فواید و نحوه مصرف روغن مورچه برای رفع دائمی موهای زائد بدن_5db1f2da3255b.jpeg
فواید و نحوه مصرف روغن مورچه برای رفع دائمی موهای زائد بدن_5db1f2da3255b.jpeg

فواید و نحوه مصرف روغن مورچه برای رفع دائمی موهای زائد بدن

رفع دائمی موهای بدن با استفاده از روغن مورچه

همه خانم ها نمی توانند از یک شیوه برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند و نمی توان یک نسخه را برای همه پیچید. به همین دلیل برخی ها ترجیح می دهند سراغ شیوه های سنتی رفته و با شیوه گذشتگان به جنگ موهای زائد بروند.

حذف دائم موهای زائد بدن در طول تاریخ یکی از خواسته‌ها و آرزوهای همیشگی خانم‌ها و بعضی از مردان که رشد موهای بدنشان در نواحی مختلف نظیر زیربغل، نواحی تناسلی و دست‌ها و پاها زیاد است، بوده است.

زیاد بودن موهای زائد باعث می‌شود فرد مجبور باشد به طور مرتب با روش‌های موقتی اقدام به رفع موهای زائد بدنش کند. وجود محصولات تجاری متنوع در این زمینه، گویای اهمیت مساله در بین افراد جامعه است.

امروزه محصولات تجاری زیادی در زمینه‌ی حذف دائم موهای زائد بدن وجود دارد ولی ظاهرا تنها روش مؤثر و اثبات شده برای این‌کار روش‌هایی مانند لیزر موهای زائد و الکترولیزر می‌باشند. اگر شما هم دنبال از بین بردن موهای زائد با روش های سنتی رفته باشید، حتما اسم روغن مورچه را شنیده اید.

اگر شما فکر می کنید که تنها راه خلاص شدن از موهای زائد بدن استفاده از اپیلاسیون درد آور و یا سوزاندن با لیزر است ما در این مقاله شما را با روغن طبیعی برای کاهش رشد موهای زائد آشنا می کنیم.

روغن مورچه چیست ؟

روغن مورچه (ant oil) روغن طبیعی برای از بین بردن موهای زائد بدن است که از له شدن چندین هزار مورچه و یا تخم مورچه تهیه می‌شود و اصلا بوی خوبی ندارد.

این روغن بیشتر بعد از اپیلاسیون (اپیلاسیونی که مو رو از ریشه بکند) استفاده میشه و بعد از چندین نوبت استفاده کردن باعث کندی رشد موهای بدن و در نهایت رفع دائمی موهای بدن میشود.

این روغن رو میتوانید از عطاری‌ها تهیه کنید و بستگی به مارک و میزان خالصی و اصل بودن آن قیمتش متفاوت است

در نهایت این روغن در زمان قدیم برای از بین بردن موها استفاده میشود، و یک روش سنتی برای از بین بردن موهای زائد است، اگر تحمل بوی بدش رو داشته باشید تاثیر زیادی روی پایین آوردن رشد مو و از بین بردن موها دارد.

پیدا کردن و پرورش مورچه به وسعت زیاد منطقی نیست . در بعضی عطاری ها روغن مورچه به صورت سنتی تهیه شده و یافت می شود اما استفاده از این روغن ها نمی تواند سبب کاهش موهای زائد بدن شود زیرا روغن مورچه برای از بین رفتن موهای زائد کاربرد ندارد و باید برای اینکار از روش طلا کردن مورچه استفاده کرد.

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

با طرز تهیه روغن مورچه در خانه آشنا شوید!

تعریف علمی برای روغن مورچه

روغن مورچه (فورمیک اسید) یک ماده طبیعی می باشد. در سده ۱۵ میلادی شیمیدان ها و دانشمندان علوم طبیعی می دانستند از تجمع مورچه ها بخارهای اسیدی متصاعد میشود.

اولین بار “جان ری” طبیعت شناس انگلیسی در سال ۱۶۷۱ این اسید را از تقطیر توده‌ای از مورچه های مرده جدا کرد.اما سنتز شیمیایی آن اولین بار توسط شیمیدان فرانسوی ژوزف گیلوساک از اسید هیدروسیانیک انجام گرفت.

در سال ۱۸۵۵ شیمیدان فرانسوی دیگری به نام Marcellin berthelot اسید فرمیک را با استفاده از مونواکسید کربن سنتز کرد ، مشابه شیوه ای که امروزه در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برخلاف نام این محصول، این روغن از مورچه تهیه نمی شود بلکه بر پایه “فرمیک اسید” که بدن مورچه قادر به تولید آن است این نام را انتخاب کرده اند.

فواید استفاده از روغن مورچه

یکی از خواص روغن مورچه کم کردن موهای زائد است و برخلاف باور عموم آن را از بین نمی برد. بدین ترتیب که اگر بمدت ۳ تا ۴ روز روی نواحی که موهای آن از ریشه در آمده ماساژ دهید شاهد رشد کمتر موهای خود خواهید بود.

اما در گذشته مورچه ها را پس از کشته شدن میسابیدند و آن را روی پوست می مالیدند و اینگونه از رشد موهای زائد خود جلوگیری می کردند، به این روش که در قدیم انجام میشده طِلا کردن می گویند.

این روش نسبت به باقی روش ها و محصولات صنعتی که دارای آهک و زرنیخ است هم مقرون بصرفه و هم طبیعی تر بوده و ضرر کمتری دارد.

یکی دیگر از خواص این روغن درمان و تاثیر در شنوایی است بدین ترتیب که در گذشته طبیبان برای درمان وز وز گوش ، افزایش شنوایی از آن استفاده کرده و چند قطره در گوش میچکاندند.

البته باید توجه کنید که روشهای سنتی را نمی توان به تمام بیماریها عمومیت داد و باید تحت معاینه دقیق پزشک قرار گیرد زیرا اگر که گوش دارای زخم یا پارگی نامحسوس باشد استفاده از این روش باعث عفونت در گوش و اختلال در شنوایی می شود، پس بهتر است قبل از هر درمان خودسرانه ای حتما به پزشک مراجعه نمایید.

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

فواید روغن مورچه از نظر طب سنتی

در برخی از متون سنتی به این موضوع اشاره شده که طِلا کردن مورچه های کشته شده روی پوست می تواند به از بین رفتن موهای زائد در بدن کمک کند. به این ترتیب در زمان های قدیم برای از بین بردن موهای زائد، مورچه ها را می کشتند و می سابیدند و آنها را روی پوست می مالیدند و مانع رشد موهای زائد در بدن می شدند.

این شیوه در شرایطی که فرد پیش از این برای از بین بردن موهای زائد خود از شیوه های دیگر استفاده نکرده باشد، در متون طبی توصیه شده است. در این صورت فرد می تواند به از بین رفتن موهای زائد امیدوار باشد اما افرادی که پیش از این روش های دیگر را تجربه کرده اند با تکرارکردن این شیوه و طِلا کردن مورچه های سابیده شده روی پوست می توانند برای از بین بردن موهای زائد اقدام کنند.

البته در کتاب های طب سنتی مانند تحفه حکیم مومن تبریزی و مخزن الادویه خراسانی که قدمت ۲۰۰ ساله دارند درباره روغن مورچه و خواص متنوع آن برای درمان بیماری ها مطالبی ذکر شده است. در بخشی از این منابع به دو نوع روغن مورچه و خواص درمانی کم نظیر آن اشاره شده که یکی از آنها از روغن گیری مورچه در روغن گیاه زنبق و خیری و دیگری از روغن گیری مورچه در روغن زیتون به دست می آید.

اما در این منابع درباره کاربرد این نوع از روغن مورچه برای از بین بردن موهای زائد اشاره ای نشده که آیا استفاده از این روغن که این روزها علاوه بر عطاری ها به شکل صنعتی و در بسته بندی های شکیل در فروشگاه های داخلی و خارجی به منظور از بین برنده موهای زائد به مردم ارائه می شود، چقدر می تواند در این زمینه موثر باشد.

در حالی که در برخی از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده که طِلا کردن مورچه های کشته شده به روی پوست می تواند به از بین رفتن موهای زائد در بدن کمک کند. به این ترتیب در زمان های قدیم برای از بین بردن موهای زائد، مورچه ها را می کشتند و می سابیدند و آنها را روی پوست می مالیدند به این ترتیب مانع رشد موهای زائد در بدن می شدند.

آیا روغن مورچه واقعا در رفع موهای زائد موثر است ؟

برخی متخصصان طب مدرن بر این باورند که استفاده موضعی از روغن مورچه می تواند رشد موهای زائد را به تعویق اندازد اما نمی تواند باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد شود زیرا این روغن تنها می تواند ساقه مو را از بین ببرد و ریشه مو همچنان سالم باقی می ماند.

این گروه بر این باورند که اسید فرمیک علاوه بر این می تواند تاثیری روی تغذیه پیاز مو بگذارد و موجب کندی روند رویش موها را شود. با این وجود گروهی دیگر از متخصصان پوست و مو وجود دارند که معتقدند استفاده از این روغن هیچ تاثیری در کاهش موهای زائد ندارد و کاری بی فایده است.

این در حالی که درمانگران طب سنتی دیدگاه متفاوتی دارند. آنها بر این باورند که استفاده از روغن مورچه برای کاهش موهای زائد باور غلطی است که میان مردم رایج شده و این خود مورچه و طلا ِ کردن و ماسک کردن آن روی پوست است که قابلیت از بین بردن موهای زائد را دارد نه روغن تهیه شده از آن.

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

آیا استفاده روغن مورچه برای نوزادان مجاز است

برخی مردم که صاحب نوزاد دختر پرمو می شوند دل نگران می شوند که دخترشان در آینده مشکلات زیادی داشته باشد. این گروه بر اساس همین باور قدیمی و نادرست که روغن مورچه موهای زائد را کم می کند، این روغن ها را تهیه می کنند و به بدن کودک می زنند.

در حالی که ممکن است آنچه به نام روغن مورچه به آنها ارائه می شود، واقعا روغن مورچه نباشد و ترکیبات دیگری داشته باشد که پوست نوزاد را دچار مشکل کند و عوارضی برای او به همراه داشته باشد.

حتی اگر این روغن، روغن مورچه باشد به دلیل آنکه ممکن است مقدار قابل ملاحظه ای اسید فرمیک در آن وجود داشته باشد می تواند موجب سوختن پوست یا از بین رفتن ریشه موهای نوزاد که به صورت کرک در آمده شود و حتی پوست نوزاد را تیره و سیاه رنگ کند.

عوارض روغن مورچه : عوارض روغن مورچه چیست ؟

تاکنون عوارضی برای این محصول وجود نداشته است اما باید توجه داشت که از مصرف آن در اطراف چشم یا پوست آسیب دیده خوداری کرد این محصول مصرف خوراکی ندارد.

این روغن به دلیل داشتن فرمیک اسید در صورت مصرف زیاد باعث تیرگی و سوختن پوست بخصوص در نوزادان می شود.بنابراین مصرف آن برای نوزادان و دوران بارداری با اجازه پزشک ممکن خواهد بود.

در انتها آنچه که در این بین مشخص است این مسئله است که هر محصولی باید به روش خاص خود و به اندازه مصرف شود و همچنین بهتر است که از درمان های خودسرانه پیشگیری کرده و قبل از هر شروعی درباره آن خوب تحقیق کرده یا با پزشک خود مشورت نمایید.

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

نحوه استفاده از روغن مورچه برای از بین بردن موهای زائد

نحوه مصرف روغن مورچه برای از بین بردن موهای زائد به روش زیر است

 1. ابتدا موهای محل مورد نظر با دقت و به ارامی بوسیله (نخ- موچین- موم یا فنر) از ریشه کنده شود.(بدیهی است تیغ ،ژل،کرم و یا پودرهای موبر موثر نخواهند بود.)
 2. پوست پاکسازی شده را با 10 الی 25 قطره (بسته به سطح پوست) از روغن مورچه روجا چرب نموده و مدتی ماساژ دهید پس از 2 ساعت بشویید
 3. موارد ردیف 2 به مدت 3 تا 5 روز و حداقل روزی 3 بار تکرار شود.
 4. موهایی که از ریشه در نیامده باشد مجددا رشد می کند که با تکرار کامل و دقیقتر طی 2 تا 3 مرحله پوست برای همیشه کاملا عاری از مو میشود.

نکته: مو باید حتما از ریشه درآمده باشد تا با باز شدن منفذ پوست روغن براحتی به داخل پوست نفوذ کند.

نکته: درمانگران طب سنتی تاکید دارند که در صورت استفاده از روغن مورچه برای از بین بردن موی زائد در دختران، آن را بر دستگاه تناسلیشان استفاده نکنید، چرا که احتمال ریسک نازایی را در آنها افزایش می دهد.

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

روغن مورچه جهانی است

در میان مردم باوری وجود دارد که استفاده از روغن مورچه خارجی تاثیر زیادی در کاهش میزان رویش موهای زائد دارد. با جستوجویی ساده در یکی از موتورهای جست و جو می بینید که روغن مورچه در میان زنان اروپایی و آمریکایی شناخته شده است و آنها برای از بین بردن موهای زائد از آن استفاده می کنند.

مصرف کنندگان روغن مورچه خارجی در نظرسنجی های مختلف از تاثیر ماندگار روغن مورچه صحبت می کنند و در این باره می گویند: بعد از ۴ تا ۵ بار استفاده از روغن مورچه به مرور شاهد کاهش میزان رویش موهای زائد بودیم و نتیجه خوبی به دست آوردیم. بر اساس آنچه روی کاتالوگ این محصول نوشته شده روغن مورچه خارجی از تخم مورچه استخراج می شود.

شیوه استخراج این روغن اینگونه است که تخم مورچه را پس از خشک کردن، آسیاب می کنند و روغن آن را که مایعی قهوه ای و قرمز رنگ است طی فرآیندی که در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد اتفاق می افتد استخراج می کنند. روغن به دست آمده با اسانس های معطر خوشبو می شود و مورد استفاده مردم قرار می گیرد. حال باید بررسی کرد و دید تولیدکنندگان این محصول چگونه حجم بالایی از تخم مورچه را برای تولید و استخراج حجم انبوه روغن تهیه می کنند!

روغن مورچه برای نوزاد | روغن مورچه اصل | روغن مورچه روجا | روغن مورچه طلا | روغن مورچه برای چی خوبه | روغن مورچه برای چیست | روغن مورچه چیست
روغن مورچه برای از بین بردن دائمی موهای زائد

روغن مورچه صنعتی نداریم

امروز محصولات شیمیایی مختلفی وجود دارد که از آنها برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. در برخی از این محصولات آهک و زرنیخ وجود دارد که استفاده از آنها برای تهیه محصولات موبر بسیار به صرفه است چون راحت تهیه می شود و به وفور یافت می شود اما به نظر می رسد که تهیه روغن مورچه و محصولاتی که از روغن مورچه تهیه می شود چندان منطقی به نظر نمی آید. ممکن است محصولاتی داخلی یا خارجی در بعضی عطاری ها یا فروشگاه ها عرضه شود اما باید دید که چقدر مورچه باید استفاده کرد تا روغن مورچه برای تولید محصولات صنعتی به دست آید.

پیدا کردن مورچه و پرورش دادن آن نیز با این وسعت به نظر منطقی نمی آید. با این وجود ممکن است در بعضی عطاری ها روغن مورچه که به صورت سنتی تهیه شده باشد، یافت شود و افرادی باشند که در این زمینه قابل اعتماد و امین باشند اما نکته اساسی این است که استفاده از این روغن ها نمی تواند به کاهش موهای زائد بدن کمک کند چرا که در متون کهن طب سنتی نیز اشاره ای به کاربرد روغن مورچه برای از بین رفتن موهای زائد نشده و صرفا از طلا کردن مورچه یاد شده است.

تشخیص روغن مورچه اصل

متاسفانه روش مشخصی برای تشخیص روغن مورچه اصل و غیر اصل وجود ندارد، شما باید برای تهیه این روغن از شرکت های معتبر و تولیدکنندگان اصلی این محصول خرید کنید.

بیشتر بخوانید :

با طرز تهیه روغن مورچه در خانه آشنا شوید!

آیا روغن مورچه واقعا میتواند از رشد مو های زائد جلوگیری کند؟

فواید روغن مورچه و خاصیت های آن

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.