اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
علت بالا و پایین بودن TP در آزمایش خون_5d924e6582b4b.jpeg
علت بالا و پایین بودن TP در آزمایش خون_5d924e6582b4b.jpeg

علت بالا و پایین بودن TP در آزمایش خون

تفسیر آزمایش TP

TP آزمایشی است که برای اندازه گیری پروتئین توتال در تشخیص و درمان انواع بیماریهای مرتبط با کبد، کلیه، مغز استخوان، و همچنین سایر اختلالات متابولیکی و یا تغذیه ای کاربرد دارد. منظور از پروتئین توتال مجموعه آلبومین و گلوبولین های خون است و برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد پروتئین های سرم الکتروفورز پروتئین انجام می شود.

افزایش سطح: هیپرگاماگلوبولینمی، گاماپاتی های پلی کلونال و منوکلونال، هیپر پروتئینمی کاذب

کاهش سطح: گاستروانتروپاتی ها، سوختگی های شدید، سندرم نفروتیک، کمبود شدید پروتئین، بیماری های مزمن کبدی، سوء جذب، سوء تغذیه، آگاما گلوبولینمی، کاهش سنتز پروتئین

مقادیر طبیعی:

  • یک سال و بالاتر: ۶٫۳ – ۷٫۹ g/dL
  • مقادیر مرجع برای اطفال کمتر از یک سال تعیین نشده است.

سایر نام ها: پروتئین تام خون، پروتئین توتال سرم

آزمایش

شرایط نمونه گیری در آزمایش TP

1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.
2. از مصرف غذاهای پر چرب قبل از انجام آزمایش پرهیز شود. چون لیپمیک بودن نمونه در نتیجه آزمون تداخل می کند.

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش TP

1. سن و جنس بیمار را در برگه آزمایش یادداشت کنید.
2. نمونه نباید به مدت زیاد در دمای اتاق بماند زیرا تبخیر نمونه باعث افزایش پروتئین تام خون می شود.
موارد عدم پذیرش نمونه: همولیز شدید نمونه موجب رد آن می شود.

نوشته های مشابه

واکنش تداخلی در آزمایش TP

در شرایط داخل بدن (invivo) مصرف استروئیدهای آنابولیک، کلوفیبرات، پروژسترون، اپی نفرین باعث افزایش و مصرف آلوپورینول و استروژن باعٍث کاهش مقدار می گردد. در شرایط آزمایشگاهی (invitro) دکستران افزایش دهنده پروتئین های تام سرم می باشند.

توضیحات در رابطه با آزمایش TP

آزمایش بررسی پروتئین تام پلاسما به منظور بررسی نسبت آلبومین به گلبولین کاربرد دارد. همانطور که میدانید پروتئین ها از اجزای مهم خون در بدن بوده که برای همه سلولها و بافت های بدن یک ماده حیاتی و مهم محسوب می شود. پروتئین های خون به ۲ دسته کلی آلبومین و گلبولین تقسیم می شوند. آلبومین ناقل بسیاری از مولکولهای کوچک در بدن می باشد ولی در عین حال مهم ترین وظیفه آن حفظ فشار اسمزی بدن است و گلوبولین ها شامل آلفا۱ ،آلفا۲ ،بتا و گاما گلبولینها می باشد.

نمونه خون

موارد درخواست اندازه گیری TP

این تست در موارد کاهش وزن زیاد و بی سابقه، علائمی مبنی بر بیماری کبدی و کلیوی و شرایطی مانند ادم درخواست می شود. توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از تورنیکه باعث افزایش غلظت پروتئین‌های خون می‌شود. گرفتن خون از وریدی که سرم به آن متصل شده کاهش کاذب نشان می‌دهد. تبخیر نمونه باعث افزایش کاذب خواهد شد.

عدم ذوب شدن کافی نمونه یخ زده حدود ۱۰ الی ۲۰% اشتباه را باعث می‌شود. حتی یک ساعت ایستادن پس از خواب شبانگاهی باعث افزایش قابل توجه می‌شود. مقدار آن در ۳ ماهه سوم حاملگی کاهش می‌یابد. اندازه گیری رفراکتومتریک پروتئین تام سرم تحت تأثیر هیپر گلیسمی واقع می‌شود. ( بیشتر نشان داد می‌شود) همچنین هیپربیلیروبینمی، همولیز، هیپرلیپیدمی همان تأثیر را می‌گذارد.

نتایج حاصل از روش biuret به طور کاذب با لیپمی، ایکتر و همولیز بالا می‌رود. روش رفراکتومتریک و Biuret نتایج یکسانی روی نمونه‌های شفاف و تمیز دارند.

separator line

بیشتر بخوانید:

وجود پروتئین در آزمایش ادرار نشانه چیست ؟

پروتئین بالا در ادرار : علت دفع پروتئین از ادرار چیست ؟

پروتئینوری(پروتئین در ادرار)شایع ترین بیماری کلیوی

علت بالا و پایین بودن EPU در آزمایش ادرار

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.