معرفی و موارد مصرف قرص آلپروکیم

معرفی قرص آلپروکیم

آلپروکیم داروی آرام بخش است و برای درمان اضطراب و ترس و دلهره مورد استفاده قرار می گیرد.

آلپروکیم از گروه بنزودیازپین ها میباشد.عملکرد بنزودیازپین ها این است که با افزایش تاثیرات ماده شیمیایی به نام گابا بر روی اعصاب تاثیر گذاشته و اثر آرامبخشی دارد.

الپروکیم همان آلپرازولام است. آلپروکیم متابولیسم کبدی دارد و افرادی که مشکلات کبدی دارند نباید از این دارو استفاده کنند.قرص آلپروکیم در فرم 0.5 میلی گرم و 1 میلی گرم در دسترس است.

اسید گاما آمینو بوتیریک یا گابا یک انتقال دهنده عصبی است که پیام های شیمیایی را از طریق سیستم عصبی ارسال میکند و باعث تنظیم ارتباط سلول های مغز میشود.

قرص آلپروکیم چیست ؟

قرص آلپروکیم داروی برای درمان اضطراب و اختلال پانیک و اختلالات ترس و دلهره میباشد و استفاده از این دارو برای درمان های کوتاه مدت استفاده میشود.این دارو در دسته بندی دارویی بنزودیازپین ها و گروه درمانی ضد اضطراب و آرامبخش قرار دارد.

آلپروکیم یک داروی آرام بخش میباشد و برای درمان اضطراب و ترس و دلهره مورد استفاده قرار می گیرد.آلپروکیم از گروه بنزودیازپین ها میباشد.

عملکرد بنزودیازپین ها این است که با افزایش تاثیرات ماده شیمیایی به نام گابا بر روی اعصاب تاثیر گذاشته و اثر آرامبخشی دارد.

اسید گاما آمینو بوتیریک یا گابا یک انتقال دهنده عصبی است که پیام های شیمیایی را از طریق سیستم عصبی ارسال میکند و باعث تنظیم ارتباط سلول های مغز میشود.

آلپروکیم در گروه قرص های بنزودیازپین ها قرار دارد و از عوارض قرص های دسته بنزودیازپین ها این است که مصرف زیاد آن باعث اعتیاد به این داروها میشود و دلیل استفاده از این دارو برای درمان های کوتاه مدت عوارض اعتیاد آور آن است.

موارد مصرف آلپروکیم

آلپروکیم برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب یا اضطراب افسردگی استفاده شود.همچنین برای درمان اختلال هراس نیز مورد استفاده میشود.

آلپروکیم ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود.

نحوه مصرف آلپروکیم

میزان مصرف آلپروکیم بر اساس شرایط پزشکی، سن بیمار و چگونگی واکنش به دارو تعیین می شود و میزان مصرف به تدریج بیشتر شود تا اینکه اثربخشی دارو مشخص شود.

برای کمتر شدن عوارض جانبی آلپروکیم بهتر است دستورات پزشک را دنبال کنید. این دارو ممکن است باعث بروز واکنش های ترک شود،به ویژه اگر برای مدت طولانی و به طور منظم مصرف شده باشد.

قرص آلپروکیم

مقدار مصرف آلپروکیم

مقدار مصرف آلپروکیم 0.25 میلی گرم ، 0.5 میلی گرم ، 1 میلی گرم میباشد که این دوز ها بر اساس وضعیت بیماری ، تجویز پزشک بستگی دارد.

عوارض آلپروکیم

زمانی که آلپروکیم برای مدت زیادی مصرف می شود، ممکن است اثربخشی خوبی نداشته باشد. اگر اثربخشی این دارو تغییر کرد، حتما به پزشک اطلاع دهید.

در زمان مصرف آلپروکیم خواب آلودگی، سرگیجه، افزایش ترشح بزاق یا تغییر در توانایی و میل جنسی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این علائم تداوم پیدا کرده یا بدتر شدند بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده زیرا مزیت های این دارو را بررسی کرده و مزیت های آن برای شما بیشتر از عوارض آن هستند. افراد بسیاری از داروی آلپروکیم بدون هیچ عارضه جانبی استفاده می کنند.

در صورت مشاهده هر یک از این عوارض که معمولا به ندرت بروز می کنند، اما جدی هستند به پزشک مراجعه کنید :

 • تغییرات خلقی و روحی، مانند توهم و فکر به خودکشی
 • لکنت زبان یا مشکل در تکلم
 • از دست دادن هماهنگی
 • مشکل در راه رفتن
 • مشکل حافظه
 • زرد شدن چشم ها یا پوست
 • تشنج

بروز واکنش های حساسیتی جدی به این دارو به ندرت رخ می دهند. با این حال در صورت مشاهده علائم جوش های پوستی ، خارش ، التهاب ، سرگیجه ، مشکل تنفسی به پزشک مراجعه کنید .

موارد ذکر شده لیست کامل عوارض جانبی نیستند. در صورتی که متوجه عوارضی شدید که در این لیست به آنها اشاره نشده، به پزشک مراجعه کنید .

هشدار در مصرف قرص آلپروکیم

اگر به داروهای دیگر گروه بنزودیازپین ها (مانند دیازپام و لورازپام) حساسیت دارید، قبل از شروع مصرف این دارو حتما حساسیت دارویی خود را به پزشک اطلاع دهید.

به علاوه لازم است هر گونه حساسیت دارویی دیگر را به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از شروع مصرف آلپروکیم سوابق پزشکی خود را به پزشکتان اطلاع دهید، به ویژه اگر دچار هر یک از این بیماری ها بوده اید:

 1. مشکلات شدید تنفسی و ریه
 2. بیماری کبد
 3. بیماری کلیه
 4. سابقه شخصی یا خانوادگی استفاده از مواد مخدر و الکل و گلوکوم

قبل از انجام هر گونه جراحی به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، اطلاع دهید (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و داروهای گیاهی).

قرص آلپروکیم در بارداری

آلپروکیم در دسته D بارداری قرار دارد . مصرف آلپروکیم در بارداری ممکن است روی نوزاند به دنیا نیامده اثر بگذارد و باعث خطرات جدی شود. بهتر است برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

آلپروکیم در دوران شیردهی

آلپروکیم وارد شیر مادر می شود و ممکن است تاثیرات ناخوشایندی روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. بنابراین مصرف آلپروکیم در دوره شیردهی توصیه نمی شود .

بیشتر بخوانید :

معرفی آلپرازولام ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

قرص های خواب آور

با موارد مصرف و عوارض قرص خواب ترازودون آشنا شوید

همه چیز در مورد قرص خواب آور زوپیکلون

قرص راملتئون | موارد مصرف + عوارض جانبی داروی خواب آور راملتئون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *