند.برای این منظور بهتر است با استفاده از یک ترموستات سالم و یا با استفاده از اهم متر ترموستات را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

خرابی در برد جاروبرقی دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی است

گاهی هم ممکن است علت اینکه جاروبرقی داغ می کند و در زمان مناسب خاموش نمی شود اطلاعات نا درست و یا سوختن برد باشد.
در این حالت ترموستات کار خود را انجام می دهد ولی برد اطلاعات را به موتور انتقل نمی دهد. نیم سوز شدن موتور جاروبرقی باعث داغ شدن میشود.موتور های جاروبرقی از یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ راه انداز یا کمکی استفاده می کنند.در هر شرایط ممکن است در بین حلقه های اتصال این سیم پیچ ها و یا کلاف آنها اتصالی بوجود بیاید.این موضوع باعث کوتاه شدن مسیر جریان الکتریکی می شود که نتیجه آن به وجود نیامدن میدان مغناطیسی مناسب برای گردش موتور است که این مهم ترین دلیل در داغی موتور می باشد. موتور های نیم سوز به شدت جریان مصرف می کنند.برای این کار باید متخصص تعمیر جاروبرقی را خبر کنید ولی در حالت کلی باید سیم پیچی عوض شود.هر چند در بسیار مواقع تعویض موتور بهترین راه شاید باشد.

چرا موتور جاروبرقی داغ می کند؟

زیاد بودن بار موتور علت داغ شدن موتور جاروبرقی است

موتور های جاروبرقی در توان های مختلفی تولید می شوند ولی در هر صورت هر کدام ظرفیت نامی مشخصی دارند.اگر بنا به هر دلیل مانند خرابی برخی مدار ها و … بیش از توان موتور به ان بار وارد شود و موتور نیروی زیادی برای کار از دست می دهد و جریان زیادی از سیم های ان عبور می کند که این میزان نیرو با سطح سیم پیچی و دور موتور همخوانی ندارد. از این رو موتور خیلی زود داغ می کند و به راحتی باعث سوختن موتور می شود.

پیشنهاد می کنیم در صورت دیدن چنین وضعیتی فورا با تعمیرکار حرفه ای جاروبرقی تماس بگیرید.نشان مهم این حالت این است که موتور جاروبرقی بدون توقف مرتبا کار می کند و خیلی زود داغ می شود. یک راه ساده دیگر بررسی مدار های جاروبرقی با استفاده از آمپرمتر است.

عمل نکردن کلید گریز از مرکز دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی میباشد

وقتی جاروبرقی را روشن می کنید سیم پیچ راه انداز و یا کمکی ابتدا وارد مدار می شود و سپس با راه اندازی سیم پیچ اصلی از مدار خارج می شود.وقتی کلید گریز از مرکز خراب شود سیم پیچ راه انداز نمی توان از مدار خارج شود و این موضوع باعث می شود که به غیر از سیم پیچی اصلی ، سیم پیچ راه انداز هم جریان بکشد و باعث داغ شدن موتور شود.

معمولا تعمیرکاران حرفه ای موتور جاروبرقی با گوش دادن به صدای کنتاکت وارد و خارج شدن سیم پیچ کمکی به صحت عملکرد ان پی می برند.در این حالت تنها راه بررسی و سرویس کلید گریز از مرکز است.

پر بودن کیسه زباله ، کثیفی فیلتر و مسدود شدن راه لوله از علت های داغ شدن موتور جاروبرقی است

معمولا وقتی فیلتر هوا کثیف باشد و یا تبادل هوا با بیرون برای موتور به خوبی انجام نشود موتور خیلی زود داغ می شود.موضوع دیگر پر بودن کیسه زباله جاروبرقی است که باعث فشار زیادی به موتور می شود.این قضیه در گیر کردن زباله در دهانه لوله مکش هم می تواند اتفاق بیافتد.اگر به همراه داغ شدن موتور جاروبرقی میزان مکش جارو هم کم شده باشد یکی از این عوامل عمده ترین دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی می تواند باشد.

حتماً بخوانید:

لیست قیمت روز انواع جاروبرقی

لیست قیمت روز انواع جاروبرقی

قیمت روز انواع روز جاروبرقی در بازار لیست قیمت روز جاروبرقی در طول روز بروز رسانی می شود , شما می توانید قیمت انواع مختلف روز جاروبرقی مورد نظر خود…

خراب بودن فن موتور باعث داغ شدن موتور جاروبرقی میشود

اگر موتور جاروبرقی داغ می کند شاید یکی از اولین عواملی که باید بررسی شود فن موتور باشد.خرابی فن در جاروبرقی شایع است و ربطی به نوع مدل جاروبرقی ندارد.

از این رو اگر موتور داغ می کند قبل از بررسی خود موتور بهتر است درب جاروبرقی را باز کنید و یک برا دیگر بدون اینکه دست به جارو بزنید موتور را روشن کنید.اگر فن خراب باشد کار نمی کند و یا به سختی کار می کند. برای رفع این مشکل باید فن تعویض شود.

جاروبرقی از قطعات الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده است،که موتور آن داغ میشود. اگر موتور جاروبرقی داغ شد یا متوجه بوی سوختی شدید، سریعا برای رفع عیب اقدام نمایید.به نظافت فیلترها توجه نمایید و پاکت را به موقع تعویض نمایید تا با گرد و خاک وارد موتور نشود.

دقت نمایید تا خرطومی و لوله تلسکوپی گرفتگی نداشته باشد.گرفتگی در اتصالات جاروبرقی باعث فشار به موتور میشود. قبل از اینکه به تعویض موتور برای رفع مشکل داغ شدن جاروبرقی بپردازید، اجزای موتور را بررسی نمایید تا نیازی به تعویض موتور نشود.

هر چند عوامل زیادی می تواند در داغ شدن موتور جاروبرقی دخیل باشد ولی عمده مواردی که در بالا توضیح داده شد علت داغی موتور جاروبرقی هستند، اگر تجربه و دانشی در حوزه جاروبرقی ندارید این کار را به افراد متخصص و با تجربه واگذار کنید زیرا کوچکترین اشتباه در تشخیص می تواند مشکل را چندین برابر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا