چه مقدار و از چه سنی می توان به غذای نوزاد نمک اضافه کرد؟_65775e232024c.webp
چه مقدار و از چه سنی می توان به غذای نوزاد نمک اضافه کرد؟_65775e232024c.webp

چه مقدار و از چه سنی می توان به غذای نوزاد نمک اضافه کرد؟

سرفصل های این مقاله

نمک در غذای کودک | چه مقدار نمک در غذای کودکان مجاز است؟

زمانی که کودکان شروع به خوردن غذا می‌کنند، این سوال برای مادران پیش می‌آید که میزان نمک در غذای کودک چقدر باشد؟ ذائقه و عادت‌های غذایی افراد در دوران کودکی شکل می‌گیرد. حس چشایی در کودکان مانند یک صفحه سفید است و آنان هیچ تجربه‌ای از مزه‌های مختلف ندارند.

پس در نتیجه والدین می‌توانند آن‌ها را به هر نوع غذا و مزه‌ای عادت دهند. بدن کودکان به نمک بسیار کمی نیاز دارد و میزان زیاد آن مشکلات جدی را برای سلامت کودک به وجود می‌آورد. بهتر است برای کسب آگاهی در خصوص تغذیه سالم و تامین سلامت جسمی و روانی کودکان با متخصصان امر تغذیه و مشاوران کودک مشورت نمایید.

نمک در غذای کودک

مقدار نمک در غذای کودک

میزان نمک مورد نیاز بدن در دوره کودکی بسیار کم است به طوری که این میزان از طریق شیر مادر و یا شیــر خشک به بدن کودک منتقل می‌شود و نیاز بدن به نمک رفع می‌گردد. میزان نمک مورد نیاز در کودکان نوپا کمی بیشتر از نیاز نوزادان می‌باشد .

(میزان نمک مورد نیاز تا قبل از یک سالگی کمتر از یک گرم در روز می‌باشد و تا سه سالگی نیز به 2 گرم در روز می‌رسد).

در صورتی که از غذاهای آماده و کنسرو شده به کودک می‌دهید، حتما برچسب روی محصول را مطالعه کرده تا از میزان نمک موجود در آن مطلع شوید.
از دادن غذاهایی همچون همبرگر، سوسیس و کالباس، سس‌های آماده، چیپس و پفک و غیره به کودکان خودداری کنید. چراکه میزان نمک موجود در این مواد غذایی، برای کودکان زیاد می‌باشد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

عوارض مصرف زیاد نمک در غذای کودک

در دو سال اول زندگی، کلیه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند و در صورت مصرف نمک بیش از حد، آب و نمک در بدن کودک جمع می‌شود و احتمال بروز اختلالات کلیوی، قلبی و ریوی را افزایش می‌دهد و سلامت کودک را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. مصرف نمک در سنین پایین، احتمال بروز فــشار خون بالا را نیز افزایش می‌دهد.

در مورد نمک در غذای کودک

خطر بروز فشار خون در کودکانی که سابقه خانوادگی دارند بسیار بیشتر است. از طرف دیگر، مصرف نمک در دوران کودکی، ذائقه فرد را به غذاهای شور عادت می‌دهد و باعث می‌شود که در بزرگسالی نیز نمک زیادی مصرف کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای تــغذیه سالم خانواده‌ها از آوردن نمک بر سر سفره خودداری کرده تا این عادت را در فرزندان خود ایجاد نکنند.

حتماً بخوانید:

بد مزه بودن در صورت نبود نمک در غذای کودک

بسیاری از مادران به غذای کودک خود نمک می‌زنند. چرا که احساس می‌کنند غذای کودک بسیار بدمزه است و او نمی‌تواند غذا را با لذت بخورد. در حالی که این تفکر اشتباه است و کودکان هیچ نگرش و درکی نسبت به مزه‌ها ندارند. چراکه تا به حال آن را تجربه نکرده‌اند. کودکان هر غذایی را که به آن‌ها بدهید می‌خورند و مزه غذا را با چیز دیگری مقایسه نمی‌کنند.
فقط کافیست که غــذای مقوی برای کودکان تهیه شود.

وقتی که نمک به غذای آن‌ها اضافه شود، شوری و مزه جدید را تجربه کرده و برای خوردن دوباره آن مشتاق می‌شوند. در نتیجه به مادران توصیه می‌شود که از چشیدن و مزه کردن غذای کودک خودداری کنند. چرا که اگر مادر احساس کند غذا کم نمک است، به صورت غریزی به آن نمک می‌زنند و این کار عواقب جدی دارد.

منبع : هنر زندگی

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: