دسته‌بندی نشده

علت جنون جنسی چیست؟ آیا جنون شهوت قابل درمان است؟

جنون جنسی چیست؟

جنون جنسی نوعی بیماری نادر و یک توهم شدید ذهنی است. افراد در این بیماری به این باور رسیده اند که افراد مشهور، ثروتمند و یا دارای موقعیت اجتماعی بالایی به شدت عاشق آن‌ها هستند. این احساس دلبستگی واقعیت نداشته و تنها توهم است.

در اغلب موارد، بیمار حتی فرد مورد نظر را نیز ملاقات نکرده است. افراد مبتلا به این بیماری باور دارند که شخص مورد نظر، پیام‌های عاشقانه به صورت رمزی برای آن‌ها ارسال می‌کند. افراد مبتلا به جنون جنسی یقین دارند که این پیام‌ها از طریق رسانه‌ها (مانند اخبار) یا تله پاتی به آن‌ها منتقل می‌شود.

شواهد اثبات می‌کند که این بیمار‌ها نمی‌توانند دست از باور خود بردارند. جنون جنسی با دیگر بیماری‌های ذهنی که شامل کژانگاری و رفتار‌های جنون آمیز می‌شوند، ارتباط تنگاتنگی دارد.

نوشته های مشابه

بسیاری از آسیب شناسان به ارائه مفهومی جدید ‌از جنون جنسی در جامعه پرداخته و می‌گویند: جنون جنسی به رفتارهای جنسی اطلاق می‌شود که خارج از چارچوب های منطقی و قانونی و شرعی بدون کنترل، که همراه با خشونت و زورگویی و گستاخی است انجام می‌شود.

فرد در این حالت به خاطر انباشت غریزۀ جنسی و عدم مهار آن تحت تأثیر عواملی نظیر مصرف روان گردان ها یا مناظر و عوامل محیطی تحریک کننده قرار گرفته و از آنجا که مهارت کنترل هیجانهای رفتاریاش را ندارد، تلاش می‌کند تا با روش های حیوانی غریزه خود را تخلیه کند، بنابراین دست به خشونت جنسی می‌زند.

کنترل مراکز آموزشی و دیگر محل‌های تجمع جوانان و پاکسازی این اماکن از وجود عوامل توزیع و دست‌اندرکار فروش مواد روانگردان و اطمینان از پاک بودن این اماکن، تقویت پلیس و آموزش نیروهای مجرب، تصویب قوانین بازدارنده از جرایمی نظیر خرید و فروش مواد روانگردان ودیگر مواد مخدر،

پشتیبانی قضایی مورد نیاز برای تشدید برخورد با سوداگران مرگ، کنترل مرزها و مبادیورودی مواد روانگردان،‌ تصویب قوانین مورد نیاز برای تشدید برخورد با عوامل دست‌اندرکار توزیع مواد روانگردان و فروشندگان جزء و کل اقدامات فرهنگی کارشناسی شده، راه‌اندازی مراکز مشاوره ویژه و روشنگری و اطلاع‌رسانی

از سوی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما درباره ناهنجاری‌های موجود در اجتماع از جمله موضوع مواد روانگردان و عوارض و خسارات ناشی از آن، از جمله راهکارهایی هستند که بی‌توجهی به آنها صدمات مادی و معنوی جبرا‌ن‌ناپذیری بر پیکره اجتماع وارد خواهد کرد

عده ای آسیب شناسان علت اصلی جنون جنسی را علل روانی دانسته و معتقدند که مبتلایان به این انحراف از نظر جسمانی و فیزیولوژیک طبیعی هستند. بنابراین عواملی همچون جبران ناکامیهای گذشته، عدم سرگرمی، دوری از مشکلات لاینحل،خود نمایی و ابراز کارایی جنسی را علل اصلی جنون مقاربت می-دانند؛ اما از تأثیر مواد مخدر روانگردان نباید غافل شد.

جنون مقاربت در زنان امر نادری است.گاهی به علت پرکاری غدد سورنال که هورمون مردانه ترشح میکند یا پرکاری تیروئید یا ضربۀ مغزی و ورمهای آن حادث میشود. خارش زج در اثر صفر این عضو در زنان یائسه نیز گاهی سبب شدت میل جنسی پیرزنان می شود .

در مردان صرع یا اسکیزوفرنی ممکن است علت جنون مقاربت باشد. گاهی در پیر مردان به علت تومورهای بیضه این انحراف به وجود میآید. همچنین در ضربه های مغزی و ورمهای آن ضعف قوای عقلی وسواس بیماری روانی و فلج عمومی جنون مقاربت دیده میشود.

جنون مقاربت یا جنون نزدیکی یا ارضاناپذیری جنسی را در مرد و زن که امری عارضی است. «هایپر سکشوآلبتی» مینامند. اما جنون مقاربت در مردان «ساتیریازیس» و در زنان «نمفومانی» نامیده می شود.

نمفومانی از کلمه ی نمف اقتباس شده است. نمفها زنان جوان بودند که در ییلاق ها و جنگل ها به سر میبردند آنها را روح مزارع و طبیعت می دانستند و معرف حاصلخیزی و لطف و زیبایی این مکانها.

اصطلاح زنان مقاربت جنسی هیچگاه از عمل جنسی ارضا نمیشوند همچنین قادر به تسلط خویشتن نبوده و شوهران خود را از پا در می آورند .به عبارت دیگر مرد به طور طبیعی یارای بر آوردن نیازهای جنسی این گونه زنان را ندارند.

مردان مقاربت جنسی نیز به هیچ وجه از عمل نزدیکی سیر نمیشوند این گونه مردان زنان خود را از زندگی سیر میکنند. دربرخی موارد همسر فرد مبتلا به مقاربت جنسی برای خلاصی از دست او فرد بیمار جنسی را به قتل میرساند.


علائم جنون جنسی چیست؟

علامت اصلی جنون جنسی این است که فرد به عشق بی‌نهایت یک فرد نسبت به خود یقین دارد. این در حالی است که هیچ تجربه‌ای برای این موضوع وجود ندارد.

فرد مبتلا به جنون جنسی به طور مداوم درباره فرد خیالی خود صحبت می‌کند. حتی ممکن است برای ملاقات یا برقراری ارتباط با آن شخص تلاش کند.

علائم شایع این بیماری عبارتند از:

 • پیگیری و دنبال کردن رسانه‌ها و مطبوعات – اگر فرد شخصی مشهور باشد.
 • فرستادن نامه، ایمیل یا هدیه‌های زیاد به شخص مورد نظر
 • تماس‌های تلفنی مکرر
 • باور این موضوع که فرد مورد نظر در حال ارسال پیام‌های رمزی از طریق نگاه، حرکات، رسانه و یا فیلم است.
 • خلق موقعیت‌های دقیق، اما نادرست که در آن فرد مورد نظر در حال تعقیب آن‌ها بوده یا قصد ارتباط با آن‌ها را دارد.
 • احساس حسادت درباره طرفداران فرد مورد نظر
 • آزار و اذیت فرد مورد نظر در مکان‌های عمومی

ارتباط جنون جنسی با اختلال روان پریشی

جنون جنسی ممکن است برای مدت زمانی کوتاه یا طولانی رخ دهد. اختلالات مقطعی روان پریشی از علائم شایع دیگر بیماری‌های روانی است که برای مدتی توهمات یا دیگر ویژگی‌های روان پریشی را وخیم‌تر می‌کنند.

این اختلالات در بیماری‌هایی مانند اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوفرکتیک و اختلال دوقطبی روی می‌دهند.

دیگر علائم جنون اختلال دوقطبی عبارتند از:

 • داشتن انرژی بیش از حد و غیرمعمول
 • نخوابیدن
 • انجام فعالیت‌های زیاد
 • صحبت کردن درباره موضوعات متفاوت در بازه زمانی کوتاه
 • داشتن پرش افکار
 • داشتن رفتار‌های پر ریسک مانند خرج کردن پول زیاد یا رفتار‌های پرخطر در رانندگی

درمان بیماری جنون جنسی

معمولا برای درمان این بیماری، علائم روان پریشی و توهم، با کمک دارو و دیگر روش‌های درمانی تحت کنترل قرار می‌گیرد. پزشک قبل از تشخیص، ممکن است شما را پیش مشاور یا روان درمان بفرستد.

استفاده از دارو‌های ضد روان پریشی مانند پیموزاید، الانزاپین، ریسپریدون و کلوزاپین اغلب موثر هستند. اگر جنون جنسی ناشی از بیماری اختلال دوقطبی باشد، می‌توان از دارو‌های تثبیت کننده خلق مانند لیتیوم و یا والپروئیک اسید برای درمان استفاده کرد.


عوارض و بیماری‌های مرتبط با جنون جنسی یا جنون شهوت

جنون جنسی می‌تواند باعث شود که فرد رفتار‌های پرخطر یا تهاجمی از خود نشان دهد. امکان دستگیری و حتی مرگ بیمار نیز وجود دارد. جنون جنسی اغلب با اختلال دوقطبی ارتباط دارد.

دیگر بیماری‌های مرتبط با جنون جنسی عبارتند از:

 1. اختلال اضطراب
 2. اعتیاد به مواد مخدر یا الکل
 3. اختلالات غذایی مانند بولیمیا (پرخوری عصبی) یا بی اشتهایی
 4. اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)
 5. در مجموع، جنون جنسی می‌تواند تنها برای چند ساعت یا چند روز طول بکشد. اما اگر این بیماری ناشی از دیگر بیماری‌های ذهنی باشد، این وضعیت می‌تواند برای چند ماه یا چند سال ادامه داشته باشد.

همچنین بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد جنون روانی(روان پریشی) بدانید!

جنون در بارداری چیست؟!

جنون آتش‌ افروزی چیست؟ + بهترین راه درمان این اختلال روانی

فواید قرص هالوپریدول برای درمان انواع شدید جنون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا