آیا گیاهان به باد کولر حساس اند؟_659d21a7b461c.webp
آیا گیاهان به باد کولر حساس اند؟_659d21a7b461c.webp

آیا گیاهان به باد کولر حساس اند؟

سرفصل های این مقاله

گیاهان حساس به باد کولر

در کل همه گیاهان به باد کولر حساسن ولی بعضی ها بیشتر. در فصل بهار هوای مورد نیاز گیاهان آپارتمانی بیشتر از طریق پنجره‌ی باز خانه تامین می‌شود. به همین دلیل تهویه هوا به خوبی صورت می‌گیرد و معمولا گیاه طراوت و تازگی خود را حفظ می‌کند. اما در فصل تابستان و گرم شدن هوا، شرایط محیطی گیاه تغییر می‌کند و باد کولر می تواند برای گیاه آپارتمانی ما آسیب‌زا باشد. در ادامه با نکاتی درباره حفظ و نگهداری گیاه در برابر باد کولر همراه ما باشید.

 1. پیرومیا چروک
 2. زاموفیلیا
 3. بنفشه آفریقایی
 4. گیاه بگونیا
 5. گیاه کورتون
 6. نخل ماداگاسکار
 7. گیاه مارانتا
 8. گیاه بنجامین
 9. کاج مطبق
 10. گل بنت قنسول
 11. گل سیکلامن

گیاهان حساس به باد کولر

چه کار کنیم باد کولر به گیاهانمون آسیب نزنه؟

برای اینکه در فصل تابستان و در حضور کولر گیاهان خود را از دست ندهید، به این نکات توجه کنید؛

۱. حفظ فاصله

باد کولر به خصوص کولر گازی برای اکثر گیاهان ضرر دارد. به همین دلیل باید گیاه را از وزش مستقیم باد کولر که به سرعت و مستقیماً به گیاه می وزد حفظ کنید. اگر باد کولر باعث تکان خوردن گیاهان شما می‌شود، برای گیاه بسیار خطرناک است. حداقل فاصله کولر (چه آبی و چه گازی) با گیاه باید ۴ متر باشد.

چه کار کنیم باد کولر به گیاهانمون آسیب نزنه؟

۲. تغییرات دمایی

اگر شما در طول شبانه روز کولر خود را خاموش و روشن می‌کنید، یعنی مدام هوای گرم و سرد در خانه شما جای خود را باهم عوض می کنند، گیاه شما از بین می‌رود. در واقع هنگامی که کولر روشن است گیاه به هوای خنک عادت کرده و هنگام خاموش شدن کولر و باز شدن پنجره با هوای گرم بیرون برخورد خواهد داشت.

این نکته باعث شوکه شدن و در نتیجه از بین رفتن گیاه می‌شود. درچنین مواقعی بعد از خاموش کردن کولر، بلافاصله پنجره را باز نکنید. به گیاه فرصت دهید خودش را با دمای محیط تطبیق دهد و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پنجره را باز کنید.

نکته؛ اگر گیاه شما دچار شوک شده است می‌توانید با استفاده از آمینو اسید، شوک را از بین ببرید.

حفظ و نگهداری گیاه در برابر باد کولر

۳. حفظ رطوبت

استفاده از کولر، به خصوص کولر گازی باعث می‌شود هوای محیط شما خشک شود. پس با استفاده از بخور سرد یا غبارپاشی به طور مرتب محیط خود را مرطوب نگه دارید تا گیاه از بین نرود. ‌

نکته؛ هنگامی که از کولر استفاده می‌کنید هوای محیط خنک است و درنتیجه خاک گیاه دیرتر خشک می‌شود. حتما قبل از آبیاری خشکی خاک گیاه را بررسی کنید.

منبع : گردآوری دلگرم

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: