اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
نحوه پاک کردن قیر از روی بدنه ماشین_614786e15176f.jpeg
نحوه پاک کردن قیر از روی بدنه ماشین_614786e15176f.jpeg

نحوه پاک کردن قیر از روی بدنه ماشین

چگونه قیر را از بدنه خودرو پاک کنیم؟

به گزارش دلگرم : قیر ماده‌ای نفتی با چسبندگی بالاست که اگر روی سطحی ریخته شود به آن می‌چسبد و لکه ناشی از آن تا مدت‌های طولانی باقی می‌ماند. گاهی به علت حرکت اتومبیل روی آسفالت تازه این لکه‌های قیر روی بدنه خودرو به وجود می‌آیند. متاسفانه باقی‌ماندن این لکه‌های سرسخت در طولانی مدت باعث ایجاد خسارت به خودرو می‌شوند.

بنابراین باید با استفاده از راهکار‌های مناسب آن‌ها را تمیز کرد. پاک کردن قیر از روی ماشین نیز مانند پاک کردن لکه چسب قطره‌ای و از بین بردن لکه چربی ترفندهایی دارد که در ادامه با هم مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.

بهترین روش‌های پاک کردن قیر از روی ماشین

1. استفاده از روغن‌های خوراکی

یکی از روش‌هایی که در پاک کردن قیر از روی ماشین به شما کمک می‌کند، استفاده از روغن‌های خوراکی است. روغن‌های خوراکی از نوع جامد یا مایع یکی از بهترین و موثرترین مواد در از بین بردن لکه‌های قیر روی بدنه ماشین هستند.

مواد لازم:

  • دستمال نخی یا کتانی
  • روغن خوراکی (جامد یا مایع)
  • مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی
  • آب گرم

روش کار:

کمی روغن خوراکی بر روی دستمال کتان ریخته و به آرامی بر روی لکه قیر بکشید تا لکه کاملا از بین برود.آب گرم و مایع ظرفشویی را مخلوط کرده و با یک اسفنج یا برس نرم بر روی بدنه ماشین بکشید تا لکه‌های چربی نیز از بین رفته و ماشین کاملا تمیز شود.

2. استفاده از اسپری حشره کش

شما با استفاده از اسپری حشره کش، می‌توانید لکه‌های قیر را که با استفاده از روغن به راحتی پاک نمی‌شوند، از بین ببرید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

اسپری را روی لکه قیر بپاشید و با یک اسفنج یا دستمال نرم روی آن بکشید تا لکه کاملا از بین برود. سپس بدنه ماشین را با آب گرم و مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی بشویید.

نوشته های مشابه

پاک کردن قیر از روی ماشین

3. تمیز کردن لکه قیر با نفت یا گازوئیل

یکی از روش‌های موثر در تمیز کردن قیر از روی ماشین، استفاده از نفت یا گازوئیل است که علاوه بر از بین بردن لکه‌های قیر باعث براق شدن ماشین هم می‌شود. برای انجام این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا ماشین را چند دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید تا لکه‌های قیر نرم شوند، سپس آن را در سایه قرار دهید.پنبه‌ای را کاملا به نفت یا گازوئیل آغشته کرده و روی لکه‌های قیر بکشید تا لکه‌ها از بین بروند.سپس بلافاصله محل مورد نظر را با آب گرم و مایع ظرفشویی، بشویید و اجازه ندهید نفت یا گازوئیل بیش از ۵ دقیقه روی بدنه ماشین باقی بماند.

4. استفاده از اسپری قیر پاک کن

استفاده از اسپری قیر پاک کن یکی از روش‌های پاک کردن قیر از روی ماشین است که علاوه بر از بین بردن آثار قیر، آسفالت، چسب و گریس از روی بدنه، هیچ اثر سوئی بر رنگ فابریک (کارخانه ای) بدنه یا رنگ‌های مرغوب غیرکارخانه‌ای ندارد.

حتماً بخوانید:

هنگام استفاده از این اسپری:

اسپری را بر روی لکه‌ها بپاشید و با یک دستمال نرم، اقدام به پاک کردن لکه قیر از روی بدنه کنید.درصورت عدم اطمینان از کیفیت رنگ بدنه ماشین، قبل از استفاده از اسپری، آن را بر روی قسمت کوچکی از سطح بدنه تست کرده و پس از اطمینان، نسبت به اسپری کردن و رفع لکه اقدام کنید.

5. استفاده از بنزین برای پاک کردن لکه قیر

به نظر بسیاری از مردم تمیز کردن لکه قیر از روی بدنه ماشین با استفاده از بنزین منجر به رنگ خودرو آسیب می‌زند. آیا واقعا پاک کردن سطح اتومبیل با بنزین، رنگ خودرو را از بین می‌برد؟ در پاسخ باید گفت: ماندن بنزین بر روی رنگ، به مدت زیاد باعث آسیب رساندن به رنگ و افت کیفیت آن (تیرگی و مات شدن) می‌شود، بنابراین بهتر است برای پاک کردن لکه قیر از روی ماشین، روش‌های دیگری را به کار برد.

سخن آخر

همانطور که ذکر شد، بهترین و کم خطرترین حلال برای تمیز کردن لکه قیر از روی ماشین، روغن خوراکی است که بهتر است در درجه اول امتحان شود و در صورت عمل نکردن از حلال‌های قوی‌تری نظیر اسپری حشره کش، نفت، گازوئیل و اسپری قیر پاک کن استفاده کرد. البته به خاطر داشته باشید که از حلال‌هایی نظیر تینر و استون استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب رساندن به رنگ ماشین خواهند شد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *