دسته‌بندی نشده

راز سُر خوردن سنگ ها در دره مرگ چیست؟ + ویدیو

پارک ملی دره مرگ که در کشور آمریکا قرار دارد بیشتر به خاطر اینکه گرمترین نقطه ی روی زمین است شهرت دارد اما عجیب ترین ویژگی ای این پارک، سنگهای رونده این پارک هستن که بدون هیچ نیروی خارجی یا گرانشی روی سطح حرکت میکنن و به عقیده بعضی توسط فرازمینی ها حرکت داده میشن!

اما واقعا داستان چیه؟ ویدیو زیر که در دلگرم تولید شده را حتما ببینید تا متوجه بشوید!

وزن سنگ ها؟!

وزن سنگها تاثیری در این اتفاق خارق العاده نداره، چون بعضی از اونها چند صد پوند وزن دارن! هرچند هیچ کس تا به امروز راه رفتن این سنگها رو با چشم ندیده اما خطی که در نتیجه کشیده شدن اونها در زمین ایجاد میشه و تغییر جهت آنها، نشون میده اونها حرکت میکنن اما وقتی ما نمی بینیم!

دو تئوری علمی برای این پدیده عجیب وجود داره

تئوری اول
براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ های متحرک دره مرگ انجام دادن مشخص شده که آنها از جنس دولومیت و سینیت هست، دقیقا جنس کوه ها و صخره های اطراف آن طبق تئوری علمی اول، این سنگ ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش کرده و به پایین صخره ها و کوه ها میفته. صخره هایی که سطح پایین شان بسیار سر سخته و باعث میشه تا بعد از حرکت، خط هایی از آن ها روی زمین باقی بمونه.

بعضی از این سنگ ها خط هایی به طول ۱۵۰۰ فوت روی زمین ایجاد می کنن. سنگ هایی که سطح زیرین سخت تری دارند، خط های مستقیم روی زمین ایجاد می کنن در حالی که آنهایی که سطح زیرینشان نرم تره، خط هایی غیر مستقیم و کج و معوج دارن.

تئوری دوم

در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار دانشمندان موفق شدن تا مسیر حرکت این سنگ ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت کنن و نتیجه هم قویا بیانگر تعادل بین یخ آب و باد است. بادهایی که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت می وزند باعث می شن تا سنگ ها ۲ تا ۶ متر در هر دقیقه حرکت کنن.

رالف لورنز دانشمند علوم سیارات اعتقاد داره که این سنگها در فصل زمستان با یخ پوشیده می شوند، پس وقتی که یخ ها باز می شن، سنگ گل آلود میشه و یخ باعث میشه سنگ روی گل شناور بمونه و به واسطه ی بادهای صحرایی به این سو و آنسو بره.
اما مدلهای ریاضی جدید نشون میده که باد باید با سرعت صدها کیلومتر در ساعت حرکت کنه تا قدرت حرکت دادن این سنگها را داشته باشه، از سوی دیگه به نظر می رسه که این سنگها در مسیر دریانوردی خود روی شن ، مسیر خود را تغییر می دهند.

بنابر این دانشمندان هنوز برای این پدیده جواب علمی قطعی ندارن.
شما چی فکر می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا