علت مثبت و منفی بودن ASCA در آزمایش خون _5d90feaee6458.jpeg
علت مثبت و منفی بودن ASCA در آزمایش خون _5d90feaee6458.jpeg

علت مثبت و منفی بودن ASCA در آزمایش خون 

علت درخواست آزمایش ASCA

ASCA یا آنتی بادی ساکارو مایسس سرویسیه آنتی بادی هایی علیه پروتئین های مختلف ساکارو مایسس سرویسیه (کپک نان) درخون تعداد زیادی از بیماران مبتلا به بیماری کرون ،در تعداد کمی از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو, و البته در اندکی از مبتلایان به سلیاک بدون علایم مشابه با کرون ، دیده می شود .

مخمر نان یا Saccharomyces cerevisiae یک قارچ تک سلولی است که در صنعت از آن برای تولید نان و برخی داروها استفاده می شود. میزان آنتی بادی علیه مخمر نان (Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibody یا ASCA) با بیماری التهاب روده ارتباط دارد. از نشانه های بیماری التهاب روده می توان به اسهال، دل درد و خونریزی مقعد اشاره کرد.

التهاب روده ممکن است ناشی از بیماری کرون (Crohn disease) یا کولیت زخمی (ulcerative colitis) باشد. آزمایش (ASCA (Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibody برای تشخیص نوع بیماری التهاب روده درخواست می شود.

مقادیر طبیعی ASCA, IgG/IgA :

 • منفی:۲۰ Units >
 • مشکوک: ۲۰٫۱-۲۴٫۹ U
 • مثبت ضعیف: ۲۵٫۰-۳۴٫۹ U
 • مثبت: ۳۵ U

سایر نام ها: Anti Saccharomyces cerevisiae
شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی یا آمادگی بخصوصی نمی باشد.

خونگیری

تفسیر آزمایش ASCA

بیماریهای التهابی روده (IBD) شامل بیماری کرون(CD) و کولیت اولسراتیو (UC) می باشند که بیماریهای مزمن روده با منشا و پاتولوژی ناشناخته بوده و مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و محیطی (سیگار، رژیم غذایی و عفونت) در ابتلا به آنها دخیل می باشند. در این بیماریها فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی فرد منجر به آسیب غشای موکوسی می شود. هر دو بیماری در بالغین 30-20 سال شیوع بالاتر و سیری مزمن داشته و دارای دروه های عود می باشد.

علائم بیماریها شامل اسهال حاوی موکوس یا خون، دردهای شکمی، perianal fistulas ، کاهش وزن، تب و آسیب روده می باشد. این دو بیماری از نظر محدوده درگیری و پیش آگهی با یکدیگر متفاوت می باشند، در حالی که UC به مخاط کولون محدود می شود، CD می تواند هر قسمت از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را درگیر کند.

نوشته های مشابه

آنتی بادی IgG ساکارومیسس سرویسیه در ۶۰-۷۰٪ از بیماران مبتلا به بیماری کرون (CD) و ۱۰- ۱۵٪ از بیماران کولیت اولسراتیو (UC) یافت می شود. آنتی بادی IgA ساکارومیسس سرویسیه در حدود ۳۵٪ از بیماران مبتلا به CD، اما کمتر از ۱٪ در بیماران UC یافت می شود. تشخیص هر دو آنتی بادی های IgG و IgA ساکارومیسس در نمونه سرم یکسان مؤید اختصاصی CD است.

در پنل سرولوژی بیماری التهابی روده (IBD) آنتی بادی های ضد ساکارومیسس سرویزیه (ASCA) و آنتی بادی اختصاصی نوتروفیل (NSA) اندازه گیری می شود. وجود NSA در سرم و سطوح نرمال ASCA, IgG/IgA مؤید UC می باشد و عدم وجود NSA به همراه سطح بالای ASCA مؤید CD می باشد. NSA در حدود ۵۰٪ از بیماران مبتلا به UC قابل تشخیص می باشد. سطح بالای یکی از دو آنتی بادی IgA یا IgG ASCA در حدود ۵۵٪ از بیماران مبتلا به CD مشاهده می شود و تقریباً در ۴۰% از بیمارانCD هر دوآنتی بادی ASCA افزایش می یابد.

کاربردهای بالینی آزمایش ASCA

تشخیص بیماری التهابی روده (IBD) و تشخیص افتراقی بین سندروم کرون (CD) از کولیت اولسراتیو (UC) در بیماران IBD .

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش ASCA

 • نمونه خون ۲ ساعت پس از نمونه گیری سانتریفیوژ گردد. نمونه بالافاصله بعد از جداسازی در یخچال (۸-۲ درجه سانتیگراد) قرار گیرد.
 • موارد عدم پذیرش نمونه: همولیز و لیپمیک شدید نمونه مورد قبول نمی باشد.
 • شرایط نگهداری: نمونه در دمای اتاق تا ۴۸ ساعت، دمای ◦c 4 به مدت ۱۴ روز و در ◦c ۲۰- به مدت ۲۱ روز پایدار است.

نمونه خون

عوامل مداخله گر در آزمایش ASCA

 • ممکن است واکنش تداخلی (Cross Reaction) در بعضی از کیتها با آنتی بادی بر علیه کاندیدا آلبیکانس وجود داشته باشد.
 • نمونه همولیز شدید و یا لیپمیک شدید در نتایج آزمون تداخل ایجاد می کند.

توضیحات در مورد آزمایش ASCA

 • در پنل سرولوژی IBD ، نمونه سرم در تشخیص بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مفید است اما نمی توان به عنوان نمونه انحصاری در افتراق دو بیماری به آن اتکا کرد.
 • در سرم برخی از بیماران کرون، آنتی بادی اختصاصی نوتروفیل (NSA) قابل شناسایی می باشند و همچنین در برخی از بیماران کولیت اولسراتیو سطوح افزایش یافته آنتی بادیهای IgG وIgA ساکارومیسس سرویزیه (ASCA) مشاهده می گردد.
 • اندازه گیری ASCA و NSA برای تعیین شدت بیماری در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده و یا به منظور تعیین پاسخ به درمان خاص بیماری از جمله جراحی روده بیمار، مفید نیست.

separator line


بیشتر بخوانید:

درمان التهاب و ورم روده با داروی (IBD)

همه چیز در مورد بیماری کرون

درمان کولیت و التهاب معده با گیاه شنگ

انواع بیماری های روده و علائم ابتلا به آنها

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.