دسته‌بندی نشده

چرا ناخن و منقار پرندگان بلند می شود؟ نحوه صحیح کوتاه کردن آن

کوتاه کردن ناخن پرندگان زینتی

کوتاه کردن ناخن ها و جلوی قسمت فوقانی منقار به صورت مرتب انجام نمیگیرد. تمامی قسمت های استخانی بدن نظیر ناخن ها و منقار توسط سلول های خونی ساخته شده و به هنگام رشد سخت میشوند. این قسمتها در ضمن رشدشان دارای فرسایش نیز میباشد و در اثر اصطکاک کوتاه میشوند و معمولا رشد و فرسایش انان در حد تعادل قرار دارد.

پرندگانی مانند طوطی که از امکانات جویدن برخوردار باشند یا میله نشیمنگاه پرندگانی مانند قناری ، طوطی،مرغ عشق، مرغ مینا، سهره، فنچ، کوتوله برزیلی، عروس هلندی و….. اگر زیاد نازک نباشد به ندرت نیاز به کوتاه کردن منقار یا ناخن نیاز خواهند داشت.

توصیه: برای جلوگیری از بلند شدن ناخن ها بهتر است از چوبهای طبیعی درختان در سایزهای مختلف استفاده کنید و از میله های فلزی یا پلاستیکی داخل قفس یا چوبهای باریک استفاده نکنید و انها را با چوب طبیعی درختان تعویض کنید

توجه: علاوه بر امکان جویدن و میله نشیمنگاه تغذیه نیز در رشد بیش از حد ناخن ها تاثیر بسزایی دارد.

چرا ناخن پرندگام بیش از حد بلند می شود؟

بلند بودن بیش از حد ناخن عروس هلندی یا استفاده از چوب نشیمن نامناسب و باریک باعث شده که ناخن آنها کج شده و باعث زخم شدن پای پرنده می گردد .

دلایلی مانند کهولت سن عروس هلندی ،بیماری پرنده ، استفاده بیش از حد از کف دریا یا شربت کلسیم ،می تواند باعث بلند شدن ناموزون و بیش از حد ناخن عروس هلندی گردد .

روش کوتاه نمودن ناخن ها عبارتند از:

 1. معمولا بلندی ناخن برای پرنده داران مبتدی و آنانی که پرنده تکی نگه می دارند پیش آمده و این افراد تجربه بالایی برای کوتاه کردن ناخن ندارند مراجعه به افراد باتجربه تر و یا پرنده فروشانی که مطمئن هستید قادر به این کار هستند معقولانه تر و صحیح تر است .
 2. بهترین کار این است که از یک دستیار استفاده کنید زیرا این کار نیاز به دقت بالا و تمرکز دارد .
 3. یک نفر پرنده را در دست گرفته و بهتر است که دور پرنده یک لایه حوله پیچیده شود تا در صورت اینکه پرنده در زمان چیدن ناخن حرکت خاصی مانند چنگ زدن یا گاز گرفتن خواست انجام دهد مانع از آن شده و این اقدام برای پیشگیری از برش ناگهانی و ناخواسته بیش از حد ناخن یا انگشتان پای پرنده است .
 4. قبل از شروع به چیدن ناخن ها از مهار شدن انگشتان پرنده در انگشتان خود کاملا مطمئن باشید تا ناخواسته انگشتان پرنده خود را زخمی نکنید .
 5. ناخن پرنده سه قسمت است یک قسمت که متصل به انگشت است و کاملا زنده ، قسمت دوم رگه خونی دارد و بخشی از آن بافت مرده و بخش دیگر بافت زنده است ، قسمت سوم بافت کاملا مرده و زائد می باشد که شما می بایست این قسمت را بچینید .
 6. نکته مهم و کلیدی آن است:: که شما در هر شرایطی نباید رگ ناخن انگشت پرنده را ببرید ، بنابراین ابتدا باید این رگ را در ناخن پرنده پیدا کنید ، در پرنده های لوتینو دیدن این رگ صورتی رنگ ساده است اما در پرنده های خاکستری و سینامون و غیر سفید ممکن است براحتی دیده نشود بنابراین می توانید با چراغ ال ای دی موبایل با دقت بسیار ناخن پرنده را نگاه کنید تا رگ خونی را تشخیص دهید .
 7. حدود یک چهارم انتهای ناخن را و نه بیشتر را با دقت با ناخن گیر یا قیچی تیغه کوتاه بچینید .
 8. پس از چیدن ناخن پاهای پرنده را با آب ولرم بشویید ، با دستمال کاغذی یا پارچه نرم خشک نمایید و با پماد ویتامین آ – د انسانی آغشته و چرب نمایید بحدی چرب شود که چربی آن جذب پوست پرنده شود نه بیشتر .
 9. یک اصل بسیار مهم : کم کوتاه کردن ناخن پرنده بهتر است از آن که شما ناخواسته رگ پرنده را ببرید .
 10. معمولا یک سری داروهایی با نام های : Styptic Powde و cornstarch وجود داشته که بعد از ناخن گرفتن عروس خود می توانید آن را بر روی (تنها ناخن زیرا برای پوست خطرناک هستند) ناخن عروس هلندی خود مالیده تا باعث از بین رفتن درد عروس شود.

عکس نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن طوطی

در مورد عروس هلندی بیشتر بدانید::

همه چیز درباره ی عروس هلندی

نکات مهم در مورد تغذیه عروس هلندی

۷ مرحله آموزش حرف زدن به عروس هلندی + فیلم

سوالات رایج درباره عروس هلندی | غذا خوردن و رام کردن کوکاتیل ها

آیا سمباده زدن ناخن پرندگان کار درستی است؟

 1. برخی از دوستان توصیه می کنند برای بلند نشدن ناخن ها ، یک تکه سمباده زبر روی چوب نشیمن پرنده بچسبانید ، تا ناخن را در تردد پرنده بساید ، ضمن احترام به نظر اساتید و دوستان عزیزم ، به هیچ عنوان از سمباده استفاده نکنید ، پرنده ممکن است صورت خود را به این برگه بکشد و مسلما عواقب خوبی ندارد و جاذب کثیفی است ، چوب خاصیت ضد عفونت و ضد آلودگی دارد ولی هر کثیفی روی سمباده عینا باقی می ماند .
 2. این کار استرس زیادی به پرنده وارد می کند پس این کار را درالویت اول دقیق بعد سریع و تمیز انجام دهید ( بدیهی است که این کار اثر ناخوشایند و در برخی موارد جبران ناپذیری بر روی پرنده های جفت شده ، روی تخم و یا جوجه دار خواهد داشت ، پس قبل از جفت زدن پرنده در این مورد اقدام نمایید ) .
 3. زمان گرفتن ناخن هیچ ارتباطی با سن پرنده نداره هر زمان دیدید که ناخن پرنده بلند و کج شده برای گرفتن اون اقدام کنید ولی معمولا عروس های پیر ناخن های بلند تر و کجی دارند و بعد از هر بار کوتاه کردن معمولا سه تا چهار ماه نیاز به کوتاه کردن مجدد نیست .

نکته:: گرفتن ناخن ها توسط ناخن گیر و قیچی امکان پذیر بوده و نحوه ی گرفتن ناخن به گونه ای بوده که به صورت اریب گرفته شود.

نکته : شما نیز می توانید برای راحت گرفتن ناخن عروس هلندی خود ، وی را چند دقیقه در آب قرار داده تا ناخن وی کمی نرم شده تا ناخن گرفتن برای شما آسان تر شود.

نکته: عروس خود را به گونه ای دردستان خود نگه داشته تا هم بالهای وی تکان نخوردن و هم پاها ساکن و هم شما را گاز نگیرد( عملا نیاز به یک دستیار است.)

نکته: برای کوتاه کردن ناخن ها بهتر است از ناخن گیر استفاده شود،ناخن گیر خوب باید از هر دو طرف ناخن ها را قطع کند تا در پرندگان مسن تر شکستگی ناخن پدید نیاید.

کوتاه کردن منقار طوطی ها: کوتاه کردن منقار طوطی ها به ندرت پیش خواهد امد مگر اینکه تغذیه صحیح و وسایل لازم را دراختیار پرنده خود قرار نداده باشید به هر حال قبل از انجام این کار توصیه شخص بنده به شما این است که این کار را به افراد با تجربه و حتی المقدور به دامپزشک واگذار کنید و از کوتاه کردن منقار بدون تجربه جدا خوداری کنید

عکس نحوه صحیح کوتاه کردن منقار عروس هلندی

اگر ناخن پرندگان و طوطی سانان خونی شد چه کنیم:

ابتدا قسمت بریده شده از ناخن را با آب شستشو داده و سپس از داروی ها Styptic Powde یا cornstarch استفاده نمایید تا میزان خونریزی کمتر شود و هم محل پاک شود.

در صورتی که ناخواسته رگ پرنده را بریدید ، مقداری گرده پنی سیلین روی آن بریزید تا زخم جمع شود ، این زخم می تواند مقدار زیادی از خون پرنده را از بدنش خارج نماید و زخمی نیست که براحتی خوب شود پس از بند آمدن خون روی آنرا با پماد ویتامین آ – د انسانی چرب نمایید تا زود تر خوب شود .

سپس هر چه زودتر عروس هلندی خود را به دامپزشک برسانید تا قسمت مورد نظر بخیه بخورد.

زیرا خونریزی بسیار سبب مرگ عروس هلندی خواهد شد (به عبارتی این خونریزی به طور طبیعی قطع نمی شود)

بعد از گرفتن ناخن عروس هلندی خود آن را در قفس آزاد نموده تا کمی آرام شده و ترسسش کاهش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا