مهمترین دلایل خاموش شدن مکرر پکیج چیست ؟_659d158920e2b.webp
مهمترین دلایل خاموش شدن مکرر پکیج چیست ؟_659d158920e2b.webp

مهمترین دلایل خاموش شدن مکرر پکیج چیست ؟

سرفصل های این مقاله

علت خاموش شدن پکیج چیست؟

به گزارش دلگرم : یکی از مشکلات رایجی که برای پکیج به وجود می‌آید، خاموش شدن آن است. این مشکل به ویژه در روزهای سرد زمستان دردسر ساز بوده و سبب کلافگی می‌شود. بنابراین لازم است با دلایل بروز این مشکل آشنا شویم. پکیج دیواری در بیشتر خانه‌ها به عنوان سیستم گرمایشی اصلی و گرم کردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین مشکل تنها گرم نشدن خانه نیست. بلکه با خاموش شدن پکیج، آب مصرفی نیز گرم نخواهد شد. بنابراین مشکل دیگری به وجود آمده و در روزهای سرد، چندان خوشایند نیست. از این رو ما در مقاله امروز قصد داریم در مورد علت خاموش شدن پکیج صحبت کنیم.

پکیجی که به طور مداوم خودکار خاموش می شود، می تواند به این معنا باشد که خانه تان به اندازه کافی گرم نخواهد بود یا اینکه برای داشتن آب گرم کافی نیاز به تلاش زیادی دارید. در ماههای گرم به نظر مسئله بزرگی نیست، اما بهتر است ایراد آن را قبل از رسیدن زمستان برطرف کنید تا از سرماخوردگی در زمستان جلوگیری کنید. دلایل زیادی برای خاموش شدن خود به خود پکیج وجود دارد، اما در اینجا فقط برخی از رایج ترین علت خاموش شدن پکیج ذکر شده است.

علت خاموش شدن پکیج

علت خاموش شدن پکیج

پکیج شما می تواند به دلایل زیادی خود به خود خاموش شود. بعضی از آنها بدون هیچ ابزاری در خانه قابل تعمیر هستند و برخی دیگر ممکن است نیاز به تعویض قطعات جدید داشته باشند که توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شود.

فشار کم آب

فشار کم آب می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود. اگر پکیج تان دارای یک فشار سنج داخلی است، می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا فشار آب کم است یا خیر. افت فشار آب از راه های مختلفی از جمله نشتی در پکیج ایجاد می شود. می توانید فشار آب پکیج را با مراجعه به فشارسنج بررسی کنید.

فشار آب مناسب معمولاً در حدود 1 بار است. در کتابچه های راهنمای پکیج های بخار دستورالعمل چگونگی فشار دوباره مجدد آن وجود دارد، اما اگر مطمئن نیستید، بهتر است کارشناس مربوطه مجدداً فشار آن را برای شما تنظیم کند.

آب کافی در مدار گرمایش وجود ندارد

اولین و مهمترین دلیل، نبود آب کافی در مدار گرمایش است. دلایلی که سبب نبود آب می‌شود شامل نشتی آب و یا مشکل در منبع انبساط آب است. از آنجایی که امروزه پکیج‌ها هوشمند هستند، به طور خودکار مقدار آب را بررسی می‌کنند. در صورتی که کمتر از میزان مورد نیاز باشد، پکیج روشن نخواهد شد.

کاهش فشار گاز در پکیج

فشار پکیج و میزان گاز آن باید همیشه تنظیم باشد. در صورت عدم تنظیم صحیح، پکیج با مشکلاتی نظیر خاموش شدن مواجه می‌شود.در صورتی که گاز پکیج کم شود، شعله‌ای در کار نخواهد. بود.

در نتیجه دیگر خبری از آب گرم نیست. در صورت کاهش فشار گاز در پکیج، پکیج به طور مکرر خاموش و روشن می‌شود. بنابراین لازم است در صورت بروز این مشکل، از یک تعمیرکار کمک بخواهید. فشار باید تنظیم شود. همچنین لازم است فشار گاز ساختمان بررسی شود.

عدم تخلیه دود پکیج

اگر دود در پکیج به خوبی تخلیه نشود، روشن نشدن و یا خاموش شدن ناگهانی پکیج را به همراه خواهد داشت. این موضوع به دلیل برقراری امنیت در پکیج است. این روند سبب جلوگیری از تجمع دود و گاز در پکیج و در نتیجه بروز حادثه است. بنابراین لازم است حتما در هنگام نصب پکیج به این موارد دقت کنید.

دلایل بروز این مشکل می‌تواند عدم نصب صحیح دودکش، عدم رعایت ارتفاع آن و یا سوختن فن پکیج باشد. به طور کلی هوا باید به صورت صحیح از پکیج خارج شود.

خراب شدن الکترود یون

خراب شدن الکترود یون در پکیج، عاملی دیگر در خاموش شدن پکیج خواهد بود. این قطعه، نقش تشخیص شعله در پکیج را به عهده دارد. اگر این بخش ایراد داشته باشد، شعله تشخیص داده نمی‌شود. در نتیجه پکیج خاموش خواهد شد. بنابراین برای رفع این مشکل باید با تعمیرکار تماس بگیرید. ممکن است نیاز به تعویض الکترود باشد.

ترموستات معیوب

اگر ترموستات شما قدیمی یا خراب است، این می تواند علت خاموش شدن پکیج باشد. اگر این مورد باشد، با جایگزین کردن یا ثابت کردن ترموستات، این مسئله برطرف می شود. برای کسانی که به ترموستات جدیدی احتیاج دارند، چرا نصب یک ترموستات هوشمند جدید را برای حداکثر راندمان در نظر نمی گیرید؟

لوله های میعانات منجمد

اگر لوله میعانات پکیج منجمد شود، می تواند باعث خاموش شدن سیستم شود. علائم مربوط به لوله میعانات یخ زده شامل خاموش شدن پکیج و ایجاد صداهای گنگ است. اگر متوجه یخ زدگی لوله ها شدید، با ریختن آب گرم بر روی آنها، می توانید یخ آنها را ذوب کنید. برای جلوگیری از بروز مکرر مشکل در زمستان ممکن است بخواهید لوله ها را عایق بندی کنید.

وجود انسداد در مدار گرمایش

همانطور که پیش از این گفته شد، در صورت بروز مشکل در مسیر مدار گرمایش پکیج خاموش می‌شود. حال ممکن است در اثر رسوبات، مسیر مدار گرمایش مسدود شود. در اینصورت پکیج خاموش خواهد شد. اگ متوجه وجود رسوب در پکیج شدید، لازم است آن را رسوب زدایی کنید. برای بهره مندی از خدمات رسوب زدایی پکیج، با نمایندگی تعمیر پکیج تماس حاصل نمائید.

مشکلات مربوط به مصرف سوخت

اگر پکیج به اندازه کافی سوخت دریافت نکند، این می تواند یکی از دلایل خاموش شدن مکرر آن باشد. اگر پکیج به اندازه کافی گاز، برق یا روغن دریافت نکند قادر به تأمین نیازهای گرمایش و آب گرم شما نیست، بنابراین به این معناست که حتی اگر پکیج خاموش نشود، به میزان کافی آب گرم دریافت نخواهید کرد. با افزایش اندازه لوله های سوخت رسانی و سرویس دهی به آنها می توانید مشکل را حل کرده و به میزان کافی گرما و آب گرم دریافت کنید.

خاموش شدن پکیج

مشکلات مربوط به جریان آب

اگر پکیج به اندازه کافی آب را گرم نمی کند، این می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود. یک لوله آب مسدود یا منجمد، جریان آب به پکیج را متوقف کرده و می تواند باعث خاموش شدن آن شود.

وجود هوا در سیستم (سیستم گرمایش)

اگر در مدار گرمایش هوا وجود داشته باشد، پکیج خاموش می‌شود. در صورت بروز این مشکل، به جای آب، هوا وارد مدار گرمایش می‌شود. در نتیجه پکیج از عملکرد طبیعی خارج می‌شود. این مشکل سبب می‌شود، پکیج مقدار آب کافی را تشخیص ندهد.

در نتیجه خاموش می‌شود. هواگیری پکیج، یکی از اقدامات اساسی و مهم است. یعنی قبل از شروع سرما، علاوه بر بهره مندی از سرویس پکیج لازم است هواگیری شود. همچنین حواستان به فشار پکیج باشد. بهتر است مرتب فشار را بررسی کنید.

حتماً بخوانید:

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست ؟

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست ؟

شاید تا به حال مشکل بالا رفتن فشار پکیج را داشته اید. بالا رفتن فشار پکیج دلایل مختلفی دارد. تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با علت بالا رفتن…

هوا در لوله‌های پکیج

اگر در سیستم گرمایش مرکزی شما هوا وجود داشته باشد، ممکن است پکیج خاموش شود. آبگیری رادیاتورها می تواند به حل مسئله کمک کند زیرا می تواند هوای به دام افتاده در سیستم شما را از بین ببرد.

با چک کردن نقاط سرد در رادیاتورها، می توانید ببینید که آیا هوا در رادیاتورها گیر افتاده است یا خیر. چک کردن و خالی کردن رادیاتورها بسیار ساده است و روشی مناسب برای حفظ بهینه رادیاتور است.

ایراد در پمپ

اگر پمپ خراب باشد، می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود. از آنجایی که از پمپ برای جابجایی آب در اطراف سیستم گرمایش مرکزی استفاده می شود، اگر به درستی کار نکند، می توان به جای اینکه در اطراف سیستم جابجا شود، آب گرم فقط در دیگ بخار می ماند. این می تواند باعث شود پکیج خاموش شود.

ایراد در پیلوت

پیلوت از یک ترموکوپل برای اشتعال استفاده می کند. ترموکوپل می تواند پس از سالها استفاده مکرر شکسته شود. ترموکوپل را می توان با دست تعویض کرد اما نیاز به سیم کشی دارد.

خراب شدن پمپ پکیج

علاوه بر بروز مشکل در مسیر مدار گرمایش، خراب شدن پمپ پکیج نیز، عاملی اساسی در خاموش شدن پکیج است. خراب شدن پمپ سیرکولاتور، معمولا یک دفعه رخ نمی‌دهد. ممکن است به مرور زمان و در اثر فرسوده شدن پمپ، ابتدا ضعیف شده و سپس بسوزد. بنابراین باید حواستان به طول عمر پکیج باشد.

خراب شدن پمپ پکیج

حتما از سرویس دوره‌ای پکیج بهره مند شوید تا با این مشکلات مواجه نشوید. در صورتی که پمپ پکیج سوخته باشد، پکیج دیگر روشن نخواهد شد. در این حالت نیز، مدار گرمایش سرد خواهد بود. بنابراین در اینصورت پمپ باید تعویض گردد. اما در صورتی که پمپ نیم سوز شده باشد، پکیج به طور مکرر خاموش و روشن خواهد شد.

جوش آوردن پکیج دیواری

از دیگر دلایلی که می‌توان به خاموش شدن پکیج و یا خاموش و روشن شدن آن مربوط کرد، جوش آوردن پکیج است. اگر دمای آب بیش از حد در مدار گرمایش بالا برود، پکیج جوش می‌آورد. در نتیجه خاموش می‌شود. معمولا این مورد به صورت پروسه خودکار است. یعنی پکیج پس از مدتی دما را به حد مناسب رسانده و روشن می‌شود. در غیر اینصورت باید با تعمیرکار تماس گرفت.

معمولا دلیل جوش آوردن پکیج، به خراب شدن کلید سنسور آب گرم مصرفی، عدم تنظیم صحیح شعله، خراب شدن کلید تنظیمات دما و یا گرفتگی مسیر آب باز می‌گردد. همچنین رسوب در مبدل ثانویه، گرفتن مبدل اصلی و یا مشکل در پمپ پکیج از علل دیگر جوش آوردن آن است. بهتر است در صورت بروز این مشکل، میکروسوئیچ را نیز بررسی نمود.

آیا علت خاموش شدن پکیج در پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس و… یکسان است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم اینطور نیست. علت خاموش شدن پکیج در برندهای مختلف متفاوت است. بنابراین در صورت بروز این مشکل و بررسی موارد فوق، لازم است با متخصص در این زمینه تماس بگیرید. به طور مثال علت خاموش شدن پکیج آریستون، فرولی، اخگر و… متفاوت است. بنابراین باید یک فرد متبحر در این زمینه علت را جویا شود.

مشکل ادامه دارد؟

ساده ترین روش برای جلوگیری از بروز مشکلاتی از جمله مواردی که باعث می شود پکیج تان خاموش شود، انجام بررسی های منظم روی سیستم و سرویس دهی منظم است. یک سرویس سالانه می تواند به معنای این باشد که مشکلات احتمالی در ابتدا کشف می شوند و از بروز آن جلوگیری یا برطرف می شوند و از هزینه های تعمیر پکیج خودداری شود.

منبع : tamironline . araservice

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: