پیندولول چیست و چرا تجویز می شود؟

موارد مصرف و عوارض جانبی پیندولول

پیندولول (Pindolol) متعلق به گروهی از داروها به نام بتا بلاکرها است که بر روی قلب و رگ‌های خونی کار می‌کند. پیندولول با متوقف کردن ارسال پیام از برخی اعصاب به قلب، فعالیت قلب را کند می‌کند. این دارو این کار را با مسدود کردن مناطق کوچکی (به نام گیرنده‌های بتا آدرنرژیک) که در آن پیام‌ها توسط قلب شما دریافت می‌شود، انجام می‌دهد. در نتیجه، ضربان قلب شما آهسته‌تر و با نیروی کمتر می‌شود. فشار خون در رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و در نتیجه پمپ کردن خون به اطراف بدن، آسان‌تر می‌شود.

پیندولول زمانی که فشارخون شما بیش از حد بالا باشد و یا اگر بیماری آنژین یا آریتمی دارید که در آن قلب شما درست کار نمی‌کند برای شما تجویز می‌شود و در این مواقع برای شما مفید است. از آنجا که هنگام مصرف این دارو، قلب شما انرژی کمتری استفاده می‌کند، اگر شما بیماری آنژین دارید، پیندولول به کاهش درد قفسه سینه کمک می‌کند.

قرص پیندولول در ترکیب با داروهای دیورتیک (“قرص های آب”) نیز موجود است؛ این قرص‌های ترکیبی (Viskaldix) فقط برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود.

اشکال دارویی: قرص ۵ و ۱۰ میلی گرم

مقدار و روش مصرف داروی پیندولول

قبل از شروع درمان با داروی پیندولول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی پیندولول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو معمولاً ۳-۱ دوز در روز تجویز می‌شود. پزشک شما ممکن است در ابتدا یک دوز کوچک از این دارو (۵ میلی گرم) را برایتان تجویز کند و بعد از مدتی ممکن است پزشک دوز داروی شما را افزایش دهد، برای مصرف دارو تنها به دستور پزشک خود توجه نمایید.

شما می توانید قرص‌ها را قبل یا بعد از وعده‌های غذایی خود مصرف کنید، اما سعی کنید دوزهای خود را در یک زمان مشخص از روز بخورید تا مصرف داروهایتان منظم باشد و از خاطرتان نرود.

اگر فراموش کردید که دوز داروی پیندولول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی پیندولول

 • به تاریخ انقضای داروی پیندولول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی پیندولول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی پیندولول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

Pindolol

مصرف پیندولول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.

تاثیر پیندولول بر رانندگی و کار با ماشین آلات

پیندولول ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی پیندولول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با پیندولول تداخل کنند عبارتند از: مسدود کننده های آلفا (مثلا پرازوسین (prazosin))، آرتوباتامین (arbutamine)، دیگر بتا بلاکرها (مثلا آتنولول (atenolol))، کلونیدین (clonidine)، اپینفرین (epinephrine)، فنول دوپام (fenoldopam)، فینگولیمود (fingolimod)، متیل دوپا (methyldopa)، داروهای موثر بر آنزیم‌های کبدی که این دارو را از بدن شما حذف می‌کنند (به عنوان مثال آمیودارون، کلرپرومازین، مخمر سنت جان).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای سرماخوردگی، مکمل غذایی و سرفه، داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی و داروهای تسکین درد و تب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید، چرا که ممکن است مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ها ضربان قلب و یا فشار خون شما را افزایش دهند، از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این دارو‌ها استفاده نمایید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی (مانند کاریوپروتول ، سیکلوبنزاپرین) ، داروهای ضد افسردگی یا ضد سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید؛ زیرا مواد تشکیل‌ دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی پیندولول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی پیندولول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی ‌که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل کلیوی یا کبدی دارید.
 • اگر شما فشارخون پایین و یا گردش خون ضعیف دارید.
 • اگر شما مبتلابه آسم یا مشکلات تنفسی هستید.
 • اگر شما مبتلابه دیابت هستید.
 • اگر شما مبتلابه پسوریازیس (مشکل پوستی) هستید.
 • اگر شما مبتلابه میاستنی گراویس (بیماری ضعف عضلانی) هستید.
 • اگر به شما گفته شده که ضربان قلب شما کند است و یا ضربان قلب آهسته و نامنظم دارید.
 • اگر مبتلابه آنژین پرینزمتال (درد قفسه سینه ناشی از اسپاسم عروق خونی قلب) هستید.
 • در حین مصرف این دارو، الکل مصرف نکنید، زیرا مشروبات الکلی تاثیر کاهش فشار خون این دارو را بیشتر می‌کنند.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این دارو‌ها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

پیندولول

عوارض جانبی داروی پیندولول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خستگی یا سرگیجه: رانندگی نکنید و تا هوشیاری کامل از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید.
 • احساس بیماری،حالت تهوع (استفراغ)، ناراحتی معده: غذاهای ساده و سبک (کم چربی و بدون ادویه) بخورید.
 • سردرد: از مسکن مناسب استفاده نمایید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • تنگی نفس: اگر این مشکل شدید بود، به پزشک مراجعه کنید.

سرد شدن دست و پا، احساس تنگی نفس، اختلال در خواب، تغییرات خلق و خو، کابوس، کاهش میل جنسی: اگر هر کدام از این علائم برایتان آزاردهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی پیندولول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی پیندولول (مسمومیت دارویی)

پیندولول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت به پیندولول شده است و علائمی مانند ضربان قلب آهسته، سرگیجه شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف شدید (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی پیندولول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

معرفی کامل داروی آسبوتولول داروی فشار خون و ضربان نامنظم قلب

درمان فشارخون بالا با قرص آملودیپین

آشنایی با موارد مصرف و عوارض داروی تلمیزارتان

separator line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *