دسته‌بندی نشده

رفع بوی ناخوشایند وسایل و لباس های چرمی

روش های رفع بوی بد چرم از لباس ها، کیف و مبلمان

برای رفع بوی بد چرم روش های زیادی وجود دارد که در این مطلب از دلگرم شما را با آن ها آشنا می کنیم و شما می توانید از هر روشی که دوست دارید برای این کار استفاده کنید.
محصولات چرمی از محصولاتی هستند که هر نوع بویی را به خود جذب می کنند بنابراین بهتر است روش هایی را برای رفع بوی بد چرم بدانید و از آن ها استفاده کنید تا وسایل شما بوی خوبی داشته باشند.
همانطور که می دانید چرم از پوست دباغی شده حیوانات تهیه می شود و در ساخت وسایل و مبلمان خانه کاربرد های بسیار زیادی دارد. در نظر داشته باشید که این پارچه ها معمولا دوام بسیار بالایی دارند با این حال تمیز کردن آن ها کمی سخت است. چرم ها می توانند بوی نم، دود، عطر ها و غذا ها را سریعا به خود بگیرند.
برای این که بتوانید این بو ها را از بین ببرید باید آزمون و خطا های بسیاری را انجام دهید و برخی از این روش ها می توانند به چرم ها آسیب برسانند بنابراین در ادامه تکنیک های ساده و امتحان شده ای را در اختیارتان قرار می دهیم تا با استفاده از آن ها بتوانید بوی بد چرم را از بین ببرید.

خشک کردن چرم ها

اگر وسایل چرمی شما خیس شده اند باید قبل از انجام هر کاری آن ها را خشک کنید. رطوبت می تواند به چرم ها آسیب رسانده و محل مناسبی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کند. برای خشک کردن چرم ها می توانید از روش زیر استفاده کنید.
ابتدا باید سعی کنید وسیله چرمی خیس شده را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و برای این کار مناسب ترین جا کنار پنجره می باشد. نور مستقیم خورشید می تواند منجر به چروک شدن و خراب شدن چرم ها شود.
یک سشوار بردارید و آن را روی درجه حرارت کم تنظیم کنید و روی چرم بگیرید تا آب موجود در آن به طور کلی خشک شود.
بعد از این که آب چرم را گرفتید می توانید از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید و و یکی دو بار روی چرم بکشید.
برای تمیز کردن چرم ها بهتر است از مواد الکلی استفاده نکنید زیرا این کار می تواند منجر به از بین رفتن چرم شود.

رفع بوی بد چرم

بسته بندی کردن

اگر محصول شما کوچک است و می توانید آن را دسته بندی کنید نیاز است تا با استفاده از کاغذ های روزنامه ای آن ها را بسته بندی کنید. در نظر داشته باشید که فیبر موجود در روزنامه ها می تواند بوی بد چرم را به خود جذب کرده و بعد از مدتی دیگر چرم ها بو نمی دهند. بهتر است دو روز محصول چرمی خود را در روزنامه پیچیده و آن را درون جعبه کارتونی نگهداری کنید. در این میان آن ها را بررسی کنید و اگر بوی نامطبوع در آن ها وجود داشت می توانید آن ها را چند روز دیگر نیز در این حالت نگه داشته تا بوی آن ها به صورت کامل از بین برود.

استفاده از سرکه

اسید موجود در سرکه می تواند بوی بد چرم ها را سریعا از بین برده و به آن آسیبی وارد نخواهد کرد. بهتر است قبل از این که از سرکه استفاده کنید ابتدا یک نقطه بسیار کوچکی از چرم را با مقداری سرکه تمیز کنید و در صورتی که هیچ آسیبی به آن نقطه و.ارد نشد می توانید از این روش به صورت گسترده استفاده کنید. برای تمیز کردن محصولات چرمی با سرکه باید مراحلی را طی کنید که عبارت اند از :

برای این که چرم ها را با سرکه تمیز کنید می توانید از پارچه تمیز و خشک استفاده کنید.
سرکه را درون اسپری بریزید و بر روی چرم اسپری کرده و بعد محل را با استفاده از دستمال تمیز کنید.
اگر بوی محصول شما بسیار زیاد بود می توانید از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کرده و محصول را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون آب و سرکه قرار د‎هید.
بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بهتر است چرم را خوب آب کشیده و آن را خشک کنید تا بتوانید از تجمع باکتری ها و قارچ ها پیشگیری کنید.

وکیوم کردن با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از بهترین موادی می باشد که شما می توانید از آن استفاده کنید و چرم های خود را تمیز کنید. این ماده می تواند بوی بد را از بین برده و هیچ ضرری برای وسایل چرمی شما به دنبال نخواهد داشت. برای این کار باید ابتدا وسایل چرمی خود را درون کیسه زیپ دار قرار دهید و درون آن جوش شیرین بریزید. کیسه زیپ را ببندید و آن را وکیوم کنید. اجازه دهید وسایل شما یک روز کامل باقی بماند.
بعد از یک روز می توانید وسایل خود را از کیسه خارج کنید و با استفاده از یک دستمال تمیز آن را تمیز کرده و مورد استفاده قرار دهید. از این روش برای وسایلی استفاده می شود که می توانید آن ها را درون کیسه جای دهید و برای مبلمان چرمی روش مناسبی نمی باشد.
زمان بدهید.
در نظر داشته باشید که هر بویی توسط چرم جذب می شود با این حال بهتر است اجازه بدهید بوی چرم ها خود به خود از بین برود و برای از بین بردن بوی بد چرم ها از عطر های خاص استفاده نکنید زیرا ترکیب بو ها ممکن است آزار دهنده تر از بوی نامطبوع چرم ها باشد.

چگونه بوی بد چرم را از بین ببریم؟

خرید پاک کننده مخصوص

اگر در بازار را جستجو کنید می توانید از فروشگاه های مخصوص چرم پاک کننده های مخصوص را پیدا کرده و برای تمیز کرده و رفع بوی بد چرم از آن ها استفاده کنید. این محصولات علاوه بر این که بوی بد را از بین می برند می توانند به تمیز تر شدن و سالم ماندن چرم ها نیز کمک کنند.

حتماً بخوانید:

استفاده از روغن ها

بهتر است بعد از این که از وسایل چرمی خود استفاده کردید آن ها را چرب کنید تا بوی بد آن ها از بین برود. برای این کار می توانید از تکنیک های متفاوتی استفاده کنید که در ادامه آن ها را برای شما بررسی می کنیم.
اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که از روغن های گیاهی مانند روغن کنجد کمک بگیرید. یادتان باشد که برای این کار حتما از روغن های با کیفیت استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است وسایل شما آسیب ببینند. برای استفاده از این روش کافی است دست های خود را چرب کنید و بر روی وسایل چرمی بکشید و اجازه بدهید روغن به خوبی جذب آن شود.
از قدیمی ترین روش هایی که می توانید برای نرم تر کردن چرم ها استفاده کنید کمک گرفتن از واکس ها می باشد. واکس های کفش که از قدیم مورد استفاده مردم بوده است به نرم ماندن و بو نگرفتن چرم ها کمک می کند و برای راحتی کار خود می توانید از واکس های مایع استفاده کنید.
برای نرم کردن چرم ها بهتر است از روغن های چرم کمک بگیرید زیرا این کار می تواند منجر به شکننده شدن و لیزی چرم ها شده و در نهایت مشکلات بسیاری برایتان ایجاد خواهد شد.
در بسیاری از موارد ممکن است روش های گفته شده برای رفع بوی بد چرم پاسخگو نباشند و مشکلات بیش تری برایتان به همراه داشته باشند بنابراین بهتر است سعی کنید وسیله های خود را به یک متخصص ارجاع داده و برای تمیز کردن از یک فرد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا