اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
مزایای درمانی فوق العاده آلفاکلسیدول _5dcced9216e52.jpeg
مزایای درمانی فوق العاده آلفاکلسیدول _5dcced9216e52.jpeg

مزایای درمانی فوق العاده آلفاکلسیدول 

موارد مصرف و عوارض جانبی آلفاکلسیدول

آلفاکلسیدول (Alfacalcidol) یکی از اشکال فعال ویتامین D است. ویتامین D به تنظیم مقدار کلسیم و فسفات در بدن کمک می‌کند. هر سه این مواد برای حفظ سلامتی، دندان‌ها و استخوان‌ها مهم است.

انواع مختلفی از ویتامین D در دسترس وجود دارد، اما بسیاری از انواع آن باید توسط کلیه فعال شوند. آلفاکلسیدول شکلی از ویتامین D است که به این فرایند فعال سازی نیاز ندارد و برای افرادی که نیاز دارند که استخوانشان قوی شود و در عین حال مشکلات کلیوی دارند، مفید است. شما همچنین ممکن است همراه با مصرف این ویتامین D (آلفاکلسیدول)، نیاز به مکمل‌های معدنی نیز داشته باشید.

آلفاکلسیدول به شکل‌های کپسول، قطره مایع دهان و همچنین به شکل تزریقی وجود دارد.

موارد منع مصرف داروی آلفاکلسیدول

 • در صورتی که دچار علائم افزایش کلسیم (کاهش اشتها، احساس تشنگی، احساس مریضی و خستگی) در خونتان هستید، از مصرف داروی آلفاکلسیدول اجتناب کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.
 • به تاریخ انقضا داروی آلفاکلسیدول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

Alfacalcidol

تداخلات دارویی آلفاکلسیدول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

نکاتی که قبل از مصرف آلفاکلسیدول باید در نظر گرفته شود

 • برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز درصورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروی آلفاکلسیدول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
 • در صورت بارداری یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که سنگ کلیه دارید.
 • اگر شما می‌دانید که کلسیم بیش از حد در خون یا ادرارتان دارید.(این می‌تواند با برخی از سرطان‌ها در ارتباط باشد.)
 • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به یک دارو را دارید.

آلفاکلسیدول

عوارض جانبی احتمالی داروی آلفاکلسیدول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • خارش و بثورات پوستی، از دست دادن اشتها، از دست دادن وزن، احساس خستگی، احساس بیماری، احساس تشنگی، عرق کردن، طعم فلزی در دهان، تکرر ادرار
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه نگه‌داری داروی آلفاکلسیدول

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌دارید.
 • قطره خوراکی فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را بازکرده‌اید، قابل نگه‌داری می‌باشد. اگر بطری، بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌مانده است، از آن استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

علائم مسمومیت با ویتامین D و درمان سریع این عارضه

اخطار مصرف بیش از حد ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D در مردان چیست؟

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.