موارد مصرف کرم موضعی منوبنزون چیست؟

موارد مصرف و عوارض جانبی منوبنزون

منوبنزون (Monobenzone) برای دپیگمانتاسیون نهایی در ویتیلگو گسترده به کار می‌رود. منوبنزون می تواند باعث تخریب ملانوسیتها و بیرنگ شدن غیر قابل برگشت و دائمی پوست گردد.

این عمل ممکن است بین 1 تا 4 ماه و تا زمان تخلیه کامل ملانینهای از قبل موجود به طول انجامد. هیستولوژی پوست درمان شده با منوبنزون با پوست سالم مشابه است، با این تفاوت که دارای ملانوسیت نمی باشد. ویتلیگو یک بیمارى نسبتا شایع است که حدود یک درصد کل جامعه را گرفتار می کند. بدن به سلولهاى ملانوسیت ( سلولهایی که رنگ پوست را تشکیل می دهند) ،حمله می کند و پوست لکه هاى سفید میزند.

اشکال داروئی : کرم موضعی منوبنزون 20% در تیوبهای 30 گرمی به بازار عرضه می گردد .

مکانیسم اثر منوبنزون

مکانیسم اثر منوبنزون به خوبی مشخص نیست اما مطالعات نشان داده اند که منوبنزون احتمالا با افزایش ترشح ملانین از ملانوسیتها عمل می کند.

مقدار مصرف کرم موضعی منوبنزون

روزی 2-3 بار لایه ای نازک از کرم منوبنزون بر روی پوست مالیده شود. از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی خودداری گردد. زمانی که بیرنگی به حد مطلوب رسید، از کرم منوبنزون تنها هفته ای 2 بار و برای حفظ حالت بیرنگی استفاده می شود. بیرنگ شدن پوست معمولا پس از گذشت 4-1 ماه حاصل میگردد درصورتیکه پس از4 ماه مصرف بهبودی حاصل نشد از مصرف این کرم خودداری گردد.

منوبنزون

مصرف منوبنزون در دوران بارداری و شیردهی

مصرف منوبنزون این دارو در حاملگی و شیردهی جز در موارد ضروری توصیه نمی شود. مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها در انجام نشده است. در صورتی که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است دارو تجویز شود.

موارد منع مصرف منوبنزون

حساسیت شناخته شده یا مشکوک به منوبنزون یا سایراجزای فرمولاسیون. منوبنزون یک بیرنگ کننده آرایشی نبوده و جز در موارد ویتیلیگوی منتشر و آن هم طبق دستور پزشک متخصص منع مصرف دارد. منوبنزون را نمی توان به جای هیدروکینون استفاده نمود. سلامت و کارآئی دارو در کودکان زیر 12 سال مطالعه نشده است. منوبنزون در بیرنگ کردن سایر لک های پوست مانند کک مک، درماتیت برلاک (هیپرپیگمانتاسیون پوست ناشی از حساسیت نوری و مصرف متعاقب برخی عطرها)، ملاسما (کلوآسما) حاملگی، خالهای رنگی، یا لکهای حاصل از التهاب پوست توصیه نمی گردد. منوبنزن در درمان سایر لکها مانند لکهای صفراوی و کبدی، ملانوم بدخیم ، و دیگر لکهای قهوه ای موثر نمیباشد.

نوشته های مشابه

عوارض جانبی منوبنزون

تحریک، سوزش والتهاب پوست از عوارض جانبی این دارو است.

هشدار ها در رابطه با منوبنزون

1- این دارو دپیگمانته کننده قوی بوده و نباید به عنوان سفیدکننده آرایشی به کار رود.
2- این فرآورده برای مصرف خارجی است،از تماس آن با چشم جلوگیری شود.
3- بعد از مصرف این دارو، ‌پوست برای تمام مدت عمر حساس خواهد شد، لذا در صور تماس با نور خورشید باید از فرآورده‌های ضد آفتاب استفاده شود.
4- دپیگمانتاسیون بعد از 4-1 ماه درمان بامنوبنزون کامل خواهد شد، اگر نتایج درمان رضایت‌بخش نبود، مصرف دارو باید قطع شود.در صورت مطلوب بدون دپیگمانتاسیون، مصرف (معمولاً فقط 2 بار در هفته) باید به منظور حفظ دپیگمانتاسیون تداوم یابد.

5- در صورت بروز حالت حساسیت و ناراحتی مصرف دارو قطع و به پزشک متخصص مراجعه شود.

6- پوست دارای لک نسبت به پوست سالم سریعتر بیرنگ می گردد.بایدتوجه داشت که قرار گرفتن در معرض آفتاب قدرت بیرنگ کنندگی دارو را کاهش می دهد.

شرایط نگهداری منوبنزون

دارو در دمای پایین تر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد. دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

بیشتر بخوانید:

بهترین راه درمان بیماری پوستی ویتیلیگو چیست؟

علت بیماری پوستی ویتیلیگو چیست؟ آیا این عارضه قابل درمان است؟

پیسی (برص) چیست ؟ چه علائمی دارد ؟ چگونه درمان میشود؟

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.