اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آشنایی کامل با موارد مصرف آمپول گونال اف (Gonal-F)

آمپول گونال اف (Gonal-F) چیست ؟

آمپول گونال اف (Gonal-F) معمولاً در ترکیب با هورمون دیگر (hCG) استفاده می شود تا باعث رشد و آزاد کردن یک تخمک بالغ شود.

در ادامه اطلاعات دارویی فولیتروپین آلفا از جمله: عوارض جانبی، هشدارهای لازم پیش از مصرف و … که با نام تجاری گونال آف شناخته می شود بیان شده است.

کاربردهای آمپول گونال اف (Gonal-F)

داروی Gonal-F حاوی هورمون های تحریک کننده فولیکول (FSH) است و برای درمان برخی از مشکلات باروری در زنان استفاده می شود.

فولیتروپین آلفا به تحریک تخمدان های سالم کمک می کند تا تخمک تولید کنند. گونال اف معمولاً در ترکیب با هورمون دیگر (hCG) استفاده می شود تا باعث رشد و آزاد کردن یک تخمک بالغ شود (تخمک گذاری).

این دارو برای زنانی که تخمدان های آنها دیگر به درستی تخمک تولید نمی کند (نارسایی اولیه تخمدان) توصیه نمی شود.

نحوه مصرف پودر قابل تزریق گونال اف (Gonal-F)

 1. پیش از شروع مصرف فولیتروپین آلفا و هر بار که دوباره آن را مصرف می کنید، اطلاعات لازم را از روی برگه راهنما بخوانید یا سوالاتی که دارید را از پزشک و مسئول داروخانه بپرسید.
 2. تمام دستور العمل های مصرف دارو را از متخصص و بسته بندی محصول بیاموزید. راهنمای اضافه کردن مایع به دارو را به دقت بخوانید. آمپول را تکان ندهید. پس از مخلوط کردن مایع با پودر، بلافاصله از مایع استفاده کنید.
 3. قبل از استفاده، این محصول را از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از آن مایع استفاده نکنید.
 4. این دارو را معمولاً روزی یکبار در زیر پوست یا عضله تزریق کنید. ممکن است پزشک به شما بگوید که دارو را در یک چرخه درمانی (مثلا فقط در روزهای مشخصی از هر ماه) مصرف کنید. دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید.
 5. قبل از تزریق دارو، محل تزریق را با مالیدن الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی زیر پوست کاهش یابد.
 6. مقدار مصرف این دارو بستگی به وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان و انجام آزمایش دارد.
 7. این دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کنید تا بیشترین نتیجه را دریافت کنید. دوز خود را زیاد نکنید و یا بیشتر از مدت زمان تجویز شده از این دارو استفاده نکنید.
 8. روش صحیح نگهداری و دور ریختن تجهیزات پزشکی مورد استفاده خود را یاد بگیرید.

آمپول Gonal-F

عوارض جانبی داروی گونال اف (Gonal-F)

سردرد، درد خفیف در معده یا شکم، نفخ، قرمزی یا درد ناحیه تزریق، یا ممکن است حساسیت یا درد در پستان ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که سود آن بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

نوشته های مشابه

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، به پزشک خود بگویید از جمله: خونریزی از واژن یا رحم، تورم مچ پا یا دست و پا.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی از جمله: تنگی نفس یا نفس کشیدن سریع، درد قفسه سینه یا فک یا بازوی چپ، تعریق غیر معمول، گیجی، سرگیجه ناگهانی یا غش، درد یا تورم یا گرما در کشاله ران یا ماهیچه ساق پا، سردرد ناگهانی، مشکل در صحبت کردن، ضعف در یک سمت بدن، تغییر دید ناگهانی فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

این دارو ممکن است منجر به بیماری به نام سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) شود. این بیماری می تواند در طول یا بعد از درمان ایجاد شود.

به ندرت، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان باعث بوجود آمدن ناگهانی مایعات در معده، قفسه سینه یا ناحیه قلب می شود. در صورت بروز عوارض جانبی زیر، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید: درد شدید یا تورم در ناحیه تحتانی شکم (لگن)، تهوع یا استفراغ، افزایش ناگهانی یا سریع وزن یا کاهش ادرار.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، سریعاً کمک پزشکی دریافت کنید.

تمام عوارض جانبی احتمالی در این مقاله آورده نشده است. اگر متوجه تاثیرات دیگری شدید که در اینجا ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی پیش از مصرف داروی Gonal-F

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به این دارو یا سایر محصولات حاوی هورمون های تحریک کننده فولیکول (FSH) یا اگر هر آلرژی دیگری دارید، به پزشک خود یا مسئول داروخانه بگویید.

این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند موجب بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر از پزشک سوال کنید.

قبل از مصرف دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک خود بگویید، به خصوص درباره:

سایر مشکلات باروری (نارسایی اولیه تخمدان)، خونریزی غیر طبیعی از مهبل یا رحم، مشکلات تیروئید، مشکلات غده آدرنال، سرطان اندام تولید مثلی (پستان، رحم، تخمدان)، تومور در مغز (مانند تومور هیپوفیز)، کیست یا بزرگ شدن تخمدان ها، لخته شدن خون، سکته مغزی، بیماری های قلبی خاص (مانند آنژین، حمله قلبی)، مشکلات ریه (مانند آسم).

قبل از جراحی در مورد کلیه داروهایی که استفاده می کنید (بدون نسخه، با نسخه و گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

این درمان ممکن است منجر به چند قلویی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

توجه :

هنگام بارداری استفاده از این دارو را متوقف کنید. این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، سریعاً به پزشک بگویید.

مشخص نیست که آیا دارو به شیر منتقل می شود یا نه. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

آمپول Gonal-F

تداخلات دارویی داروی گونال اف Gonal-F

 1. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لازم است لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید و آن را به اطلاع پزشک خود برسانید. بدون تایید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.
 2. محصولی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند: گنادورلین.

مصرف بیش از حد داروی گونال اف

اگر فردی بیش از حد تجویز شده از دارو استفاده کرد و دچار عوارض جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی شد، با اورژانس تماس بگیرید.

 • این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • آزمایشات یا معایناتی (مانند سونوگرافی واژن، سطح هورمون، آزمایش کبد) ممکن است در طول مصرف دارو لازم باشد. تمام معاینات و آزمایش های لازم را انجام دهید. برای جزئیات بیشتر با دکتر مشورت کنید.

اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه مصرف جدید به شما بدهد. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری داروی گونال اف

قبل از مخلوط کردن مایع با پودر، دارو را در دمای اتاق نگه دارید. آن را منجمد نکنید. دارو باید به دور از نور نگهداری شود. پس از مخلوط کردن، بلافاصله از مایع استفاده کنید. مایع استفاده نشده را دور بیندازید.

تمام داروها باید دور از کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرند.

دارو را در توالت نریزید، مگر اینکه دستورالعمل دفع آن اینطور باشد. در صورت انقضاء یا عدم نیاز به دارو و پس از مشورت با داروخانه یا شرکت دفع زباله، این محصول را به شکل درستی امحاء کنید.

بیشتر بخوانید :

موارد مصرف؛عوارض و تداخل دارویی گنادوتروپین

16 داروی محرک قوی برای تخمک گذاری کدامند ؟

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.