دسته‌بندی نشده

کولر گازی پرتابل | بررسی مزایا و نکات مهم برای خرید و نگهداری این کولرها

مزایا و معایب کولر گازی پرتابل چیست؟

در فصل گرما افرادی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌کنند تمایل بیشتری به استفاده از انواع کولر گازی دارند، زیرا کولرهای گازی برای چنین آب و هوایی بسیار مناسب است.
ما در این مقاله قصد داریم از مزایا و معایب کولر گازی پرتابل، نحوه عملکرد و انواع آن صحبت کنیم تا شما بتوانید بهترین مارک کولر گازی پرتابل یا همان کولر گازی متحرک را انتخاب کنید.

کولر گازی پرتابل (portable air conditioner) یا کولر گازی قابل حمل، وسیله ای سرمایشی و گرمایشی است که اکثرا برای ساختمان‌های کوچک و یا فضاهایی به اندازه یک اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر پرتابل، حالت ایستاده دارد و تمامی اجزای آن داخل یک یونیت قرار دارند. در واقع مانند اسپلیت یا کولر گازی ایستاده قسمت خارجی ندارد وکندانسور و اواپراتور در خود کولر قرار دارد.
کولر گازی پرتابل در سه سایز در بازار موجود است؛ که سایز کوچک آن مناسب برای اتاق و فضاهای کوچک است و توانایی سرمایش و گرمایش را برای مکان‌های وسیع و بزرگتر از ۳۰ متر را ندارد.
سایز متوسط آن برای فضاهایی مثل پذیرایی مناسب است و در نهایت سایز بزرگ آن که مناسب برای گرمایش و سرمایش فضاهای بزرگ، همچون مراکز تجاری و اداری می‌باشد.
عمده افرادی که محیط های کوچک دارند و قصد دارند در این محیط ها از هوای خوب و مطلوب بهره‌مند شوند، از این نوع کولرها استفاده می‌کنند.

کولر گازی پرتابل

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

در کولرهای گازی پرتابل، کمپرسور در داخل خود دستگاه قرار دارد و به صورت جداگانه مانند کولرهای گازی دیگر نصب نخواهد شد. کولر گازی پرتابل شامل دو عدد موتور است که یکی در بالا قرار دارد و عمل انتقال جریان هوای خنک به بیرون را انجام می‌دهد و موتور دیگر که در پایین و پشت دستگاه قرار دارد و عمل خروج جریان گرم ناشی از کمپرسور را انجام می دهد.
به همین دلیل است که محلی که در آن کولر گازی پرتابل نصب می‌شود نیاز به یک دریچه جهت خروج باد داغ ناشی از کمپرسور دارد. برای دانستن بهترین و مناسب‌ترین محل نصب کولر گازی، به محتوای مربوطه مراجعه کنید.

اما برای دانستن روند و نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل، موارد زیر را که به ترتیب بیان کرده‌ایم را مطالعه کنید:

در ابتدا، هوا و رطوبت موجود در محیط توسط فن کولر پرتابل دریافت و وارد دستگاه می‌شود.
سپس این هوا از کویل‌های کندانسور می‌گذرد. مایع مبرد موجود در کویل های کندانسور، گرما و رطوبت هوا را دریافت می‌کند و به دلیل دریافت گرمای هوا، به گاز مبرد تبدیل می‌شود.
هوای خنک شده، از طریق فن مجددا به محیط برمی‌گردد.
رطوبت دریافت شده از طریق مابع مبرد، به شکل قطره های آب در مخزن دستگاه قرار میگیرد و شما به راحتی می توانید از طریق یک سطل، این آب را تخلیه کنید.
سپس مایع مبرد که با دریافت گرما، به گاز تبدیل شده است؛ از طریق اواپراتور وارد کمپرسور شده و در انجا مجدد فشرده شده و به مایع تبدیل می‌شود.
گرمای گرفته شده توسط مایع مبرد از طریق شلنگ و لوله ای که هنگام نصب قرار داده شده است به بیرون از فضای مورد نظر می‌رود.
تمامی مواردی که در بالا بیان شد مثل یک چرخه مدام تکرار می‌شود و فضای اتاق یا خانه، توسط کولر گازی پرتابل خنک می‌شود.

حتماً بخوانید:

علت مهم سوختن موتور کولر گازی

علت مهم سوختن موتور کولر گازی

سوختن موتور کولر گازی یکی از تلخ ترین اتفاقاتی است که امروزه برای هر کسی، ممکن است اتفاق بیافتد . اما علت سوختن موتور کولرگازی چه میتواند باشد ؟! با…

مزایای کولر گازی پرتابل چیست؟

کولرهای گازی پرتابل، مزایای زیادی دارند، به همین دلیل است که این نوع کولرها در بین افراد محبوبت زیادی دارد. از جمله مهمترین مزایای کولر گازی پرتابل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهمترین مزیت های کولر گازی پرتابل، که به آن هم معروف است، سبک و قابل حمل بودن آن است، زیرا که به راحتی می‌توانید آن را در هر مکانی نصب کنید. بعضی از مدل های آن دارای پایه های چرخدار است که به راحتی می‌توانید آن را جابه‌جا کنید.
از دیگر مزایای آن، گرفتن رطوبت محیط است به همین دلیل کولر گازی پرتابل برای شهرهایی که شرجی هستند و رطوبت هوا زیاد است، بسیار مناسب است.
نصب کولر گازی پرتابل فوق العاده راحت است و شما به راحتی خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.
کولرهای گازی پرتابل صدای بسیار کمی دارند و عمدتا تنها در زمانی صدای آنها را خواهید شنید که فضا آرام باشد.

کولرهای گازی پرتابل یک محیط کوچک و حدود 30 متری را به خوبی خنک می‌کنند.
کولر گازی پرتابل قابل استفاده بصورت کنترل از راه دور است و در برخی از مدل‌ها دارای سیستم کنترل زمان هستند تا به راحتی در زمان‌های مشخص خاموش و روشن شوند.
این نوع کولر گازی، برای خانواده هایی که مستاجر هستند و تمایل به استفاده از کولر گازی دارند بسیار مناسب است؛ زیرا می‌توانند به راحتی آن را جابه‌جا کنند.
به دلیل اینکه، کولر پرتابل دارای یونیت خارجی نیست، بسیار جم و جور می‌باشد و فضای کمی را در خانه اشغال می‌کند.
شما به راحتی می‌توانید از خدمات تعمیر و سرویس انواع مدل و برندهای موجود استفاده کنید و به متخصصین آنها دسترسی داشته باشید.
فیلترهای کولر گازی پرتابل در دسترس، موجود در بازار و قابل شستشو (تا چند بار) هستند.
از دیگر مزایای آن قابلیت گرمایش است که برای این حالت از هیتر استفاده می‌کند.
این مدل کولرها دارای دو ظرفیت کولر گازی پرتابل 12000 و 15000 هستند.

فواید کولر گازی پرتابل

معایب کولر گازی پرتابل

در کنار مزایای کولر گازی پرتابل ،باید به معایب این نوع از کولر گازی هم اشاره کرد؛ از جمله معایب کولر گازی پرتابل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از معایب کولر گازی پرتابل می‌توان به زیاد بودن سروصدای آنها اشاره کرد. در واقع، از آن جا که کمپرسور کولر گازی پرتابل درون آن جای گرفته سروصدای زیادی دارد. البته شرکت‌های تولیدکننده کولرهای گازی پرتابل با استفاده از ایجاد عایق بندی‌های مناسب و نیز تکنولوژی روز توانسته‌اند این سروصدا را به حداقل خود برسانند.
از دیگر معایب کولرهای گازی پرتابل، می‌توان به پایین بودن قدرت کولر گازی پرتابل، در متراژهای بالاتر از 30 متر اشاره داشت. در واقع، کولرهای گازی پرتابل برای فضاهای متراژ پایین و سوییت‌های کوچک مناسب هستند و برای استفاده در فضاهای بزرگتر، باید از مدل های متوسط و بزرگ آن استفاده کرد.
کولر گازی پرتابل به برق 15یا 20 آمپر نیاز دارد.
نیاز به پنجره و یا سوراخ برای تهویه و خروج هوای گرم است و همچنین نیاز به یک لوله پلاستیکی برای انتقال گرما که ممکن است فضا را کمی نامناسب کند.
کولر گازی پرتابل، نیاز به یک فضا، دارد و قسمتی از اتاق را، هرچند کوچک اشغال می‌کند.

انواع کولر گازی پرتابل

کولرهای گازی پرتابل به دوصورت تک لوله (single hose) و دو لوله (dual hose) برای خروج هوای گرم از داخل کولر موجود می‌باشند، که در ادامه به شرح و توضیح هر مدل می‌پردازیم:

کولر گازی

کولر گازی پرتابل تک لوله

نحوه عملکرد کولر پرتابل تک لوله به این صورت است که فقط یک لوله به بیرون راه دارد و وظیفه آن انتقال هوای گرم به بیرون است. درست است که این نوع کولر گازی پرتابل نسبت به مدل دو لوله ارزانتر است و نصب آن هم راحت تر است؛ اما معایبی هم در مقایسه با آن دارد.
با توجه به تک لوله بودن این نوع کولر، فن فقط هوا را به داخل می‌کشد و قسمتی از هوا را با گرما، به بیرون می فرستد؛ به همین دلیل با گذشت زمان فشار هوای موجود در داخل اتاق کم می‌شود و باعث می‌شود که هوای اتاق های اطراف به داخل این اتاق بیاید؛ بهترین کار این است که هنگام روشن کردن کولر گازی پرتابل تک لوله، در اتاق را ببندید.

کولر گازی پرتابل دو لوله

این نوع از کولر گازی پرتابل، شامل دو لوله می‌باشد. یک لوله مانند مدل قبل، وظیفه انتقال گرما به محیط بیرون را دارد و لوله دیگر، وظیفه انتقال هوا از محیط بیرون به داخل را دارد؛ به همین دلیل با نصب کولر گازی پرتابل دو لوله، دیگر با مشکل کمبود فشار هوا روبرو نمی‌شویم، زیرا هوای لازماز محیط بیرون منتقل و جایگزین می‌شود.
اما از معایب آن نسبت به مدل تک لوله، می‌توان به هزینه و قیمت بالای آن و همچنین دشوارتر بودن مراحل نصب آن برای نصاب کولر گازی اشاره کرد.

کولر گازی پرتابل، شامل چه قطعاتی است؟

کولر های گازی پرتابل، شامل چند قطعه اصلی و مهم هستند که شامل موارد زیر است:

فن کولر گازی، که وظیفه انتقال هوا را دارد.
لوله پلاستیکی، که وظیفه انتقال گرما به بیرون از خانه را دارد.
مایع مبرد، که وظیفه گرفتن گرما و رطوبت هوای دریافتی را دارد.
کمپرسور کولر گازی، که وظیفه فشرده کردن گاز کولر را دارد.

حتماً بخوانید:

لیست قیمت انواع کولر گازی در بازار

لیست قیمت انواع کولر گازی در بازار

در این بخش قیمت انواع کولر گازی اسپلیت، پنجره ای و ایستاده شامل برندهای: ال جی، بوش، سامسونگ، جنرال، پاناسونیک، ایران رادیاتور، گرین، هیتاچی، بکو…

نحوه نصب کولر گازی پرتابل به چه صورت است؟

نحوه نصب کولر گازی پرتابل بسیار آسان است، در اینجا نحوه نصب کولر پرتابل در حالت کلی را برای شما توضیح می‌دهیم و با توجه به نوع کولر، خودتان تغییرات لازم را انجام دهید. قبل از هرچیز بدانید که شما به یک صفحه مهر و موم نیاز دارید (به وسیله این صفحه، شما لوله پلاستیکی را به پنجره وصل می‌کنید). برای نصب کولر گازی پرتابل، به ترتیب زیر عمل کنید:

در مرحله اول، صفحه مهر و موم را در شکاف پنجره قرار دهید و طول آن را تنظیم کنید تا صفحه در جای خود قرار گیرد و سپس صفحه را پیچ کنید و پنجره را ببندید.
حالا باید لوله پلاستیکی را به پشت کولر گازی پرتابل وصل کنید (محل لوله در قسمت پشتی دستگاه مشخص است)
سر دیگر لوله را به صفحه مهر و موم وصل کنید (دهانه صاف لوله باید به این بخش وصل شود)
حالا دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید.

قبل از نصب کولر پرتابل به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

در واقع هنگام نصب و یا جانمایی کولر گازی پرتابل، توجه و نیاز به وجود یک پنجره، برق 15 تا 20 آمپر و فضای لازم برای نصب کولر، اهمیت بسیاری دارد و اگر هر یک از این سه مورد در یک محل وجود نداشته باشد عملا امکان جانمایی کولر گازی پرتابل در آن مکان امکان پذیر نیست. بنابراین قبل از انتخاب کولر گازی پرتابل بهتر است به مکان نصب آن توجه شود تا بعدا جاگیر و یا دست پاگیر هم نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا