۲۵ عکس پروفایل بارون پاییزی عاشقانه | متن دار فارسی و انگلیسی_5dcceaf89296b.jpeg
۲۵ عکس پروفایل بارون پاییزی عاشقانه | متن دار فارسی و انگلیسی_5dcceaf89296b.jpeg

مزایای درمانی عالی کپسول کربوگل در درمان نفخ

موارد مصرف و عوارض جانبی کپسول کربوگل

کپسول کربوگل دارویی است که برای درمان نفخ شکم طراحی و تولید شده است . مواد تشکیل دهنده این کپسول زغال فعال گیاهی، پودر زیره سیاه، پودر میوه رازیانه، عصاره خشک برگ بادرنجبویه، پودر انیسون ستاره ای، اسانس نعنا، عصاره خشک بابونه، پودر زیره سبز و اسانس مرزنجوش می باشند.

تمامی ترکیباتی که در این دارو به کار رفته اند، در درمان بیماری های گوارشی موثر بوده و اثر آن ها ثبت گردیده است. زغال فعال گیاهی به عنوان جاذب گاز در درمان بیماری های گوارشی استفاده می شود. بابونه نیز اثر ضد التهاب، ضد اسپاسم و ضد زخم معده و اثنی عشر دارد. مواد این کپسول باعث تقویت سیستم گوارشی شده و جذب گازهای معدی-روده ای را سریع تر می نمایند.

به جمع شدن گازها در دستگاه گوارش نفخ گفته می شود. از جمله علائم نفخ می توان به ایجاد فشار در شکم بعد از غذا خوردن، باد شدن شکم و احساس پری داشتن اشاره نمود. نفخ کردن یکی از عواملی است که سوء هاضمه را نشان می دهد. نفخ معمولا پس از مصرف بعضی از خوراکی های بادزا و نفخ آور به وجود می آید. عوامل دیگری نیز باعث به وجود آمدن نفخ می شوند که از جمله آن ها می توان به بلعیدن هوا و عدم تجزیه کامل غذا که به تولید گاز می انجامد، اشاره کرد.

کپسول کربوگل

مواد موثره موجود در کپسول کربوگل

مواد به کار رفته در هر کپسول عبارتند از: زغال فعال گیاهی، پودر میوه رازیانه، پودر زیره سیاه، پودر انیسون ستاره ای، عصاره خشک برگ بادرنجبویه، پودر زیره سبز، عصاره خشک بابونه، اسانس نعناع و اسانس مرزنجوش

  • زغال فعال گیاهی با فعالیت جذب سطحی.
  • رازیانه: آنتول، استراگول و لیمونن.
  • بابونه: فلاونوئیدهای (فلاون، گلیکوزیدها، اپی ژنین، کوئرستین)، هیدروکسی کومارین ها و بیزابولول
  • نعناع: منتول، فلاونوئیدهای اپی ژنین و دیوسمتین
  • زیره سبز: کارون و لیمونن . زیره سیاه : کومین آلدئید، گاماترپن و بتاپی تن.
  • بادرنجبویه: سیترالa,b، ژرانیال، اکسید کاریوفیلن، لینالول و فلاونوئیدها.
  • انیسون ستاره ای: آنتول، لیمونن و فلاونوئیدهای روتین و کامفرول.
  • مرزنجوش: ترکیبات سیس – ساپی نن و ترپی فلاونوئیدهای دیوسمتین و لوتئولین

دستور مصرف کپسول کربوگل

نحوه مصرف این دارو برای بزرگسالان بدین صورت است که روزانه دو کپسول، دوبار در روز بعد از صرف غذا میل کنند و یا طبق تجویز پزشک مصرف نمایند.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک کپسول کربوگل

کلیه ترکیبات گیاهی موجود در این فرآورده دارای اثرات شناخته شده‌ای در درمان بیماری‌های گوارشی می باشند. زغال فعال گیاهی نیز در بسیاری از فرآورده های دارویی مؤثر در درمان بیماری های گوارشی به عنوان جاذب گاز وارد شده است. بابونه دارای اثر ضد زخم معده و اثنی عشر، ضد اسپاسم و ضدالتهاب است. اثر ضد اسپاسمی بابونه مربوط به فلاون ها مخصوصاً اپی‌ژنین، آلفا بیزابولول و سایر اسانس های فرار می باشد.

بر اساس مندرجات کمیسیون E از کشور آلمان، فلاونوئیدهای اپی‌ژنین، لوتئولین و کورستین عمدتاً مسئول اثر ضد اسپاسم و بادشکن بابونه هستند. مطالعات بالینی نشان داده است که روغن نعناع در درمان بعضی از علائم سندروم روده تحریک پذیر مؤثر می باشد. عصاره برگ نعناع قادر است انقباض ناشی از استیل کولین و هیستامین را در ایلیوم خوکچه هندی مهار کند. در مطالعات متعدد اثر ضد اسپاسم ترکیبات فلاونوئیدی موجود در رازیانه، انیسون سـتاره ای، زیره و مرزنجوش به اثبات رسیـده است، همچنین این مواد موجب تقویت سیستم گوارشی و عملکرد بهتر دارو می شوند.

نوشته های مشابه

هر یک از گیاهان به کار رفته در این فرآورده به تنهایی دارای اثرات مفیدی بر دستگاه گوارش می باشند و ترکیب آن ها در فرآورده کربوگل، موجب تشدید اثر ضد اسپاسم این دارو شده است. افزون بر این ترکیبات گیاهی همراه با زغال فعال در این فرآورده باعث جذب سریع و حذف گازهای معدی-روده‌ای می‌شوند.

قرص

مصرف کپسول کربوگل در دوران بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

عوارض جانبی کپسول کربوگل

عوارض خاصی از این دارو تا به حال گزارش نشده است. در موارد محدودی ممکن است. اختلالات گوارشی مثل استفراغ یبوست یا اسهال بروز نماید. این فرآورده تیره شدن مدفوع را نیز به همراه دارد که به دلیل وجود زغال فعال گیاهی است.

نکات قابل توصیه برای مصرف کپسول کربوگل

زغال فعال گیاهی می تواند مانع جذب برخی داروها از روده شود. بنابراین توصیه می شود این محصول ۲ ساعت قبل از یا بعد از داروهای تجویز شده، مصرف شود. مصرف طولانی مدت این دارو به عنوان ضد نفخ توصیه نمی شود. از مصرف دارو همراه با شیر و شربت های داروئی خودداری گردد

روش نگهداری کپسول کربوگل

  • در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید تگهداری شود.
  • در دمای 15-25 درجه سانتیگراد و رطوبت 45-60 درصد نگهداری شود.

بیشتر بخوانید:

دارو ضد نفخ معده کدام است؟

معرفی شربت گیاهی ضد نفخ کامی وی

موارد مصرف و فواید دارویی کپسول کلپرمین (Colpermin)

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.