مزایای درمانی و عواض جانبی بایوپیپرازول

بایوپیپرازول چیست و چرا تجویز می شود؟

بایوپیپرازول نام تجاری داروی آریپیپرازول است که ترکیبی آنتی سایکوز است و برای سایکوز ناشی از شیزوفرنی و برخی اختلالات مغزی به کار می رود. یکی دیگر از موارد مصرف بایوپیپرازول درمان افسردگی و کاهش شدت سندرم تورت می باشد.

مقدار مصرف بایوپیپرازول بر حسب شرایط بیمار و نوع بیماری تعیین می شود. یکی از عوارض داروی آریپیپرازول بروز چاقی است. شروع تاثیر بایوپیپرازول ممکن است تا سه هفته زمان برد.

اشکال دارویی بایوپیپرازول

 • تزریقی: 7.5 میلی گرم بر میلی لیتر
 • محلول خوراکی: 1 میلی گرم بر میلی لیتر
 • قرص: 2، 5، 20،15،10 و 30 میلی گرم
 • Oral disintegrating(قرص): 10 میلی گرم

مکانیسم اثر بایوپیپرازول

بایوپیپرازول یک عامل آنتی سایکوتیک کینولینون است که تمایل ترکیبی زیاد با گیرنده ها D2، D3، 5-HT1A، 5-HT2A دارد اما تمایل به گیرنده های موسکارینی تمایلی ندارد.

فارماکوکینتیک بایوپیپرازول

بایوپیپرازول پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. فراهم زیستی دارو حدود 87% می باشد . دارو به میزان 99% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو 95-75 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود (CYP450).

راهنمائی های عمومی بایوپیپرازول

 • در صورت حساسیت به بایوپیپرازول ، غذاها، مواد محافظ، رنگ ها و حیوانات پزشک را مطلع سازید.
 • مصرف بایوپیپرازول در کودکان مطالعه نشده است و اطلاعات خاصی درباره مصرف آن در کودکان در مقایسه با بزرگسالان وجود ندارد.
 • اطلاعات خاصی درباره مصرف بایوپیپرازول در سالمندان در مقایسه با سایر گروه های سنی وجود ندارد. سالمندانی که این دارو را برای درمان بیماری سایکوتیک مرتبط به فراموشی استفاده می کنند در معرض عوارض جانبی بیشتری هستند. هم چنین از مصرف این دارو در سالمندان مبتلا به فراموشی برای درمان مشکلات رفتاری خودداری شود.
 • مصرف هم زمان بایوپیپرازول با رانولازین توصیه نمی شود.
 • در صورت وجود بیماریهای دیگری مانند اعتیاد، آلزایمر و یا ابتلا به بیماری هایی که آستانه تشنج را کاهش می دهد، تشنج، پنومونی، بیماری عروق خونی، ضربان غیر عادی قلب، کاهش آب بدن، بیماری های قلبی، نارسایی های قلبی، کاهش حجم خون، بیماری ایسکمیک قلبی، سکته قلبی (سابقه آن)، دیابت، در معرض گرمای شدید قرار گرفتن، ورزش شدید، پزشک را مطلع سازید.
 • مقدار دوز مصرفی در روز، فاصله زمانی بین مصرف دوزها و مدت زمان مصرف بایوپیپرازول بستگی به مشکل بیماری شما دارد.
 • بایوپیپرازول را طبق دستور پزشک و با همان مقدار تجویز شده مصرف کنید.
 • بایوپیپرازول را همراه با غذا و یا قبل از غذا مصرف نمایید.

چنانچه بایوپیپرازول را به طور مرتب مصرف می کنید، در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف این نوبت خودداری کنید و برنامه معمول دارویی خود را ادامه دهید و مقدار مصرف را نیز دو برابر نکنید.

بایوپیپرازول

مصرف بایوپیپرازول در بارداری و شیردهی

مصرف بایوپیپرازول در بارداری: در مطالعات حیوانی شواهدی مبنی بر تاثیرات تراتوژنیک احتمالی و ناهنجاری های مادرزادی نشان داده شده است اما علت آن اثبات نشده است هم چنین مطالعات کنترل شده ای در بارداری های انسانی به دست نیامده است.

نوشته های مشابه

بایوپیپرازول تنها در صورتی در دوران بارداری تجویز می گردد که مزایای مصرف آن بر خطرات احتمالی جنین غالب باشد. نوزادانی که در سه ماهه اول بارداری در معرض داروهای آنتی سایکوتیک مانند بایوپیپرازول قرار دارند ممکن است بعد از زایمان علائم انزوا را تجربه کنند، هم چنین احتمال بروز اختلال نورولوژیک اکستراپیرامیدال نیز وجود دارد. بیمارانی که با بایوپیپرازول تحت درمان قرار دارند در صورت قصد باردار شدن باید با پزشک مشورت کنند.

مصرف بایوپیپرازول در شیردهی: مصرف بایوپیپرازول در دوران شیردهی توصیه نمی شود اما تصمیم گیری در مورد ادامه یا قطع درمان با بایوپیپرازول بستگی به اهمیت بایوپیپرازول برای مادر دارد. بایوپیپرازول تاثیر اندکی بر سطح سرمی پرولاکتین دارد اما دو مورد بروز گالاکتوره نیز گزارش شده است.

موارد احتیاط در مورد بایوپیپرازول

 1. در طول درمان برای تغییر در دوز مصرفی و کاهش عوارض ناخواسته مرتبا به پزشک مراجعه نمایید.
 2. در صورت مصرف هر گونه داروی مضعف سیستم عصبی مانند آنتی هیستامین ها، داروهای تب یونجه، ضد حساسیت یا سرماخوردگی، آرام بخش و خواب آورها، داروهای ضد درد شبه مخدر، باربیتوراتها، داروهای ضد تشنج، شل کننده های عضلانی و بی حس کننده ها مانند بی حس کننده های دندانپزشکی، پزشک را مطلع سازید.
 3. این دارو ممکن است باعث تاری دید و خواب آلودگی شود لذا ضمن درمان از رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری کنید.
 4. در صورت بروز مشکل در بلع و یا بی خوابی شدید فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.
 5. مصرف بایوپیپرازول ممکن است باعث تغییر در دمای بدن شود. مراقب باشید در طول مصرف این دارو هنگام ورزش یا در هوای گرم دمای بدن بیش از حد افزایش نیابد.
 6. در افراد دیابتی بایوپیپرازول باید با احتیاط مصرف شود زیرا ممکن است در سطح قند خون تاثیر بگذارد.

مقدار و نحوه مصرف بایوپیپرازول

مقادیر ذکر شده در زیر مقدار متوسط مصرف است و مقدار دقیق را پزشک تعیین می کند.

برای اسکیزوفرنی

 • بزرگسالان: 10 تا 15 میلی گرم یکبار در روز بدون توجه به زمان مصرف غذا. افزایش دوز باید پس از گذشت زمان 2 هفته از شروع مصرف باشد.
 • کودکان: مصرف و مقدار آن توسط پزشک تعیین می شود.

برای مانیا دو قطبی

 • بزرگسالان: 30 میلی گرم یکبار در روز بدون توجه به زمان مصرف غذا.
 • کودکان: مصرف و مقدار آن توسط پزشک تعیین می شود.

عوارض جانبی بایوپیپرازول

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود لیکن در صورت بروز هر کدام از عوارض زیر در فورا با پزشک مشورت کنید.

موارد با شیوع بیشتر:

اختلال در تکلم، آبریزش دهان، اختلال در تعادل، لرزش عضلات، درد و سفتی عضلات، بی قراری، کشیدن پا بر روی زمین در هنگام راه رفتن، سفتی اعضای بدن، حرکات چرخشی بدن، حرکات غیر قابل کنترل صورت، گردن و کمر.

موارد با شیوع کمتر:

تاری دید، گیجی، سر درد، عصبانیت، صدای زنگ در گوش، افزایش و کاهش ضربان قلب.

موارد نادر:

تشنج، اختلال در تنفس، تپش قلب، تب بالا، افزایش و کاهش فشار خون، تعریق زیاد، چروکیدگی یا ایجاد صدا در لبها، اختلال در کنترل ادرار، اسپاسم عضلات و کشیدگی دست ها و پاها، تورم گونه ها، حرکات سریع و کرم

مانند زبان، درد شدید عضلات، از دست دادن ناگهانی هوشیاری، خستگی، اختلال در جویدن، حرکات غیر قابل کنترل دست ها و پاها، رنگ پریدگی غیر عادی.

عوارض ناشناخته:

اختلال در بلع، کهیر یا برجستگی، خارش و پف کردگی پلکها و اطراف چشم، صورت، لبها، زبان، گلو، دست ها، ساق پا، کف پا، اندامهای تناسلی، قرمزی پوست، تنگی نفس، راش پوستی، احساس سنگینی در قفسه سینه، اختلال در تنفس، خستگی و ضعف غیر عادی، وز وز گوش.

جانبی زیر نیز ممکن است رخ دهند که نیاز به توجه پزشکی ندارند. این موارد ممکن است با ادامه مصرف دارو خود به خود از بین بروند، اما در صورتی که ادامه پیدا کردند و یا آزاردهنده شدند باید به پزشک مراجعه کرد.

موارد با شیوع بیشتر:

زخم معده، اضطراب، باد گلو، اختلال در حرکات روده، خشکی دهان، ترس، سر درد، سوزش سر دل، نفس نفس زدن، عدم توانایی در بی حرکت نشستن، سوء هاضمه، ضربان قلب غیر عادی، تحریک پذیری، کاهش و یا از دست دادن توانایی بدن، سبکسری، حالت تهوع، نیاز به تداوم حرکت، عصبی بودن، راش، بی قراری، لرزش، خوابیدن و یا خواب آلودگی غیر عادی، بی خوابی، درد و ناراحتی معده، اختلال در خوابیدن، استفراغ، افزایش وزن.

موارد با شیوع کمتر:

جراحت های اتفاقی، تورم صورت، بازوها، دستان، اندامهای تحتانی یا پاها، تاری دید، بدن درد، احتقان، سرفه، اشکال در حرکت، خشکی و درد گلو، تب، خس خس سینه، افزایش بزاق، درد مفاصل، درد، گرفتگی و کوفتگی عضلات، افزایش وزن سریع، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه کردن، تورم مفاصل، حساس شدن و تورم غدد در گردن، سوزن سوزن شدن دست و پا، لرزش، اختلال در بلع، افزایش یا کاهش وزن غیر عادی، تغییرات در صدا.

BIOPIPRAZOLE

تداخلات دارویی بایوپیپرازول

تداخلات دارویی بایوپیپرازول عبارت است از:

 • کلروپرومازین، دلاویردین، فلوکستین، میکونازول، کینیدین، کینین و ریتوناویر اثرات بایوپیپرازول را افزایش می دهد.
 • ضد قارچ های آزول، کلاریترومایسین، دیکلوفناک، داکسی سایکلین، اریترومایسین، ایماتینیب، ایزونیازید، تیکاردیپین و وراپامیل ممکن است تاثیرات آریپیپرازول را تشدید کند.
 • در صورت مصرف همزمان با کتوکونازول، دوز بایوپیپرازول باید 50 درصد کاهش یابد.
 • مهار کننده های استیل کولین استراز ممکن است خطر سندرم EPS را افزایش دهد.
 • لیتیم می تواند سمیت عصبی آنتی سایکوتیک ها از جمله بایوپیپرازول را تشدید کند.
 • داروهای آمینوگلوتتیماید، کاربامازپین، نفسیلین، نویراپین، فنوباربیتال، فنی توئین می تواند اثرات بایوپیپرازول را کاهش دهد.

عوارض مصرف بیش از حد بایوپیپرازول

اسهال، اختلال در تکلم، آبریزش دهان، ضربان قلب یا نبض سریع، محکم و غیر عادی، کاهش توانایی بدن، عدم کنترل تعادل، تهوع، کاهش هوشیاری، لرزش عضلات، حالت تهوع، بی قراری، کشیدن پا بر روی زمین در هنگام راه رفتن، درد و سفتی ماهیچه های ساعد دست و ساق پا، خوابیدن یا خواب آلودگی غیر عادی، حرکات چرخشی بدن، حرکات غیر قابل کنترل در صورت، گردن و پشت، استفراغ.

شرایط نگهداری بایوپیپرازول

 • دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمایید.
 • دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.
 • از نگهداری و مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد داروی ریسپریدون (Risperidone)

داروهای اسکیزوفرنی : آشنایی کامل با داروهای درمان اسکیزوفرنی

معرفی موارد مصرف و عوارض داروی ابیلیزول

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.