دسته‌بندی نشده

خارش گوش و درمان های خانگی آن

خارش گوش و مشکلات حاصل از آن

خارش گوش و خارش مجرای گوش یکی از علائم عفونت گوش و درگیری مجرای گوش خارجی می باشد. خارش گوش را باید جدی گرفت و به دنبال علت آن گشت. مجرای گوش به طول حدود سه سانتی متر دارای خمیدگی می باشد. این مجرا به پرده گوش ختم می شود. واکس گوش یا جرم گوش این مجرا را مرطوب می کند و از ورود میکروب ها به گوش جلوگیری می کند.

در حالی که گوش های شما نسبت به اعضای دیگر بدنتان کوچک است اما درون آنها پر از تارهای حساس عصبی می باشد. در نتیجه ، گوش ها ممکن است در معرض خارش قرار بگیرند. اگر گوش شما بیش از حد معمول حساس باشد ممکن است بیشتر در معرض خارش قرار بگیرد .خارش گوش حتی ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری نهفته باشد . شما می توانید به وسیله ی درک برخی از علل خارش گوش، نحوه ی پیدا کردن یک عامل تسکین دهنده را برای خارش مزمن مشخص کنید.

خارش گوش را باید جدی گرفت ولی به هیچ وجه نباید نگران بود. خارش گوش علامت بسیار شایعی می باشد که اعمال به دنبال آن ممکن است خطرناک باشد. گاها افراد برای خارش گوش از اشیاء نوک تیز مانند کلید استفاده می کنند که ممکن است باعث زخم گوش و در نتیجه عفونت گوش شود.

علائم خارش گوش

خارش گوش می‌تواند همراه با علائم دیگری مانند: تب، لرز، سفتی مفصل، زخم در گوش، سردرد، آبریزش بینی، عطسه های مکرر، گلودرد یا عرق کردن ظهور کند. موارد زیر به بیان علائم خارش گوش می‌پردارند:

 • اگزما یا زخم در گوش
 • احساس حرکت جانور در گوش
 • احساس گرفتگی و انسداد گوش
 • تورم ناگهانی صورت یا لب ها
 • مشکلات تنفسی
 • سردرد‌های مخچه ای
 • درد ناشی از عفونت گوش
 • وزوز گوش

خارش گوش

علل خارش گوش

پوست خشک مجرای گوش

پوست خشک می تواند یکی از علل خارش گوش باشد. جرم گوش علاوه بر اثر حفاظتی، باعث نرم شدن پوست گوش نیز می شود. نبود جرم گوش یا کاهش ترشح آن می تواند باعث خشک شدن پوست مجرای گوش شود. خشک شدن پوست مجرای گوش باعث ایجاد خارش در این ناحیه می شود.

درماتیت کانال گوش

التهاب پوست داخل و اطراف کانال ممکن است باعث ایجاد درماتیت کانال گوش شود. درماتیت کانال گوش ممکن است به علت واکنش های آلرژیک صورت گیرد.

اوتیت میانی

عفونت گوش و اوتیت میانی نیز می تواند باعث خارش گوش شود. خارش گوش به همراه درد گوش از علائم شایع اوتیت گوش می باشد. التهاب گوش خارجی که به بیماری شناگران نیز معروف است می تواند باعث ایجاد خارش در گوش شود. تورم و قرمزی مجرای خارجی گوش در این نوع از اوتیت نیز مشاهده می شود.

وسایل کمک شنوایی از جمله سمعک

سمعک های داخل گوشی در کانال گوش قرار داده می شوندو باعث مسدود شدن مسیر خروج ترشحات گوش می شوند.وجود سمعک در کانال گوش ممکن است باعث بروزواکنش های آلرژیک در پوست کانال گوش شود. هم چنین سمعک می تواند بر پوست کانال گوش فشار وازد کند. این عوامل ممکن است باعثبروزخارش در مجرای گوش باشد.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری نسبتا شایع است که ممکن است پوست هر بخشی از بدن را درگیر کند. این بیماری می تواند کانال گوش را درگیر کند. این بیماری باعث ایجاد یک راش قرمز بر روی پوست می شود. خارش از علائم شایع این بیماری می باشد.

آلرژی

مواد آلرژن بسیاری وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد خارش در گوش شوند. گرده و گرد و غبار و ورود مواد شوینده به گوش از جمله آلرژن هایی است که ممکن است باعث ایجاد خارش در گوش شود. آسم و بیماری های آلرژی زا نیز می توانند در خارش گوش نقش داشته باشند.

رطوبت بیش از حد

همان گونه که در بالا گفتیم خشکی پوست مجرای گوش باعث ایجاد خارش گوش می شود، رطوبت بیش از حد مجرای گوشنیز می تواند باعث ایجاد خارش در گوش شود. در واقع قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت باعث ایجاد عفونت گوش می شود و عفونت می تواند باعث ایجاد خارش در گوش شود.

چه زمانی باید به دنبال راه های درمانی برای خارش گوش بود؟

اگر با تخلیه شدن خون یا مایعات از گوش مواجه شدید یا به طور ناگهانی احساس کردید که شنوایی شما کاهش پیدا کرده فورا باید به دنبال راه های درمانی بروید.

اگر خارش گوش شما با گذشت زمان و مراقبت های خانگی بهبود نیافت یک قرار ملاقات با دکتر خود ترتیب دهید.

دکتر شما گوش هایتان را معاینه کرده و برای تشخیص دلایل بالقوه احتمالا یک سابقه ی پزشکی از شما خواهد گرفت .این کار به او کمک می کند که هر گونه جوش آشکار مثل قسمت هایی از بدن که دچار اگزما شده اند را تشخیص دهد. دکتر شما ممکن است هنگام معاینه متوجه شود که جرم گوش شما بیشتر از حد معمول شده یا بسیار نزدیک به پرده ی گوش است که همین می تواند باعث خارش گوش بشود. او احتمالا از شما سوال می کند که چه زمانی نشانه ها گسترش پیدا کرده و درباره ی هر گونه علایم همراه دیگر مانند تب سوال می کند تا بتواند به دقت دلایل بیماری شما را اشاره کند.

علت خارش گوش

درمان خارش گوش

خارش گوش به علت های مختلفی از جمله خشکی پوست و آلرژی ایجاد می شود. درمان خارش گوش در نتیجه درمان عامل ایجاد کننده خارش رخ می دهد.

 • به هیچ وجه چیزی را درون گوش فرو نبرید.
 • از مصرف خودسرانه دارو یا قطره انتی بیوتیک خودداری کنید.
 • برخی از درمان های خارش گوش تحت تجویز پزشک به شرح زیر می باشد:
 • پماد آنتی بیوتیک
 • روغن بچه برای نرم کردن پوست
 • پماد استروئید موضعی به جهت تسکین التهاب پوست. مانند کرم هیدروکورتیزون یک درصد یا کرم بتامتازون ۰٫۱ درصد
 • محلول رقیق شده از الکل، پراکسید هیدروژن و یا اسید استیک
 • محلول رقیق شده از الکل، اسید استیک، یا پراکسید هیدروژن
 • در بعضی موارد، همانند زمانی که خارش گوش همراه با تب و یا تخلیه شدن خون یا چرک از گوش می باشد، ممکن است پزشک شما، آنتی بیوتیکی برای از بین بردن عفونت نیز تجویز نماید.

پیشگیری از خارش گوش

رعایت نکات ساده بهداشتی می تواند از بروز خارش در گوش جلوگیری کند. بطور کلی اقدامات پیشگیرانه برای هر بیماری مفید و واجب است. مبتلا نشدن بهتر از درمان پس از ابتلاست! پیشگیری از خارش گوش بسیار آسان است و قابل انجام. فقط کافی است از فاکتور‌های زیر بهره ببرید:

1- جلوگیری از ورود مایع اضافه به گوش:

سعی کنید از ورود مواد شوینده مانند شامپو یا مواد آلرژی زا مانند گرده گلها به گوش خودداری کنید. ورود این مواد به گوش سبب بروز خارش درآن و حتی عفونت گوش می‌شوند.

2- موقع شنا مراقب باشید:

اغلب شناگران، گوش هایی آسیب دیده دارند. به دلیل عدم محافظت از گوش، امکان بروز بیماری های زیادی را برای خود ایجاد نکنید. هنگام شناکردن، از محافظ گوش و کلاه استفاده کنید و از شنا در آب‌های آلوده بپرهیزید.

3- هندزفری های مرگبار:

استفاده از هندزفری های دیگران، سبب بروز قارچ هایی در گوش شما می‌شود. این قارچ ها یکی از شایع ترین عوامل ایجاد خارش در گوش هستند و باید جدی گرفته شوند.

4- رطوبت گوش را حفظ کنید:

همانطور که در بالا گفته شد، وجود ناکافی چرک و ترشحات در گوش، سبب خارش آن می‌شود. به هیچ عنوان از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش خود استفاده نکنید.

درمان خارش گوش

درمان های خانگی خارش گوش

درمان خارش گوش با روغن درخت خردل

اگر خارش گوش‌تان به خاطر افزایش موم گوش است می‌توانید با استفاده از روغن خردل مشکل‌تان را حل کنید. روغن خردل خاصیت درمانی دارد. این روغن می‌تواند ناحیه‌هایی در مجرای گوش را که می‌خارد، بهبود بخشد. برای استفاده از این یک قاشق چایخوری روغن خردل را گرم کنید.

حالا به پهلو دراز بکشید، طوری که گوشی که خارش دارد رو به بالا قرار گیرد. فقط چند قطره از این روغن را در مجرای گوش بریزید. بگذارید روغن دقایقی کانال را مرطوب کند. این به نرم‌شدن موم گوش کمک می‌کند. روزی دو بار این کار را تکرار کنید تا موم گوش نرم شود. می‌توانید مجرای گوش را با یک گوش پاکن پنبه‌ای تمیز کنید.

جادوی روغن زیتون

به گفته دکتر مورای، نویسنده کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» روغن زیتون درمان خانگی بسیار خوبی برای خارش گوش است. این روغن، گوش را مرطوب می‌کند و مانع از خارش ناشی از خشکی می‌شود. با استفاده منظم از آن، مجرای گوش‌تان مرطوب خواهد ماند. روغن زیتون از گوش داخلی شما در برابر آب نیز محافظت می‌کند.

درمان خانگی خارش گوش با سیر

سیر ذاتا خاصیت آنتی‌بیوتیکی و ضدالتهابی دارد. سیر برای درمان درد گوش ناشی از عفونت نیز مفید است. از سیر می‌توانید برای درمان خارش که به خاطر عفونت گوش به وجود آمده استفاده کنید.

یک تکه سیر تازه بردارید. پوستش را بکنید،‌به دو نیمش کنید و یک نیم‌اش را در مجرای گوش قرار دهید. گرمای سیر را احساس خواهید کرد. پس از چند دقیقه درش بیاورید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید. پس از چند روز خارش گوش برطرف خواهد شد.

درمان خارش گوش با روغن نعناع

اگر از عفونت گوش رنج می‌برید، نعناع دارویی بسیار موثر است. نعناع خاصیت آنتی‌بیوتیکی و ضدالتهابی دارد و همچنین می‌تواند از گرفتگی گوش ناشی از تجمع عفونت‌ها جلوگیری کند.

روغن نعناع را می‌توانید به خارج از گوش بمالید. همچنین می‌توانید یک بطری حاوی روغن نعناع را نزدیک گوش‌تان نگه دارید، این روغن فرّار به درون مجرای گوش‌تان می‌رود. روغن نعناع می‌تواند التهاب، عفونت و خارش را درمان کند.

درمان خارش گوش با برگ ریحان

در کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» آمده ثابت شده که برگ ریحان علیه خارش و عفونت گوش خیلی خوب عمل می کند. این داروی گیاهی می‌تواند موم‌ها را از مجرای گوش شما پاک کند.

برای استفاده از برگ نعناع، عصاره‌ی چند برگ از آن را بگیرید و مقداری از آن را داخل گوش‌تان بریزید. تکرار منظم این کار عفونت گوش را درمان و موم از داخل بیرون کشیده می‌شود.

divider

بیشتر بخوانید:

خارش بینی و راهکارهایی برای درمان سریع آن

با خارش کهیر چه کنیم؟

در رابطه با خارش پا بیشتر بدانید!

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا