دسته‌بندی نشده

جوش در ته گلو : علل و درمان جوش ته حلق

جوش ته زبان

جوش در ته گلو : برجستگی هایی که در ته حلق شبیه به جوش هستند، معمولا نشان دهنده تحریک گلو می باشند.

پزشک معالج شما با مشاهده ظاهر این جوش ها به ویژه رنگ آنها علت اصلی بروز این برجستگی ها را تشخیص خواهد داد.

بسیاری از این علل جدی نیستند، اما برخی از آنها نیاز به مراجعه سریع به پزشک دارند.

علت آفت ته حلق و گلو
آفت ته حلق

علت تاول زدن حلق

در ادامه به بررسی دلایل وجود برجستگی های شبیه به جوش در گلو پرداخته ایم.

جوش ها در گلو ممکن است به شکل ها و رنگ های مختلف دیده شود که هر کدام علتی متفاوتی دارد و شامل موارد زیر می شود :

برجستگی های سفید در گلو

برآمدگی های سفید در گلو می تواند نتیجه قرار گرفتن در معرض یک ماده تحریک کننده شیمیایی یا عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی مانند موارد زیر باشد:

 1. گلودرد استرپتوکوکی یا گلودرد چرکی : گلودرد استرپتوکوکی یک بیماری است که عامل ایجاد آن نوعی باکتری به نام استرپتوکوکاست. گلودرد استرپتوکوکی دهان و لوزه ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 2. ورم لوزه : ورم لوزه معمولاً بر اثر بیماری ویروسی یا باکتریایی اتفاق می افتد. علائم آن تب و گلودرد است. حتی کسانیکه لوزه های خود را با عمل در آورده اند نیز مستعد این بیماری هستند.
 3. مونونوکلئوز عفونی : که بعضی ها به آن بیماری بوسه می‌گویند، یک بیماری ویروسی است که یکی از راههای انتقال آن بوسیدن و رابطه جنسی است و از طریق تنفس و غذای آلوده، ناخن گیر مشترک، ظرف غذای مشترک، حتی مجاورت مسواک خیس با مسواک بقیه اعضا محل زندگی مشترک و… منتقل می‌شود.
 4. تبخال دهان : بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود.
 5. برفک دهان : استوماتیت کاندیدیاز یا برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می‌شود.
 6. لکوپولاکی : لوکوپلاکی یا سفید کژنه یک ضایعه سفید رنگ است که مخاط دهان را درگیر می‌کند و با کشش از بین نمی‌رود و معمولاً در کناره های زبان به صورت خطوط سفید دیده می‌شود.

در صورت وجود برجستگی های سفید در ته حلق، به پزشک مراجعه کنید. پس از اینکه پزشک نوع بیماری شما را تشخیص دهد، اقدامات لازم برای درمان شما صورت می گیرد.

دانه های سفید در گلو
جوش سفید ته حلق

دانه های قرمز در گلو

علل وجود برجستگی های قرمز در انتهای گلو شامل موارد زیر است :

 1. زخم کانکر (آفت) : ضایعات کانکر داخل دهان شکل می­ گیرند. این ضایعات، اندازه کوچک داشته و به رنگ سفید یا خاکستری و با حاشیه قرمز رنگ هستند.
 2. تبخال ها
 3. زخم های غشای مخاطی
 4. بیماری عفونت کوکساکی
 5. بیماری دست، پا و دهان : بیماری دست، پا و دهان (HFMD) یک بیماری ویروسی است که با بروز بثورات پوستی و جوش های تاولی در ناحیه دست و پا و دهان شناخته می‌شود.
 6. آفت دهان
 7. اریتروپلاکیا : لوکوپلاکیا یک ضایعه سفید رنگ است که مخاط دهان را درگیر می کند و با کشش از بین نمی رود و معمولا در کناره های زبان به صورت خطوط سفید دیده میشود.
 8. برآمدگی های کاذب روی زبان

برآمدگی های سفید و قرمز با هم

اگر در انتهای گلو جوش های قرمز و جوش های سفید باهم وجود داشته باشد، ممکن است به دلیل :

 1. گلودرد استرپتوکوکی یا گلودرد چرکی
 2. برفک دهان
 3. تبخال دهان
 4. سرطان دهان باشد.

شما باید بدانید که در زمان بروز عفونت باکتریایی در گلو، ممکن است نقطه نقطه های سفیدی روی لوزه ها و ته گلو ببینید که دیدن آنها به معنای عفونت شدید میکروبی است.

زخم در ته گلو
جوش داخل گلو

درمان های دارویی برای تاول ته گلو

برای عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی یا گلودرد چرکی، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر جوش های گلو آزار دهنده باشند، ممکن است پزشک داروهای مسکن مثل ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (تیلنول) را نیز توصیه کند.

برای عفونت های قارچی مانند برفک دهان، پزشک ممکن است یک داروی ضد قارچ تجویز کند، مانند :

 • نیستاتین (بیو استاتین)
 • ایتراکونازول (اسپورانوکس)
 • فلوکونازول (دیفلوکان)

برای عفونت های ویروسی مانند تبخال، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی مانند :

 • فامسیکلوویر (Famvir)
 • آسیکلوویر (Zovirax)
 • والاسیکلوویر (Valtrex) را تجویز کند.

اگر بیماری (جوش در گلو) شما مزمن و حاد باشد، پزشک توصیه های درمانی خاصی به شما می کند. به عنوان مثال، اگر پزشک به سرطان دهان مشکوک باشد، ممکن است برای تأیید تشخیص، بیوپسی یا بافت برداری را پیشنهاد خواهد کرد. اگر سرطان تایید شود، درمان ممکن است شامل شیمی درمانی، جراحی یا هر دو باشد.

درمان جوش های گلو در خانه

اگرچه برجستگی های کوچک در ته گلو لزوماً نشانه ای از یک بیماری جدی نیست اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. علت بروز جوش در ته حلق هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن سریع تر و راحت خواهد بود.

در ضمن، در ادامه روش هایی برای درمان جوش در انتهای گلو در خانه را برایتان آورده ایم :

رعایت بهداشت دهان و دندان

بعد از هر وعده غذایی دندان ها و لثه های خود را مسواک بزنید و از مواد پاک کننده زبان و دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

کاهش مصرف لبنیات و شکر

محصولات لبنی و قند باعث تولید مخاط می شوند و به رشد قارچ کاندیدا کمک می کنند.

توجه به آلرژی های غذایی

از غذاهایی که باعث ایجاد هرگونه آلرژی در شما می شوند، خودداری کنید. ممکن است شما آلرژی غذایی تشخیص داده نشده ای داشته باشید که باعث ایجاد برآمدگی در گلوی شما می شود. آلرژی های غذایی رایج و مرتبط با جوش در ته حلق شامل موارد زیر است:

 • گندم
 • لبنیات
 • صدف
 • تخم مرغ

اهمیت آبرسانی به بدن

آبرسانی مناسب به بدن یکی از مؤلفه های اصلی سلامتی است، هر فرد باید با توجه به وزن بدن، سطح فعالیت بدنی و آب و هوای جایی که در آن زندگی می کند، مقدار مناسبی آب بنوشد.

غرغره آب نمک

غرغره کردن آب نمک می تواند به رفع برآمدگی های گلو، سایر تحریکات و عفونت های دهان و گلو کمک کند.

برای درست کردن آب نمک :

۱/۲ قاشق چای خوری نمک و ۲۷۴ لیتر آب گرم را با هم مخلوط کنید. مخلوط را به مدت ۳۰ ثانیه غرغره کنید. بعد از غرغره کردن آن را تف کنید. روزانه این مخلوط را غرغره کنید تا برآمدگی های گلو رفع شوند.

نکته مهم

بسیاری از موارد برجستگی های جوش مانند در ته گلو به راحتی قابل درمان است. و بهتر است برای تشخیص و معالجه به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید :

بهترین خوراکی برای گلو درد : ۱۸ خوراکی و مواد غذایی بی نظیر برای …

عفونت گلو و راههای ساده درمان آن

درمان خانگی گلو درد و التهاب حلق استرپتوکوکی

۱۴ ماده غذایی فوق العاده مضر برای گلو درد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا