متداول ترین سوالات درباره آی یو دی (IUD) + پاسخ پزشک_5d90fb3a8f7aa.jpeg
متداول ترین سوالات درباره آی یو دی (IUD) + پاسخ پزشک_5d90fb3a8f7aa.jpeg

متداول ترین سوالات درباره آی یو دی (IUD) + پاسخ پزشک

سوالات رایج درباره آی یو دی (IUD)

آی یو دی یک وسیله انعطاف پذیر T شکل است که درون رحم جایگذاری می شود. انواع مختلف ابزار درون‌ زهدانی(IUD) عبارتند از: میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا که مقدار کمی پروژستین لوونورژسترول آزاد کرده و به ترتیب به مدت شش، پنج، چهار و سه سال اثر دارند.

پاراگارد تنها نوع آی یو دی است که دارو آزاد نمی کند و به مدت 12 سال می تواند در رحم قرار گیرد. گذاشتن آی یو دی مس اندود شده پاراگارد، اسپرم کش است.

پرسش : قبل از آی یو دی گذاشتن چه کاری باید انجام دهیم ؟

پاسخ : بعضی پزشکان، یکساعت قبل از گذاشتن آی یو دی در رحم توصیه می کنند که از یک داروی ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند 600 تا 800 میلی گرم ایبوپروفن (موترین یا ادویل)) استفاده کنید.

این کار به کاهش گرفتگی و ناراحتی در طی جایگذاری کمک می کند. اگر در مطب پزشک، پدهای بهداشتی وجود ندارد، از خانه یکی با خود همراه داشته باشید تا اگر پس از جایگذاری خونریزی داشتید، از آن استفاده کنید.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : بهترین زمان گذاشتن آی یو دی چه زمانیست ؟

پاسخ : مراقب سلامت تمام وسایل مورد نیاز برای جایگذاری آی یو دی را آماده دارند. قبل از جایگذاری باید در مورد روش کار توضیح دهد و به سؤالات و نگرانی های شما پاسخ دهد تا به آرامش شما کمک کرده و جایگذاری را راحت تر و کم درد تر کند.

نوشته های مشابه

اگر جایگذاری را در 7 روز دوره قاعدگی انجام ندهید، پزشک قبل از اقدام به جایگذاری یک تست حاملگی می گیرد تا احتمال حاملگی را رد کند.

سپس یک معاینه دودستی انجام می دهد (دو انگشت را وارد واژن کرده و با دست دیگر از روی شکم ارگان های داخل لگن را لمس می کند). این کار برای تعیین دقیق محل قرارگیری، قوام، اندازه، تحرک رحم و درد که نشانه ای از عفونت است، انجام می شود.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : نحوه گذاشتن آی یو دی چگونه است ؟

پاسخ : در این مرحله، پزشک با اسپکولوم واژن را باز نگه می دارد. این وسیله وارد واژن شده و سپس تیغه های آن را باز کرده و با استفاده از زائده ای که روی دسته آن قرار دارد، آن را باز نگه می دارند.

سپس به منظور داشتن محیطی کاملا استریل برای کاهش احتمال عفونت، دهانه رحم و بخش های قدامی و خلفی واژن با استفاده از محلولی ضدعفونی کننده تمیز می شود. بعضی پزشکان از یک بی حسی موضعی مانند ژل لیدوکائین 5 درصد در دهانه رحم برای کاهش ناراحتی استفاده می کنند.

سپس با استفاده از یک تناکولوم، به ثابت ماندن دهانه رحم کمک می کنند. تناکولوم یک وسیله بلند و باریک است که به منظور ثابت کردن رحم، به دهانه رحم وصل می شود.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : اندازه گیری رحم و کانال دهانه رحم چگونه است ؟

پاسخ : پزشک با استفاده از یک وسیله استریل بنام سوند، طول و جهت کانال دهانه رحم و رحم را اندازه می گیرد. این کار خطر سوراخ شدن رحم بوسیله آی یو دی را که معمولا به دلیل جایگذاری عمیق آی یو دی در زاویه اشتباه رخ می دهد، کم می کند.

پزشک بدون تماس با واژن یا تیغه های اسپکولوم، سوند را وارد کرده. انتهای سوند گرد است تا از سوراخ شدن رحم جلوگیری کند. بعضی پزشکان بجای سوند رحمی از آسپیراتور اندومتر استفاده می کنند. عمق رحم باید بین 6 تا 9 سانتیمتر باشد. از IUD در رحم با عمق کمتر از 6 سانتیمتر استفاده نمی شود.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

سوال : مراحل جایگذاری آی یو دی سخت است ؟

جواب : پس از خارج کردن سوند، پزشک IUD را از بسته خارج کرده و آن را آماده جایگذاری می کند. بازوهای آی یو دی تا می شود و لوله حاوی آی یو دی جایگذاری می شود. آی یو دی بر اساس عمقی که توسط سوند مشخص شد، با استفاده از یک میله در لوله، در جای خود قرار می گیرد. با خروج آی یو دی از لوله و قرار گیری در محل درست در رحم، بازوهای آی یو دی به شکل حرف تی باز می شوند.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : گذاشتن آی یو دی خطر ناک است ؟

پاسخ : گذاشتن آی یو دی کار پیچیده ای نیست. با اینکه کمی ناراحتی وجود دارد ولی کل مراحل چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. ممکن است طی این اقدام، گرفتگی و احساس نیشگون حس کنید. بعضی زنان احساس سرگیجه می کنند.

کشیدن نفس عمیق کمک کننده است. اغلب زنان احساس ناراحتی در طی جایگذاری را دارند، ولی کمتر از 5 درصد درد متوسط تا شدیدی حس می کنند. تهوع، استفراغ و غش کردن در کمتر از 1 درصد از زنان رخ می دهد.

این مشکلات مختصرند و به ندرت نیاز به خارج کردن آی یو دی است و آی یو دی گذاری بعدی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

زنانی که تا به حال زایمان نکرده اند، زایمان کمی داشته اند و یا زمان زیادی از آخرین زایمانشان گذشته است بیشتر احتمال دارد که دچار این مشکلات شوند.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آیا IUD نیاز به تعویض دارد ؟

پاسخ : پس از جایگذاری آی یو دی، لوله، میله درون آن، تناکولوم و اسپکولوم از واژن خارج می شود. این دستگاه درون رحم باقی می ماند. نخ هایی که به آی یو دی وصل هستند از طریق لوله رحمی درون واژن آویزان می شوند.

پزشک 2.5 تا 5 سانتیمتر از نخ که آن از دهانه سرویکس آویزان است را باقی می گذارد و بقیه را می چیند. نخ نباید از واژن بیرون بزند، ولی آنقدر هم بلند است که با دست از درون واژن حس شود (اینگونه زن می تواند بررسی کند که آی یو دی سر جایش باشد).

پزشک باید در مورد نحوه لمس کردن نخ ها به شما آموزش دهد و نوع آی یو دی جایگذاری شده (پاراگارد، اسکایلا، کایلینا، لیلتا و میرنا) و زمان تعویض آن را به شما بگوید. بیشتر پزشکان کارتی که حاوی تمام این اطلاعات است به شما تحویل می دهند.

در غیر این صورت اطلاعات را بنویسید و در جای مطمئن نگه دارید یا در اپلیکیشن ها و تقویم های یادآوری یادداشت کنید، چرا که بعدا پزشک نمی تواند با معاینه نوع و زمان جایگذاری آی یو دی را بفهمد و بداند که چه موقع نیاز به خارج سازی است.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

سوال : بعد از گذاشتن آی یو دی چه کاری باید انجام دخیم ؟

جواب : اغلب زنان در طی جایگذاری احساس ناراحتی اندکی می کنند و بلافاصله می توانند کارهای روزانه خود را از سر گیرند. از آنجا که نمی دانید که واکنش تان به جایگذاری چگونه خواهد بود، ممکن است نیاز باشد همراه کسی بروید تا بعدا شما را تا خانه همراهی کند.

بعضی زنان بعد از جایگذاری هم احساس گرفتگی می کنند، زیرا رحم شان در حال تنظیم جای آی یو دی است. گرفتگی باید با گذشت زمان و با استراحت و داروی ضد درد برطرف شود.

ممکن است در چند روز اول خونریزی و لکه بینی داشته باشید که طبیعی است. اگر خونریزی مداوم و سنگین باشد، باید با مراقب سلامت خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که عفونت نکرده باشید.

ممکن است اولین قاعدگی پس از جایگذاری سنگین تر و زودتر از موعد شود. پس از اولین قاعدگی خود، یک ملاقات پیگیری ترتیب دهید (بین چهار تا شش هفته پس از جایگذاری آی یو دی) تا مطمئن شوید که IUD سر جای خود است.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : انواع آی یو دی و نحوه تاثیر آن ها چگونه است ؟

پاسخ : می توانید به محض اینکه پس از آی‌یودی گذاری احساس راحتی داشتید، مقاربت کنید (مگر اینکه آی یو دی در 48 ساعت پس از زایمان جایگذاری شود).

  • آی یو دی پاراگارد بلافاصله پس از جایگذاری، از بارداری پیشگیری می کند.
  • میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا تنها اگر در 7 روز اول شروع قاعدگی جایگذاری شوند، بلافاصله از بارداری پیشگیری می کند.

اگر میرنا را در هر زمانی غیر از این زمان جایگذاری کنید، باید تا یک هفته پس از جایگذاری از سایر روش های پیشگیری (مانند کاندوم، اسفنج و اسپرم کش) استفاده کنید. پس از 7 روز، پیشگیری آی یودی آغاز می شود.

بعضی از متخصصین برای کاهش خطر بارداری، توصیه به استفاده از کاندوم به عنوان یک روش پشتیبان در اولین ماه پس از آی یو دی گذاری می کنند.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : دوام آی یو دی(IUD) چقدر است ؟

پاسخ : در چند هفته اول، هر چند روز یکبار و در طی قاعدگی ها نخ های IUD را چک کنید تا مطمئن شوید که سر جایش قرار دارد. پس از قاعدگی اول (یا کمتر از سه ماه پس از جایگذاری) ملاقات پیگیری داشته باشید تا از محل آی یودی اطمینان حاصل کنید.

بعضی زنان (طی این چکاپ) از پزشک خود می خواهند که نخ های آی یو دی را کوتاهتر کنند، زیرا همسرتان نخ ها را در طی مقاربت حس می کند. در این صورت ممکن است نخ ها آنقدر کوتاه شوند که زن قادر به لمس آن ها نباشد.

پس از چکاپ اول، چکاپ های بعدی همزمان با معاینات زنان دوره ای انجام می شود. یکی از مزایای آی یودی این است که پس از جایگذاری، زن نیازی نیست که کار دیگری انجام دهد.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

سوال : آیا خانم هایی که سزارین شده اند می‌توانند آی‌یو‌دی بگذارند یا نه؟

جواب : نوع زایمان هیچ ربطی به گذاردن آی‌یو‌دی ندارد. با گذشت شش هفته از سزارین، رحم آمادگی لازم را برای کارگذاری آی‌یو‌دی پیدا می‌کند.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آیا افرادی که آی‌یو‌دی دارند می‌توانند دارو مصرف کنند؟

پاسخ : کارگذاری آی‌یو‌دی تداخلی با مصرف دارو ندارد. در واقع مصرف داروها روی عملکرد آی‌یو‌دی تاثیری ندارد و در صورت نیاز و با تجویز پزشک می‌توان از داروهای لازم استفاده نمود.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آیا آی‌یو‌دی باعث عفونت رحم و در نتیجه چسبندگی و خشکی رحم می‌شود؟

پاسخ : خیر. آی‌یو‌دی باعث ایجاد عفونت در دستگاه تناسلی زنان نمی‌شود، بنابراین مشکلات چسبندگی، خشکی ‌رحم و بیماری‌های زنانگی را به وجود نمی‌آورد. با توجه به این که تا مدتی پس از گذاشتن آی‌یو‌دی، ترشحات طبیعی دهانه رحم کمی‌ زیاد می‌شود، با رعایت نکات بهداشتی باید از عفونی شدن آن جلوگیری کرد.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آیا آی ‌یو ‌دی (IUD) ممکن است در بدن حرکت کرده و به قسمت‌های بالایی شکم، معده و قلب کشیده شود؟

پاسخ : خیر. آی‌یو‌دی وسیله متحرکی نیست که بتواند حرکت کند و معمولا در جای خود باقی می‌ماند. از طرف دیگر مسیری در رحم برای حرکت آی‌یو‌دی به سمت بالا وجود ندارد. تنها امکان جابه‌جایی آی‌یودی به طرف پایین و داخل واژن است که خطری برای سلامت فرد ندارد.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

سوال : آیا آی‌یو‌دی باعث لکه ‌بینی و نامنظم شدن قاعدگی می شود و با زیاد کردن مقدار خونریزی، کم‌خونی به وجود می‌آورد؟

جواب : آی‌یو‌دی در بعضی از افراد ممکن است باعث افزایش میزان خون‌ریزی عادت ماهیانه و لکه‌بینی شود که این مشکل معمولا طی دو تا سه ماه بعد از گذاشتن آی‌یو‌دی برطرف می‌شود.
برای برطرف کردن لکه‌بینی ناشی از آی‌یو‌دی، نیازی به خوردن قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری نیست. کم‌خونی هم در افرادی دیده می‌شود که با گذاشتن آی‌یو‌دی دچار خون‌ریزی شدید می گردند. مشکل کم‌خونی در معاینه‌های دوره‌ای‌ آی‌یو‌دی بررسی می‌شود و اگر وجود داشته باشد با قرص آهن به راحتی قابل درمان است.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آیا آی‌یو‌دی باعث به وجود آمدن دردهایی مانند درد کمر، درد هنگام خون‌ریزی ماهیانه، درد زیر شکم، ساق پا، ران، استخوان و دیسک کمر می‌شود؟

پاسخ : خیر. آی‌یو‌دی اندازه کوچکی دارد و فشاری به هیچ ناحیه‌ای از بدن مانند استخوان، ساق پا، ران و کمر وارد نمی‌کند. ممکن است طی دو تا سه ماه اول پس از گذاشتن آی‌یو‌دی، درد کمی‌ در ناحیه کمر، زیر شکم و هنگام قاعدگی ایجاد شود که در صورت نیاز با مسکن‌های معمولی برطرف خواهد شد.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آی‌یو‌دی باعث به وجود آمدن سرطان رحم می‌شود؟

پاسخ : خیر. عفونت‌های درمان نشده و مسایل ژنتیکی از عوامل بروز سرطان رحم هستند و آی‌یو‌دی احتمال به وجود آمدن سرطان‌های رحم و دهانه رحم را کاهش می‌دهد.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

سوال : آی‌یو‌دی باعث ایجاد مشکلات رحمی‌ مانند افتادگی رحم و کوچک شدن اندازه رحم می‌شود؟

جواب : خیر. آی‌یو‌دی با توجه به اندازه و نحوه اثر و جنس آن نمی‌تواند باعث افتادگی رحم و یا تغییرات اندازه رحم شود. عوامل اصلی افتادگی رحم تعداد زیاد بارداری‌ها، زایمان‌های سخت و … است.

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

پرسش : آی‌یو‌دی حالت گزیدگی ایجاد می‌کند؟

پاسخ : خیر. آی‌یو‌دی قدرت گزیدن ندارد. از طرفی، رحم عضو بی‌حسی است، به طوری که فرد در هنگام بارداری درد یا خارش ناشی از بزرگ شدن رحم را حس نمی‌کند.

بیشتر بخوانید :

نحوه ی گذاشتن آی یو دی و مراقبت های بعد از آن

خطرات استفاده از A.U.D

معرفی آی یودی و هرآنچه که میخواهید درباره آی یو دی بدانید

پرسش و پاسخ درباره آی یو دی (IUD)

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.