معرفی گیاه فیاله و خواص دارویی آن_5d90f88fc567c.jpeg
معرفی گیاه فیاله و خواص دارویی آن_5d90f88fc567c.jpeg

معرفی گیاه فیاله و خواص دارویی آن


گیاه فیاله یا خوشاریزه


گیاه فیاله یا خوشاریزه یا کراوی با نام علمی Echinophora platyloba از گیاهان مرتعی خوراکی خودرو در ایران متعلق به خانواده ی چتریان است. این گیاه پایا و خاردار بوده و ارتفاع آن به 30 تا 100 سانتی متر می رسد. ساقه های آن منفرد ، منشعب ، محکم و دارای شاخه های شیاردار می باشد، برگ های گیاه خوشاریزه درشت و گوشتی و برگ های ساقه ای کوچک تر و میوه مستطیلی گلابی شکل دارد.فصل گلدهی ان در اوایل شهریور ماه می باشد.

محل رویش و پراکندگی جغرافیایی فیاله

گیاه فیاله بومی ایران بوده و در مناطق کوهستانی و سرد غرب ایران از جمله استان های چهارمحال و بختیاری، فارس، کردستان، کرمانشاه، همدان و لرستان بصورت وحشی می روید و نوع کم یاب آن در استان کرمانشاه مشاهده می گردد.خوشاریزه به علت داشتن خاصیت ضد کپک و ضد قارچی برای جلوگیری از کپک زدن و همچنین خوشبو کردن، در داخل دوغ و ماست روی ترشی و پنیر استفاده می گردد، همچنین از عرق این گیاه جهت معطر کردن محیط خانه و به عنوان ضد سردی استفاده می شود.

گیاه دارویی

خواص گیاه فیاله

طبع گیاه فیاله گرم و خشک می باشد.

کاهش علایم سندروم پیش از قاعدگی : از زمان گذشته سندروم پیش از قاعدگی، ظهور علایم ناراحت کننده‌ای است که فعالیت روزانه زنان را مختل نموده و مشکلات فراوانی را برای آنها ایجاد می‌کند.

درمان عفونت های قارچی : طی آزمایشات صورت گرفته با گیاه خوشاریزه مشخص گردید که پماد تهیه شده با عصاره این گیاه اثر قابل توجهی در درمان عفونتهای قارچی بدون ایجاد عارضه جانبی داشته و جای آن دارد که اثر این گیاه بر روی بیماریهای قارچی انسانی بررسی گردد.

ضد دل پیچه و اسهال : در طب عام از گیاه خوشاریزه به عنوان داروی ضد دل پیچه و اسهال استفاده می نمودند.

درمان بیماری های قارچی پوست : بیماری های قارچی پوست که یکی از انواع بیماری هایی است که سابقه استفاده گیاهان دارویی برای درمان آن، ازدیر باز بین مردم ایران و جهان رایج بوده است و می توان گفت عصاره هیدروالکلی خوشاریزه بر روی درماتوفیتهای عامل بیماری پوستی موثر می باشد و در واقع درماتوفیتهای متعددی که در بیماری های پوست موثرند ، لایه کراتینی پوست را تحت الشعاع قرارداده اند که به سختی قابل ریشه کنی هستند و این گیاه به علت داشتن آثار ضد قارچی خوب، می تواند در ساخت فراورده های دارویی ضد قارچی نقش بسزایی داشته باشد.

ضد اسپاسم : اثر ضد اسپاسم این گیاه بر روی انقباضات ایلئوم به اثبات رسیده ( ایلئوم به قسمت انتهایی روده باریک انسان اطلاق می شود)حرکات مدور دستگاه گوارش عامل اصلی جلو راندن محتویات دستگاه گوارش است که فعالیت آن توسط سیستم های عصبی کنترل می گردد ،افزایش بیش از حد انقباضات عضلات صاف دستگاه گوارش موجب دل درد و اسهال شده بنابراین می توان از خوشاریزه که حاوی اسانس و فلاونوئید است استفاده نمود که باعث کاهش این انقباضات می گردد.

  • کاهش انقباضات عضلات صاف دستگاه گوارش
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش

فیاله

کاربردهای فیاله در مواد غذایی


چاشنی غذا و معطر کردن ماست و پنیر: از برگهای خشک و سرشاخه های گلدار آن به عنوان چاشنی غذا و معطر کردن ماست وپنیرر مناطق عشایری کردستان و لرستان استفاده می گردد.

جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی : در مواد غذایی و ترشیجات جهت جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی استفاده شده که این خاصیت مرهون آثار ضد قارچی آن می باشد.

ترکیبات شیمیایی گیاه فیاله یا خوشاریزه

ترکیبات شیمایی موجود در گیاه خوشاریزه عبارت است از : فلاندرن، لیمونن، پارا-سیمن، –aپینن، کارواکرول، b–میرسن

موارد احتیاطی و منع مصرف فیاله

در مصرف هر داروی گیاهی با پزشک خود مشورت نمایید.

separator line

بیشتر بخوانید:

دارو های گیاهی ادرار آور

۶۰ مورد از خواص و فواید دارویی و درمانی گیاه افسنطین (افسنتین)

عوارض و خطرات استفاده بعضی از گیاهان دارویی

separator line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *