دسته‌بندی نشده

چرم بزی بهتر است یا گاوی ؟

چرم گاوی چیست و مقایسه آن با چرم های دیگر

به گزارش دلگرم : استفاده از انواع پوست حیوانات و تبدیل آن به چرم به هزاران سال قبل برمی‌گردد. فرآیندهای تبدیل پوست حیوانات به چرم شامل استفاده از ابزارهایی مانند تراشنده‌هایی بود که برای پاک سازی چربی از پوست حیوانات بکار گرفته می‌شد. انقلاب صنعتی انواع پیشرفت‌های جدید فن آوری را به ارمغان آورد که روند ساخت چرم را بسیار کارآمد و سازگار با محیط زیست نمود.چرم گاوی همان پوست و موی گاو است که در طی فرآیندهای مشخص به چرم تبدیل می‌شود. در واقع چرم گاوی از پوست گاو سفید نشده تهیه می‌شود. حدود 65 تا 70 درصد تولید چرم جهانی مربوط به چرم گاوی می‌شود. چرم گاوی یکی از پرکاربردترین چرم‌ها در جهان به شمار می‌رود. کشورهای مختلفی در جهان به تولید انواع چرم گاوی می‌پردازند اما کشور برزیل با 14.2% چرم بزرگ‌ترین تولید کننده چرم گاوی در جهان می‌باشد.

همچنین چرم ایتالیا از مرغوبیت بالایی برخوردار است و صنعتگران چرم ایتالیا از ماهرترین افراد در جهان محسوب می‌شوند.به طور کلی چرم طبیعی به دسته های چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین تقسیم می‌شود و چرم گاوی جزء دسته چرم های سنگین است. مقدار چگالی در چرم گاوی بین 0.4 تا 0.9 گرم است.عوامل مختلفی مانند خصوصیات نژاد، جنس و سن، شرایط اقلیمی و محیطی، نوع تغذیه و شرایط آب و هوایی بر کیفیت و کمیت پوست گاوها تاثیر می‌گذارد و باعث ریزی و درشتی و لطافت در چرم های تولید شده از پوست گاو و به تبع آن محصولات تولیدی کیف چرم می‌گردد.

چرم گاوی چیست

پوست گاو بیشترین استفاده را در صنعت چرم سازی در جهان دارد. ضمن آن که چرمی که از پوست گاو کاملاً بالغ تهیه شده باشد کاربرد بیشتری نسبت به چرم گوساله دارد. چرم گاو بالغ چند لایه است و مقاومت بسیار بالایی در برابر خرابی و فرسایش دارد. این چرم برای ساخت انواع محصولات مصرفی مانند کیف، کفش، پالتو یا صنایعی مانند مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.چرمی که از پوست گاو‌های جوان یا گوساله تهیه شده باشد معمولاً برای ساخت لوازم جانبی گران قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد. چون این نوع چرم بسیار صاف و لطیف است. هرچند که مقاومت آن به اندازه چرم پوست گاو بالغ نیست.در میان انواع چرم طبیعی که از پوست پستانداران تهیه می‌شود چرم گوزن سخت‌ترین نوع چرم است. این چرم علاوه بر این‌که بسیار با دوام است، نرم و سبک بوده و خاصیت بسیار عجیبی از نظر کشسانی بودن دارد. به همین دلایل است که چرم گوزن یکی از گران قیمت‌ترین انواع چرم در جهان است. از این نوع چرم برای تهیه دستکش‌های خاص، لباس های لوکس یا بخشی از تزئینات لباس یا جواهرات استفاده می‌شود.

ویژگی های چرم گاوی

ویژگی‌هایی مانند پایداری، استحکام بالا و ضخامت بیشتر پوست، چرم گاوی را نسبت به چرم های دیگر متمایز می‌کند. جالب است بدانید ویژگی‌هایی که نام بردیم بین نژادهای مختلف گاوی متفاوت است. نژادهای مختلف گاو به دلیل ژنتیک و محیط زیست، پوست‌هایی با کیفیت متفاوت دارند. در آب و هوای گرم حشراتی وجود دارد که حیوان را گاز می‌گیرند و جای زخم روی پوست حیوان به جا می‌ماند در حالی که در مناطق سردسیر به این اندازه از آفات رنج نمی‌برند. برخی از نژادها ممکن است به دلیل آب و هوا موهای محافظ بیشتر یا پوست ضخیم‌تری داشته باشند. بخش‌های مختلف پوست نیز چرم با کیفیت متفاوت تولید می‌کند.اختلاف انواع چرم گاوی بیشتر مربوط به الگوی تشکیل شده روی پوست آن‌ها است و می‌توان با دیدن این الگوها متوجه شد که چرم از کدام نژاد گاو تولید شده است.

تولید محصولات چرمی با چرم گاوی

چرم پوست گاو طی فرآیندهای مختلف به دست می‌آید که یکی از آن‌ها دباغی پوست گاو است..پس از پایان تمام فرآیندهای لازم برای تولید چرم طبیعی گاوی، از آن برای ساخت محصولات چرمی استفاده می‌شود. این محصولات شامل کفش چرم، کت و کاپشن چرمی، کیف پول چرم، انواع ست کیف و کمربند، مبلمان و انواع مختلف روتختی و … است.

چه تفاوتی بین چرم گاو و انواع دیگر چرم وجود دارد؟

مانند همه موارد، چرم ها نیز در بین خود تا حدی متفاوت هستند. پوست گاو از برخی جهات ممکن است از پوست بز بهتر باشد در حالیکه پوست بز از بعضی موارد از پوست گاو بهتر است.ما بین پوست گاو و سایر انواع چرم یعنی پوست گوسفند، پوست بز و بره تفاوت قائل می‌شویم. دلیل آن هم این است که مواردی که نام بردیم انواع چرمی هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرم بز

چرم بزی بهتر است یا چرم گاوی؟

گرچه پوست گاو از پوست بز ضخیم‌تر و محکم‌تر است اما به اندازه پوست بز انعطاف‌پذیری و قابلیت کشش ندارد. پوست گاو وزن بیشتری دارد در حالی که پوست بز نسبتاً سبک‌تر است. همچنین پوست گاو نسبت به پوست بز گرم‌تر است. چرم حاصل از پوست گاو نسبت به پوست بز نرمی و لطافت کمتری دارد. از لحاظ قیمت چرم گاوی نسبت به چرم بزی گرانتر است.با توجه به مواردی که گفتیم در صورتی که ویژگی‌های چرم گاوی مانند عایق بودن چرم برایتان اهمیت دارد چرم گاوی را توصیه می‌کنیم و در صورتی که نرمی و لطافت چرم برایتان مهم است بهتر است محصول ساخته شده از پوست بز را انتخاب کنید.

پوست گاو در مقابل پوست گوسفند

پوست گاو از نظر استحکام و مقاومت بسیار بهتر از پوست گوسفند است. در حالی که چرم پوست گوسفند نسبت به پوست گاو بسیار انعطاف پذیر است و قابلیت کشش دارد. مانند پوست بز، وزن پوست گوسفند بسیار کمتر از پوست گاو است.پوست گاو گرمای بیشتری نسبت به پوست گوسفند دارد. همچنین نرمی و لطافت پوست گوسفند بیشتر از پوست گاو است.

حتماً بخوانید:

راه مناسب برای تشخیص چرم خوب و طبیعی

راه مناسب برای تشخیص چرم خوب و طبیعی

راه های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی این روزها اگر بخواهید کت،کیف یا کفشی با چرم طبیعی بخرید باید هزینه زیادی را متحمل شوید. وقتی یک کت یا کیف یا بارانی…

پوست گاو در مقابل پوست بره

مقاومت و دوام پوست گاو بسیار بهتر از پوست بره است. اما پوست بره از نظر قابلیت کشش بهتر از پوست گاو است یعنی تا حدودی شبیه پوست گوسفند می‌باشد. وزن پوست گاو بیشتر از پوست بره است. از لحاظ نرمی هم طبیعتا پوست بره بسیار نرمتر از پوست گاو است.

چرم چه حیوانی بهتر است؟

چرم با بهترین کیفیت به فاکتورهای مهم زیر بستگی دارد:

  • نوع حیوان و نژاد
  • موقعیت مکانی و آب و هوایی محل زندگی حیوان
  • لایه پوستی که استفاده می شود
  • کیفیت و مهارت پردازش و دباغی

چرم پوست گاو و تفاوت های آن با سایر چرم ها

به طور خلاصه باید بگوییم چرم پوست گاو نه تنها یکی از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین انواع چرم از گذشته تاکنون است. ممکن است چرم گاوی زیبا و لوکس به نظر نرسد، لطیف نباشد و همچنین به اندازه اکثر چرم ها قابلیت انعطاف نداشته باشد اما ویژگی‌هایی مانند طول عمر و مقاومت بالا و عایق بودن، آن را به محصولی خاص تبدیل کرده است.

انواع رنگ چرم گاوی

انواع چرم گاوی در رنگ های مختلف توسط تولیدگنندگان چرم تولید و روانه بازار می‌شود تا بتواند نظر هر خریداری را جلب کرده و پاسخگوی هر سلیقه‌ای باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا