شرایط ایده آل برای پرورش و نگهداری از گل پرسیاوش_659d3def4c293.webp
شرایط ایده آل برای پرورش و نگهداری از گل پرسیاوش_659d3def4c293.webp

شرایط ایده آل برای پرورش و نگهداری از گل پرسیاوش

سرفصل های این مقاله

مشخصات گیاهی پر سیاوشان

پرسیاوشان را می توان به عنوان یکی از زیباترین انواع سرخس ها دانست. این گیاه دارای برگ هایی ریز، توری مانند و سبز رنگ است. این نوع یکی از گونه های مقاوم سرخس است که خصوصا در مقایسه با نوع سرخس های گرمسیری از سازگاری بیشتری برخوردار است.

اما با این حال نگهداری از این گیاه در منزل حساسیت هایی دارد که بایستی وقت و انرژی کافی برای آن صرف شود. این گیاه در مناطق مختلف می تواند به خوبی رشد کند. وجود پرسیاوشان در منزل با برگ های براق سبز، رنگ و طراوت را برای محیط زندگی شما به ارمغان می آورد. در طبیعت می توان این گیاه را در مکان هایی مانند شکاف سنگها، در مجاورت رودخانه ها و چشمه های آب گرم مشاهده کرد.

شرایط نگهداری از گل پرسیاوشان

نور:

پرسیاوشان گیاهی علاقه مند به مکان های سایه است. نباید هرگز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. بنابراین نباید آن را در محیط های پرنور قرار داد. اگر منزل شما خیلی در معرض تابش مستقیم خورشید نیست، پرسیاوشان یک گیاه مناسب برای نگهداری شما در منزل است.

یکی از روش های نگهداری از پرسیاوشان که مورد تایید پرورش دهندگان گیاهان نیز می باشد، قرار دادن آن در مکان های سایه و گلخانه های شیشه ای است. منظور از سایه، سایه کامل نیست چون هر گیاهی نیاز به دریافت مقداری نور دارد. منظور از سایه در اینجا سایه ای نسبی است که ترکیبی از نور غیر مستقیم و سایه در ساعات مختلف روز باشد.

مشخصات گیاهی پرسیاوشان

آبیاری:

گیاه پرسیاوشان نیازمند آبیاری نسبتا زیادی است که همین امر می تواند باعث غرقابی کردن آن شود. برای داشتن یک آبیاری صحیح خاک استفاده شده شما برای کاشت این گیاه باید مناسب باشد. خاکی که زهکشی مناسبی داشته و ترکیب شده با خزه زغال سنگ نارس باشد. این ترکیب خاکی برای آبیاری حتی در حد غرقابی کردن می تواند برای این گیاه مناسب باشد.

آبیاری را هر چند روز یکبار انجام دهید. زمانی که سطح خاک گیاه تقریبا خشک شده، می تواند بهترین زمان برای آبیاری پرسیاوشان باشد. آبیاری در هر هفته یک الی دو نوبت از شروع فروردین تا اوایل مهره ماه، و از آذر ماه تا اواخر اسفند در هر 10 روز یک نوبت توصیه می شود. اجازه دهید بین هر آبیاری خاک گیاه کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری گیاه کنید. بهتر است روش آبیاری با مقدار زیاد در دفعات کم را با روش آبیاری با مقدار کم در دفعات زیاد جایگزین نمایید.

دما:

بهترین دمایی که مناسب نگهداری از گیاه پرسیاوشان می باشد، نگهداری از آن در دمای بالای 21 درجه سانتی گراد است. نباید این گیاه دمایی پایین تر از 15 درجه سانتی گراد را تجربه کند. همچنین نباید در مجاورت وسایل سرمایشی قرار بگیرد.

رطوبت:

با توجه به خاستگاه مرطوب گیاه پرسیاوشان برای برخوداری از رشد مطلوب و سالم بایستی در یک هوای گرم و مرطوب نگهداری شود. رطوبت برای رشد سالم و حفظ این گیاه یک فاکتور بسیار مهم است. به همین منظور و برای تامین رطوبت مورد نیاز آن می توانید آن را در محیط هایی مانند حمام یا آشپزخانه قرار دهید. وجود هوای گرم و خشک می تواند زمینه پژمردگی و نهایتا مرگ گیاه را فراهم کند.

برای تامین میزان رطوبت مورد نیاز این گیاه، توصیه می شود گیاه را چند نوبت در روز با استفاده از آب ولرم مرطوب نمایید. با این کار برگهای گیاه همواره مرطوب خواهند بود. همچنین بهتر است خاک این گیاه نیز بدون اینکه خیس شود، در حد مرطوب نگه داشته شود.

با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا یا سینی حاوی سنگریزه و مقداری آب می توانید شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب مورد دلخواه این گیاه را تامین نمایید. دستگاه های سرمایشی و گرمایشی سبب خشکی هوا می شوند بنابراین نباید این گیاه در مجاورت آنها قرار بگیرد.

خاک:

گیاه پرسیاوشان نیازمند خاک مرطوب است. بر همین اساس داشتن زهکشی مناسب برای خاک این گیاه بسیار حائز اهمیت می باشد. گلدان نگهداری این گیاه نیز بایستی از حفره های زهکشی متعددی برخوردار باشد.

بهترین حالت برای تامین شرایط مطلوب نگهداری از این گیاه، کاشتن آن نخست در یک گلدان پلاستیکی و سپس قرار دادن گلدان پلاستیکی حاوی گیاه پرسیاوشان داخل یک گلدان زیباست. در گلدان های پلاستیکی می توانید به راحتی میزان رطوبت خاک را بررسی کرده و کنترل نمایید. حفره های زهکشی نیز مانع از خیس شدن خاک می شوند.

حتماً بخوانید:

کوددهی:

هر ماه یکبار آن هم در فصل بهار و تابستان این گیاه بایستی کوددهی شود. در صورتی که گیاه شما به تازگی کاشته شده فعلا نیازی به کوددهی ندارد زیرا خاک هنوز توان تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه را دارد. کوددهی بایستی با فرا رسیدان فصل پاییز متوقف شود. زیرا گیاه وارد دوره خواب شده و فعلا نیازی به رشد فعال ندارد.

برای کوددهی، کود را در مقدار مناسبی از آب حل و رقیق شده آن را به خاک گیاه اضافه کنید. اگر به یکباره مقدار زیادی مواد مغذی در یک دوره کوددهی به گیاه اضافه شود، ممکن است منجر به قهوه ای شدن برگ های گیاه گردد.

شرایط نگهداری از گل پرسیاوشان

هرس کردن:

در صورتی که برگ های زرد و قهوه ای در گیاه مشاهده کردید، اقدام به جداسازی آنها از گیاه بکنید. هرس مرتب سبب بهبودی در روند رشد گیاه شده و به زیباتر شدن نمای ظاهری گیاه پرسیاوشان خواهد انجامید.

سمی بودن:

گیاه پرسیاوشان سمی نبوده و در نتیجه هیچ گونه خطری برای کودکان و حیوانات خانگی ندارد. مشکلاتی که ممکن است گیاه پرسیاوشان را درگیر کند. برای تامین سلامت گیاه پرسیاوشان و ایجاد شرایط مطلوب برای نگهداری از آن، بهتر است به نکاتی که در ادامه بیان خواهد شد توجه نمایید:

  1. در صورتی که برگ های گیاه، لوله ای شکل شده و دچار پیچ خوردگی شدند، یا نوک برگ ها خیلی خشک شده و یا به طور مرتب دچار ریزش شدند، این علائم نشان دهنده خشکی بیش از حد هواست و یعنی گیاه شما نیازمند دریافت آب و رطوبت بیشتری است.
  2. اگر برگ های سبز گیاه قهوه ای رنگ شدند، یعنی آب مورد استفاده برای آبیاری گیاه حاوی املاح زیادی بوده و سنگین است. علت دیگر تغییر رنگ برگها از سبز به قهوه ای می تواند مربوط به دریافت نور بیش از حد باشد. در این شرایط برگهای زرد و خشک شده را به خوبی از گیاه جدا کنید.
  3. عدم دریافت نور کافی نیز دلیل رنگ پریدگی برگهاست. در صورت بروز چنین حالتی گیاه خود را به مکانی نسبتا پرنورتر منتقل کنید.

منبع : پوپونیک

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: