۲۵ عکس پروفایل بارون پاییزی عاشقانه | متن دار فارسی و انگلیسی_5dcceaf89296b.jpeg
۲۵ عکس پروفایل بارون پاییزی عاشقانه | متن دار فارسی و انگلیسی_5dcceaf89296b.jpeg

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص آگنوگل

آشنایی با کاربردهای درمانی قرص آگنوگل

قرص آگنوگل درمان علائم یائسگی (گر گرفتگی، تعریق شبانه)، تنظیم اختلالات و رفع علائم قبل از قاعدگی طراحی و تولید شده است. یائسگی به معنای قطع دوره‌ی قاعدگی است. یک زن پس از یائسگی، توانایی باردارشدن را از دست می‌دهد و به‌دلیل نوسانات شدید هورمونی، علائم متوسط تا شدیدی را تجربه می‌کند. همه‌ی اینها ممکن است باعث افسردگی و تغییر روند عادی زندگی او شوند.

اما همه‌ی خانم‌ها باید بدانند که یائسگی، یک بیماری محسوب نمی‌شود و به این معنا نیست که به پایان زندگی‌شان نزدیک شده‌اند. نکته‌ی جالب توجه اینجاست که یائسگی لزوما در میانسالی اتفاق نمی‌افتد و بعضی از خانم‌های جوان هم ممکن است یائسه شوند. پس لازم است خانم‌ها در هر سنی که هستند، قرص آگنوگل همچنین در صورت قطع قاعدگی جهت تنظیم مجدد عادات ماهانه نیز می تواند مورد مصرف قرار بگیرد.

مواد موثره قرص آگنوگل

  • هر قرص روکش دار محتوی عصاره خشک میوه گیاه پنج انگشت (Vitex – agnus castus) به میزان ۴/۸ -۳/۲ میلی گرم می باشد.
  • فلاونوئیدها (کاستیسن، پن دولتین، کریزوفانول D) الکوئیدها (ویتیسین، ایریدوایدزآکوبسین و آگونوزید). ویتکسین و ایزو ویتکسین از مهمترین فلاون های محلول در آب هستند.

ویژگی های قرص آگنوگل

  • بهبود اختلالات یائسگی و گر گرفتگی
  • بهبود اختلالات قاعدگی ( آمنوره ثانوی ، خونریزی های رحمی )
  • بهبود اختلالات قبل از قاعدگی (سر درد، تپش قلب و سرگیجه) و درد سینه
  • بهبود گالاکتوره، نازائی به علت هایپرپرولاکتینمی
  • تنظیم قاعدگی

 قرص آگنوگل

مکانیسم اثر قرص آگنوگل

گیاه پنج انگشت گیاهی است که از قدیم ترین ایام جهت برطرف کردن عوارض یائسگی بکار برده شده است. امروزه معلوم شده است که مواد موثره این گیاه با تاثیر روی هیپوفیز موجب تحریک هورمون های گونادوتروپ می شود. این گیاه قادر است که گر گرفتگی احتباس مایعات، افسردگی و دیگر علائم یائسگی را بر طرف سازد. زیادی ترشح پرولاکتین ممکن است موجب تورم و درد پستان شود.

مطالعات بالینی متعدد نشان داده اند که میوه گیاه پنج انگشت سطح خونی پرولاکتین را از طریق اثر روی گیرنده های دوپامین کاهش می دهد. عصاره گیاه پنج انگشت علاوه براین اختلال فاز لوتئینی را بر طرف می سازد، این اختلاف موجب کوتاه شدن دوره سیکل قاعدگی می شود که به علت ناکافی بودن ترشح پروژسترون بوجود می آید و این حالت از کم کاری جسم زرد حاصل می گردد.

ترشح پرولاکتین از لب قدامی هیپوفیز توسط دوپامین کاهش می یابد و هورمون آزاد کننده تیروئید (TRH) ترشح آن را تحریک مینماید. مواد موثره موجود در گیاه پنج انگشت و آگونیست های صناعی دوپامین به طور قابل ملاحظه ای ترشح پرولاکتین حاصل از تحریک توسط TRH را از سلول های جدا شده هیپوفیز موش صحرائی مهار می سازد این اثر وقفه ای را می توان توسط یک مهار کننده گیرنده دوپامین از بین برد این خاصیت از بین برد . این خاصیت اخیر تاکید کننده اثر دوپامینرژیک گیاه پنج انگشت است.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که مواد موثره میوه پنج انگشت بطور اختصاصی پیوند گیرنده D۲ دوپامین می شوند. داروهائی که ترشح پرولاکتین را کاهش می دهند فاز لوتئینی سیکل قاعدگی را طولانی را طولانی می نمایند. چنانکه این اثر توسط عصاره گیاه پنج انگشت به اثبات رسیده است. هیپرولاکتینمی و اختلال فازلوتئینی هر دو از علل بروز سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و درد پستان دوره ای بحساب می آیند. در مطالعات بالینی، نشان داده شده است که عصاره میوه گیاه پنج انگشت سندرم پیش قاعدگی، بخصوص التهاب و دردپستان را برطرف می سازد.

روش مصرف قرص آگنوگل

جهت درمان اختلالات قاعدگی

  • از روز پنجم دوره شبی ۱ عدد به مدت ۲۱ شب مصرف گردد و ۷ شب مصرف آن قطع شود و مجدداً به همین روش تکرار شود تا سیکل قاعدگی تنظیم گردد.

جهت درمان اختلالات یائسگی:

  • هر شب یک قرص تا بهبود علائم مصرف شود.

تداخلات دارویی قرص آگنوگل

همراه با آنتاگونیست های دویامین نباید مصرف گردد زیرا اثر آن را کاهش می دهد.

قرص

موارد منع مصرف قرص آگنوگل

این دارو نباید همراه با داروهای پروژسترونی و قرص های ضد بارداری مصرف شود.

عوارض جانبی قرص آگنوگل

به ندرت خارش و اختلالات مختصر گوارشی گزارش شده است.

مصرف قرص آگنوگل در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی مصرف این قرص توصیه نمی گردد.

روش نگهداری قرص آگنوگل

قرص آگنوگل را دور از دسترس کودکان و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

قرص کلیمادینون مخصوص دوران یائسگی

درمان یائسگی با داروی جدید (پاوی نتانت Pavinetant )

فواید بی نظیر قرص منو اورت (Meno-AVERT)

separator line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *