دسته‌بندی نشده

جواب فعالیت های درس 5 مطالعات هفتم

گام به گام درس 5 مطالعات هفتم

جواب فعالیت های درس پنجم مطالعات اجتماعی

گام به گام درس 5 مطالعات هفتم

نام درس : همدلی و همیاری در حوادث | موضوع : جواب فعالیت ها | پایه هفتم

جواب فعالیت های درس پنجم مطالعات اجتماعی

گام به گام مطالعات هفتم

گزارشدرس 5 :: همدلی و همیاری در حوادث

فعالیت صفحه 22 مطالعات هفتم

١- به چند گروه تقسیم شوید. به اخبار روزنامه‌ها توجه کنید. با وقوع این حوادث چه مشکلاتی برای مردم این مناطق بوجود می‌آید؟ روی یک کاغذ تعدادی از مشکلات و نیازهای مردم آسیب دیده را بنویسید و در کلاس بیان کنید.

جواب: با وقوع حوادثی مثل سیل، زلزله، طوفان و… مشکلات بسیاری برای مردمی که در این مناطق هستند به وجود می‌آید. مثلاً در زمان وقوع سیلاب‌های عظیم، خطوط ارتباطی به حداقل کارایی خود می‌رسند و امکان حمل و نقل از بین می‌رود. به علت آلوده شدن آب‌های آشامیدنی و قطع کمک‌های پزشکی و مردمی، بیماری‌های واگیردار نظیر وبا و یرقان بیش از خود سیل قربانی می‌گیرند. در زمان زلزله، آتش سوزی، انفجار لوله‌های گاز، لغزش زمین، ریختن آوار بر سر مردم و اتصال برق در پی پس لرزه‌ها تلفات زیادی به بار می‌آورد.
مشکلات مردم: از بین رفتن وضعیت بهداشتی جامعه و سلامتی روحی و جسمی مردم، وجود بیماری‌های عفونی، ایجاد آب آلوده، رعایت نکردن نکات بهداشت
نیازهای مردم در این زمان: می‌تواند شامل: سرویس‌های بهداشتی صحرایی، لوازم گرمایشی، تأمین آب و غذای سالم، بهسازی محیط و ایجاد پناهگاه مناسب و انجام اقدامات مربوط به بهداشت عمومی، هوای سالم، اسکان موقت، دفع بهداشتی فاضلاب‌ها و جلوگیری از افزایش انتقال بیماری‌ها، وسایل پزشکی، لباس، دارو، پتو، زیرانداز و… از جمله نیازهای اساسی است.

 

فعالیت صفحه 25 مطالعات هفتم

2- خاطره‌ای از همدلی و یاری رساندن به انسان‌های دیگر در کلاس تعریف کنید.

3- فرض کنید از شما خواسته‌اند دو گروه برای کمک به آسیب دیدگان زلزله تشکیل دهید. یک گروه به منطقه اعزام می‌شوند و گروه دیگر باید از همان محل زندگی خود به زلزله زدگان کمک کنند.

گروه اول بگویند قبل از رفتن چه آموزش‌هایی باید ببینند.
جواب: مراحل مربوط به امداد رسانی در بلایای طبیعی: آموزش افراد جامعه، تربیت نیروی انسانی متخصص، ساخت بناها در منطقه مناسب و به صورت استاندارد، تقویت مهارت‌های اجتماعی بازماندگان، کمک جامعه برای ساماندهی مجدد و خودیاری و بازسازی جامعه، افزایش مهارت و دانش امدادگران در راستای کمک به دیگران، نوع پاسخگویی به سوانح بسته به مهارت‌هاست، در عملیات امداد و نجات سه عامل سرعت، دقت و مهارت بسیار مهم است.

گروه دوم بگویند برای یاری آسیب دیدگان چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.
جواب: جمع آوری مواد غذایی، آب سالم، پوشاک گرم، پتو، چادر، وسایل بهداشتی، لوازم گرمایشی، وسایل پزشکی و دارو و لوازم مورد نیاز آسیب دیدگان و رساندن آن به منطقه حادثه دیده.

4- آیا شما یا دوستانتان عضو جمعیت جوانان هلال احمر هستید؟
جواب: از مسئولین مدرسه درباره شرایط همکاری با طرح «دادرس» «دانش آموز آماده در روزهای سخت» پرس‌وجو کنید و با این طرح هلال احمر همکاری کنید.

5- این شعر از کیست؟ معنای شعر را توضیح دهید.

همیار

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی

جواب: سعدی – انسان‌ها مانند اعضای یک بدن هستند که خلقت آنها از یک گوهر واحد است، اگر انسان در سختی و مشکل باشد گویی همه انسان‌ها دچار مشکل شده‌اند و اگر ما از غم و درد دیگران ناراحت نشویم، شایسته نیست که ما را در زمره‌ٔ انسان‌ها به حساب آورند.

شما میتوانید سوالات درس 4 مطالعات هفتم و نیز جواب فعالیت های درس 6 مطالعات هفتم را از همگام مشاهده و دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا