دسته‌بندی نشده

معرفی و نحوه نگهداری طوطی گرینچیک

راهنمای نگهداری طوطی گرینچیک

طوطی گرینچیک ٬ یکی انواع طوطی ٬ با ویژگی‌های خاص خود جایگاه ویژه‌ای در این میان به دست آورده و قلب بسیاری از دوست‌داران پرندگان را دزدیده‌اند. کنجکاوی، جثه ریز و طبیعت بازیگوش آن‌ها از ویژگی‌های عالی یک پرنده خانگی است.
طوطی گرینچیک‌ بازیگوش، گونه‌های سبز بسیار زیبایی هستند که در یک قفس کوچک جا می‌گیرند. همچنین سر و صدای کمتری نسبت به اکثر طوطی‌های دیگر دارند که آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند. در ادامه به ویژگی‌ها و نحوه نگهداری از این پرندگان می‌پردازیم.

ویژگی‌های طوطی گرینچیک

این طوطی بومی آمریکای جنوبی است. که معمولاً در جنگل‌ها و مناطق جنگلی برزیل، بولیوی، آرژانتین و پاراگوئه یافت می‌شود. این پرنده زیبا معمولاً در گله‌های 10 تا 20 پرنده‌ای در سطح بالای کوه زندگی می‌کند. طوطی‌های گرینچیک پرندگانی محبوب برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی هستند. آن‌ها بسیار مهربان و بازیگوش هستند و در زمانی که با صاحبان‌شان معاشرت کنند، رشد می‌کنند. این پرنده در صورت نگهداری و مراقبت تا 30 سال عمر می‌کند.

طوطی گرینچیک

سر و صدای طوطی گرینچیک

این پرنده‌ها نیز گاهی اوقات سروصدای زیادی به راه می‌اندازند که می‌تواند باعث مزاحمت همسایگان شود. طوطی گرینچیک سخنگو گاهی اوقات چندین کلمه نیز یاد می‌گیرد. اما در کل استعداد زیادی برای صحبت کردن ندارند. طوطی گرینچیک زرد و طوطی گرینچیک آناناسی از جمله گونه‌های این پرنده هستند.
این پرنده قیمت نسبتا پایین، قد و قامت کوچک و میزان صدای نسبتا کمی دارد. و برای افرادی که در زمینه نگهداری از پرنده تازه‌کار هستند گزینه‌ای مناسب است. همچنین گونه‌های مختلف و تعداد زیادی از آن‌ها در دسترس است.

رنگ طوطی های گرینچیک

طوطی های گرینچیک بدنی سبز رنگ و تاج و گونه هایی سبز و مشکی دارند. انگشت های آن ها سفید و ناخن و منقارشان مشکی رنگ است. گونه های نر و ماده آن ها از نظر بصری یکسان و تمایز آن ها از یکدیگر دشوار است.
طوطی های گرینچیک یکی از ساده ترین گونه های طوطی است. بلوغ جنسی آن ها بین یک تا سه سال است اما بسیاری از آن ها می توانند تا قبل از این سن بالغ شوند. در صورت فراهم بودن محیط مناسب ، طوطی های گرینچیک می توانند پرورشی رضایت بخش داشنه باشند. متوسط تخم گذاری این طوطی ها 5 تا 6 تخم است و جوجه کشی در طی 24 روز انجام می شود.

مانند سایر موجودات زنده طوطی های گرینچیک نیز دوست دارند خانه مخصوص به خودشان را داشته باشند. یک مکان دنج که نه تنها راحتی لازم را به آن ها می دهد بلکه باعث ایجاد احساس داشتن یک حریم خصوصی می شود. حتما از لانه ی پرندگان در مقابل نور یا گرمای زیاد در ماه های گرم سال محافظت کنید زیرا باعث می شود لانه بیش از اندازه گرم شود. ماده ی استفاده شده برای لانه سازی بسیار اهمیت دارد. ماده مناسب برا لانه سازی شامل خاک اره، روزنامه خرده شده و تراش های چوب است.
فراهم کردن فرصت بازی، طوطی های گرینچیک را به جفت گیری تشویق می کند.

نگهداری و مراقبت از طوطی گرینچیک

طوطی‌ها پرنده‌های جذابی هستند. و طرفداران زیادی نیز در میان حیوانات خانگی دارند. اما نکته قابل توجه این است که تمام افراد نمی‌تواند به نگهداری از طوطی بپردازند. طوطی‌ها نیاز به ورزش و معاشرت روزانه، تأمین مداوم غذاهای تازه در روز و فضای کافی به عنوان قفس و فعالیت‌های پروازی قابل توجه آنها دارند. فراهم کردن تمام شرایط برای نگهداری از طوطی و سلامتی آن‌ها ضروری است.

حتماً بخوانید:

چگونه بفهمیم طوطی نر است یا ماده؟

چگونه بفهمیم طوطی نر است یا ماده؟

تعیین جنسیت طوطی طوطی پرنده زیبایی است که بیش از سایر پرندگان به عنوان حیوان خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. طوطی‌ها انواع گوناگونی دارند که با…

قفس نگهداری
این طوطی ممکن است به فضایی که طوطی بزرگ‌تر نیاز دارد نیاز نداشته باشد. اما شما باید قفسی مناسب برای آن تهیه کنید. قفس پرنده باید حداقل 24 اینچ مربع و 30 اینچ ارتفاع داشته باشد. و دارای میله‌های فلزی با فاصله 1/2 تا 3/4 اینچ باشد. مانند هر طوطی دیگری، قفس بزرگ‌تر مزایای بیشتری برای پرنده به همراه دارد.
علاوه بر آن می‌توانید چندین نشیمن گاه با طول حداقل نه اینچ و قطر 1/2 اینچ درون قفس فراهم کنید. اگر قصد نگهداری بیشتر از یک پرنده دارید بهتر است قفسی بزرگ‌تر و مناسب با تعداد پرندگان در نظر بگیرید.

نگهداری از طوطی گرینچیک

ورزش و بازی
از آن‌جایی که این طوطی در طبیعت به صورت گله‌ای زندگی می‌کند نیاز به تعامل دارد و بهتر است چند ساعت در روز بیرون از قفس به ورزش و بازی مشغول شود. ورزش همان‌طور که برای همه طوطی‌ها اهمیت دارد. برای این گونه از طوطی نیز بسیار مهم است. طوطی گرینچیک ممکن است روزانه مسافت‌های زیادی را در طبیعت در جستجوی غذا، جفت یا محل لانه سازی پرواز کنند.

توجه به این پرندگان
تهیه ابزاری برای تکرار این کار در شرایط اسارت دشوار است. اما اگر بتوانید روزانه حداقل دو ساعت را برای ورزش و بازی آن‌ها بیرون از قفس ترتیب دهید، پرنده شما سالم و شاد خواهد ماند. برای این کار می‌توانید قفسی بزرگ تهیه کرده تا درون آن به راحتی پرواز کند.
این گونه طوطی‌ها بسیار محبت آمیز هستند و صاحبان خود را به شدت دوست دارند، همچنین به یک صاحب نیاز دارند که بتواند زمان زیادی را به پرنده اختصاص دهند. آن‌ها بسیار بازیگوش هستند و مدام از قسمت‌های مختلف قفس آویزان می‌شوند. طوطی گرینچیک پرنده‌ای مناسب برای بازی با کودکان است، البته باید مواظب باشید با نوک خود به پرنده آسیب نرساند.

تغذیه و رژیم غذایی طوطی گرینچیک
طوطی گرینچیک در طبیعت از میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها و یا حشرات تغذیه می‌کنند. این پرنده در اسارت نیز باید رژیم غذایی مشابهی داشته باشد. برای سلامتی پرنده می‌توانید طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات تازه را همراه با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا در نظر بگیرید. یک راه آسان برای ترکیب انواع غذاهای تازه استفاده از خردکن است و مخلوطی مانند سالاد برای او تهیه کنید. در کنار مواد غذایی می‌توانید از مکمل‌های مختلف نیز برای پرنده استفاده کنید.

 غذایی طوطی گرینچیک

مشکلات رایج بهداشتی طوطی های گرینچیک
تمام انواع پرندگان با مستعد بیماری ریزش پر هستند که در صورت بیماری، بی‌حوصلگی یا بی توجهی به پرندگان اتفاق بیفتد. علاوه بر آن بیماری‌های دیگری که برای سیستم عصبی و ریه پرنده اتفاق می‌افتد نیز وجود دارد. گاهی اوقات نیز پرنده به مشکلات و عفونت‌های باکتریایی یا قارچی مبتلا می‌شود. به این صورت لازم است به طور مرتب توسط دامپزشک مخصوص معاینه شود تا در صورت وجود بیماری درمان شود.
اگر قصد خرید این پرنده زیبا و دوست داشتنی را دارید حتما به ویژگی‌ها، سن، جنسیت و سلامت پرنده توجه داشته باشید. قیمت طوطی گرینچیک با توجه به عوامل گفته شده تعیین می‌شود.

مراقبت از طوطی گرینچیک

دلیل گاز گرفتن گرینچیک

طوطی گرین چیک هم در زمان چرخاشگری گاز میگیرد و اگر این شرایط ادامه پیدا کند، گاز گرفتن تبدیل به یک عادت در او میشود. البته عمل گاز گرفتن در این طوطی زیاد شدید نیست و در واقع جزئی از طبیعت آنها می باشد. چون منقار برای این پرندگان در بیشتر موارد حکم دست را دارد و از منقار خود کمک میگیرند. مثلا ممکن است وقتی پرنده بر روی شانه یا دستان شما باشد، برای تعادل با منقار خود انگشتان دست و یا شانه شما را به صورت خفیف گاز بگیرد. منقار این پرنده کوچک بوده و زور آنها به همه چیز نمیرسد.

کودکان هم میتوانند با این طوطی تعامل برقرار نموده و آنها را نوازش کنند. البته در این مورد باید بیشتر احتیاط شود. زیرا اگر پرنده تمایلی به نوازش کردن نداشته باشد، پرخاشگر خواهد شد.
باید بدانید که این پرنده به محبت و توجه نیاز دارد. باید در طول روز حتما بخشی از وقت روزانه خود را با پرنده خود سپری کنید. مخصوصا اگر پرنده شما تکی می باشد، نیاز او به توجه دو چندان برابر میشود. بنابراین اگر به خاطر شغلتان، در طول روز وفت خالی ندارید، پرنده شما در معرض آسیب های روحی و افسردگی قرار خواهد گرفت.

حتماً بخوانید:

قفس مناسب برای نگهداری گرینچیک

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص این پرندگان قفس نگهداری آنها می باشد. با توجه به فعال بودن آنها باید از قفس های بزرگ برای نگهداریشان استفاده شود. یک قفس با ابعاد 60×60×100 سانتیمتر برای این پرنده ایده آل خواهد بود.
اگر جدیدا این پرنده را خریده اید و به منزلتان آورده اید، پرنده به مدت چند روز ممکن است حالت افسردگی داشته باشد و یا کمتر غذا بخورد.

این افسردگی موقت در زمان جابجایی برای بیشتر پرندگان پیش می آید چون در زمان جابجایی آنها دچار ترس و استرس شده و به محیط جدید اطمینان ندارد. اما به مرور پرنده به محیط جدید عادت کرده و سرحال و شاداب میشود. برای کوتاه شدن این دوره افسردگی موقت محیط جدید بسیار مهم بوده و باید ارام و به دور از سر و صداهای ناهنجار یا رفت و آمدهای مکرر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا