دسته‌بندی نشده

علت تیره شدن ظروف استیل و روش‌های رفع آن

علت تیره شدن ظروف استیل

ظروف استیل از جنس فولاد ضد زنگ Stainless Steel هستند که به‌طور کلی به آن‌ها استیل گفته می‌شود و در ترکیبات آن از آهن، نیکل، کروم، تیتانیوم و… استفاده می‌شود. با وجود این ترکیبات، میزان مقاومت این ظروف در برابر آسیب‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند. این ظروف نسبت به لوازم دیگر سبک‌تر هستند و استفاده از آن‌ها ساده‌تر است.

وجود لکه یا تیرگی روی این ظروف، بر زیبایی و شفافیت آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. سیاه شدن ظروف استیل به‌دلایل مختلفی مثل قرار گرفتن برای مدت طولانی روی حرارت زیاد یا مواردی از این قبیل ممکن است اتفاق بیفتد که باید آن را پاک کرد. در ادامه با علت تیره شدن استیل و روش‌های رفع این مشکل آشنا می‌شویم.

برای شستشوی ظروف استیل حتما از پارچه‌های پلاستیکی و نرم استفاده کنید تا باعث ایجاد خط‌وخش ظرف استیل نشوید و زیبایی آن را خراب نکنید.
این نوع ظرف را حتما در جهت رگه‌های استیل تمیز کنید.
برای پاکسازی ظروف استیل حتما از مواد بدون‌ کلر استفاده کنید.
پس از براق کردن ظروف استیل و از بین بردن تیرگی‌های آن، ظرف را خشک کنید و به مدت ۲۴ ساعت از آن استفاده نکنید تا درخشندگی آن حفظ شود.

علت تیره شدن ظروف استیل

دلایل سیاه شدن ظروف استیل چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند سبب ایجاد تیرگی روی ظروف استیل شود. جرم‌گیری‌های قوی از طریق جوهرنمک و وایتکس نیز می‌تواند سبب ایجاد سیاهی شود.

علاوه­‌بر این زمانی ­که از اسکاج‌های زبر برای شستشوی قابلمه استیل و لوله‌های دکوراتیو و… استفاده شود، روی محصولات خط‌وخش ایجاد می‌کند و باعث تیرگی می‌شود.

علت دیگر تیره شدن ظروف استیل می‌تواند ناشی از واکنش این فلز با آهن موجود در مواد غذایی باشد که در نتیجه قاشق، قابلمه، چنگال و لوازم استیل را سیاه می‌کند.

آیا وایتکس استیل را خراب می کند؟

استیل از شفافیت و درخشندگی خاصی برخوردار است که در آشپزخانه‌های ما نیز به‌وفور استفاده می‌شود. برای پیشگیری از سیاه شدن ظروف استیل و پاک کردن لکه و تیرگی آن‌ها، به‌هیچ عنوان نباید از وایتکس استفاده کرد؛ چراکه وایتکس می‌تواند ظروف استیل را خراب کند!

همچنین پس از سیاه شدن ظروف استیل ساییدن ظرف با استفاده از وایتکس لایه رویی آن را از بین می‌برد. وایتکس‌های معطر و حتی بدون‌ بو، برای از بین بردن لکه و میکروب‌های ظروف استیل نامناسب هستند.

هنگام شستشو باید به این موضوع دقت کنید که ظروف استیل داغ را نباید با آب سرد شست. مواد شیمیایی برای شستن این نوع ظروف مناسب نیستند.

آن را در آب بگذارید تا اثرات غذا و سوختگی‌های موجود به‌تدریج جدا شود و سپس با استفاده از مایع‌ ظرفشویی و اسکاچ نرم آن را بشویید تا ضمن تمیزی بیشتر، از سیاه شدن ظروف استیل نیز پیشگیری کنید.

علت تیره شدن ظروف استیل

چگونه قابلمه استیل سیاه شده را بشوییم؟

برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف استیل لازم است که به چند نکته توجه داشته باشید:

برای اینکه قابلمه را از سیاه شدن در اثر حرارت در ‌امان نگه دارید، حتما از حرارت کم برای پخت‌وپز استفاده کنید.
اگرچه مقاومت این قابلمه‌ها در برابر فرسودگی، حرارت و خراشیدگی بسیار زیاد است، تمیز کردن قابلمه استیل سیاه شده، بدون آسیب رساندن به آن بسیار مهم است.
برای تمیز کردن این ظروف ابتدا باید به مدت ۲۴ ساعت آن‌ها را کنار بگذارید و استفاده نکنید.
برای شستشوی این ظروف بهتر است از لکه بر قوی استفاده نکنید و مواد شوینده مناسبی به‌کار ببرید.
براق‌کننده به‌راحتی می‌تواند سیاهی قابلمه را از بین ببرد؛ اما اگر میزان قدرت این سفید‌کننده زیاد باشد باعث آسیب به استیل خواهد شد.
جوش شیرین و سرکه برای براق کردن ظروف استیل گزینه مناسبی هستند. علاوه­‌بر این می‌توان از موادی مثل روغن‌زیتون، کربنات‌سدیم، گازپاک‌کن، پودر ماشین‌ ظرفشویی، الکل، آرد و… نیز برای پاک کردن این لکه‌­ها استفاده کرد.

روش‌هایی برای رفع سیاهی استیل

روش‌های مختلفی برای از بین بردن لکه‌های سیاه ظروف استیل وجود دارد که مانع آسیب رسیدن به آن می‌شود. در ادامه این روش‌ها را نام می‌بریم و هر یک را توضیح می‌دهیم.

۱. پاکسازی لکه با جوش‌شیرین و سرکه‌سفید

به‌جای اینکه تمیز‌کننده‌ها و براق‌کننده‌های قوی برای پاک کردن لکه‌های سیاه ظروف استیل به‌کار گرفت، می‌توان از تمیز‌کننده‌های معمولی استفاده کرد.

همچنین ترکیب جوش‌شیرین و سرکه‌سفید برای پاک‌سازی لکه‌های سیاه در ظروف استیل بسیار مناسب است.

علت تیره شدن ظروف استیل

۲. استفاده از پولیش‌های نرم‌ولطیف

یکی از تصورات غلط و اشتباهات رایج برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف استیل و براق کردن آن‌ها، استفاده از اسکاچ‌های خشن است‌.

این لوازم باعث می‌شود روی استیل خط‌وخش بیفتد و زیبایی آن را از بین ببرد. در حالی که پولیش‌­های نرم می‌توانند در عین تمیز کردن ظروف استیل، آسیبی به زیبایی آن نزنند.

۳. پاک‌سازی در جهت خطوط استیل

ظاهر ظروف استیل دارای خطوط منظم و طبیعی است که از زمان تولید در یک جهت طراحی می‌شوند. اگر هنگام پاک‌سازی دستمال را در خلاف جهت این خطوط بکشید، باعث آسیب زدن به ظرف خواهد شد.

به‌ همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد خط‌و‌خش دستمال را در جهت این خطوط موازی بکشید.

۴. پاک‌سازی ظروف استیل با جوش‌شیرین و نمک

برای اینکه لکه‌های سیاه موجود بر روی ظروف استیل را تمیز کنید، ابتدا باید لکه موردنظر را با آب‌پاش مرطوب کنید. سپس روی آن جوش‌شیرین و نمک بریزید.

۱۵ دقیقه صبر و محل موردنظر را آبکشی کنید. برای از بین بردن سیاهی ظرف استیل خود این عمل را چندبار تکرار کنید.

۵. رفع تیرگی استیل با آرد

یکی از ویژگی‌های اصلی آرد سفید قدرت لایه‌برداری فوق‌العاده آن است. برای اینکه پس از سیاه شدن ظروف استیل نتیجه بهتری برای رفع سیاهی آن بگیرید، طبق مراحلی که عنوان می‌شود عمل کنید:

ابتدا باید ظرف استیل موردنظر شما کاملا خشک باشد.
پس از اینکه از خشک بودن سطح آن مطمئن شدید، مقداری آرد روی ظرف بریزید.
تمام قسمت‌های آن را با آرد بپوشانید.
نیم ساعت بعد آرد را جمع‌آوری کنید و ظرف را به­‌طور کامل بشویید.

۶. رفع تیرگی ظروف استیل با روغن‌زیتون

یکی دیگر از مواد کاربردی برای پاک‌سازی و براق کردن ظرف استیل روغن‌زیتون است. روغن‌زیتون می‌تواند خطوط را به­‌طور کامل پوشش دهد و سیاهی ظروف را از بین ببرد.

اما باید میزان مشخصی از آن استفاده کنید تا باعث چسبناک شدن و تیرگی بیشتر استیل نشود. برای این کار روغن را به‌اندازه ۲ یا ۳ قطره روی پارچه بریزید و با استفاده از آن سطح ظرف را دستمال بکشید.

۷. پاک‌سازی ظروف استیل با ژل تمیز‌کننده

بهترین گزینه برای از بین بردن سیاهی ظروف استیل ژل تمیز‌کننده است. پس از سیاه شدن ظروف استیل با استفاده از این ژل می‌توانید تیرگی سطوح استیل را از بین ببرید.

دلایل سیاه شدن ظروف استیل چیست؟

۸. رفع تیرگی ظرف استیل ناشی از جوهرنمک

جوهرنمک برای پاک‌سازی سطوح و سنگ‌ها یک گزینه مناسب است؛ اما روی استیل باعث ایجاد لکه‌های سیاه‌رنگ می‌شود. سیاه شدن ظروف استیل ناشی از جوهر نمک با استفاده از روش‌های خاصی پاک‌سازی می‌شود:

بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه های جوهر نمک استفاده از جلاسنج و پنبه است.
برای پاک‌سازی از این طریق باید جلاسنج را روی استیل بریزید و با استفاده از پنبه تمیز کنید تا سیاهی آن رفع شود.
همچنین می‌توان آن را از طریق آب و صابون پاک‌سازی کرد.
ابتدا باید مخلوط آب‌ و صابون را با استفاده از یک پارچه نرم روی سطح ظرف بکشید و آن را تمیز کنید.
پس از آن با یک لکه­ بر قوی سطح ظرف را دوباره بشویید و آبکشی کنید و با دستمال خشک کنید.
همچنین می‌توان از محلول آمونیاک نیز برای پاکسازی ظرف استیل استفاده کرد.

حتماً بخوانید:

نتیجه‌گیری

استیل آلیاژ بسیار کاربردی در صنایع مختلف خانگی، دکوراتیو، پزشکی و… است که به‌دلیل قابلیت‌هایی مثل مستحکم بودن، قدرت بالا در برابر خوردگی، قابلیت شکل‌پذیری، قابلیت پاک‌سازی و تمیزکاری آسان و..‌. طرفداران بسیار زیادی دارد. ظروف استیل زیبایی چشم‌نوازی دارند و بیشتر لوازم منزل از استیل تهیه می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا