دسته‌بندی نشده

در چه مواردی از دستگاه تست پالس اکسیمتر استفاده می شود؟

پالس اکسیمتری یک آزمایش غیر تهاجمی است که سطح اشباع اکسیژن خون شما را اندازه گیری می کند. این می تواند به سرعت حتی تغییرات کوچک در سطح اکسیژن را تشخیص دهد. این سطوح نشان می‌دهند که خون با چه میزان کارآمدی اکسیژن را از قلب، به دورترین اندام‌ها از جمله دست‌ها و پاها حمل می‌کند.
پالس اکسیمتر یک دستگاه گیره مانند کوچک است. به قسمتی از بدن و معمولاً به انگشت می چسبد. متخصصان پزشکی اغلب از آنها در مراقبت های ویژه مانند اتاق های اورژانس یا بیمارستان ها استفاده می کنند. برخی از پزشکان، مانند متخصصان ریه، ممکن است از آنها در مطب استفاده کنند. حتی می توانید در خانه از یکی از آنها استفاده کنید.

موارد استفاده از پالس اکسیمتر

هدف پالس اکسیمتری این است که ببیند آیا خون شما به اندازه کافی اکسیژن دارد یا خیر.
متخصصان پزشکی ممکن است از پالس اکسی متر برای نظارت بر سلامت افراد مبتلا به شرایطی که بر سطح اکسیژن خون تأثیر می گذارد، استفاده کنند به خصوص در زمانی که آنها در بیمارستان هستند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

پالس اکسیمتر

نوشته های مشابه

پزشکان همچنین از پالس اکسیمتری به دلایل مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

برای ارزیابی میزان عملکرد یک داروی جدید ریه
برای ارزیابی اینکه آیا کسی برای تنفس نیاز به کمک دارد یا خیر
برای ارزیابی میزان مفید بودن ونتیلاتور
برای نظارت بر سطح اکسیژن در طول یا بعد از عمل جراحی که نیاز به آرام بخش دارند.
برای تعیین اینکه آیا فردی به اکسیژن درمانی مکمل نیاز دارد یا خیر
برای تعیین اینکه اکسیژن درمانی مکمل چقدر موثر است، به خصوص زمانی که درمان جدید باشد.
برای ارزیابی توانایی فردی برای تحمل افزایش فعالیت بدنی
برای ارزیابی اینکه آیا فردی در هنگام خواب تنفسش به‌طور لحظه‌ای متوقف می‌شود یا نه (مانند موارد آپنه خواب)

کاربرد پالس اکسیمتر

نحوه استفاده از پالس اکسیمتری

پالس اکسیمتری ممکن است در هر دو حالت بستری و سرپایی مفید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک پالس اکسیمتر برای استفاده خانگی داشته باشید.

برای استفاده از پالس اکسیمتر، باید:

1- اگر از انگشتتان برای اندازه گیری استفاده می کنید، هر گونه جواهرات یا لاک ناخن انگشت خود را بردارید.

2- مطمئن شوید که دستتان گرم، آرام و زیر سطح قلب باشد.

3- دستگاه را روی انگشت، لاله گوش یا پا قرار دهید.

4- دستگاه را تا زمانی که لازم است روشن نگه دارید تا نبض و اشباع اکسیژن خود را کنترل کنید.

5- پس از پایان تست، دستگاه را خارج کنید.

در پالس اکسیمتری، پرتوهای کوچکی از نور از طریق خون در انگشت شما عبور می کند و میزان اکسیژن را اندازه گیری می کند. به گفته بنیاد ریه بریتانیا ، پالس اکسی متر این کار را با اندازه گیری تغییرات در جذب نور در خون اکسیژن دار یا بدون اکسیژن انجام می دهد. این یک فرآیند بدون درد است.
پالس اکسی متر می تواند میزان اشباع اکسیژن را همراه با ضربان قلب به شما بگوید.

عکس از دستگاه پالس اکسیمتر

نحوه قرائت پالس اکسیمتر

تست های پالس اکسیمتری تخمینی از سطح اکسیژن خون هستند، اما معمولا دقیق هستند. این امر به ویژه در هنگام استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا که در اکثر مطب های پزشکی یا بیمارستان ها یافت می شود صادق است. با استفاده از این تجهیزات، متخصصان پزشکی می توانند آزمایشات را با دقت انجام دهند.
طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA) اکسیمترهای تجویزی باید نتایج را در محدوده دقت 4 تا 6 درصد ارائه دهند.
انجمن قفسه سینه آمریکا می گوید که معمولاً بیش از 89 درصد خون شما باید حامل اکسیژن باشد. این میزان اشباع اکسیژن است که برای سالم نگه داشتن سلول های شما لازم است.
اشباع اکسیژن به طور موقت کمتر از این سطح ممکن است باعث آسیب نشود. اما موارد مکرر یا مداوم کاهش سطح اشباع اکسیژن ممکن است مضر باشد.
سطح اشباع اکسیژن 95 درصد برای اکثر افراد سالم معمولی در نظر گرفته می شود. سطح 92 درصد یا کمتر می‌تواند نشان‌دهنده هیپوکسمی بالقوه باشد که سطح بسیار پایین اکسیژن در خون است.
عوامل مختلفی می تواند بر روی خوانش تاثیر بگذارد، از جمله رنگ پوست فرد ، نتایج پالس اکسیمتری ممکن است برای افرادی که پوست تیره‌تری دارند دقیق نباشد. سطح اکسیژن آنها گاهی بالاتر از آنچه واقعا هستند گزارش می شود. افرادی که سطح اکسیژن خود را بررسی می کنند، یا کسانی که آن را برای آنها بررسی می کنند، باید این را در هنگام مشاهده نتایج در نظر داشته باشند.

حتماً بخوانید:

آیا پالس اکسیمتر می‌تواند تشخیص دهد که فردی مبتلا به کووید-19 است؟

ما استفاده از پالس اکسیمتر را به عنوان راهی برای تشخیص ابتلا به کووید-19 توصیه نمی کنیم. اگر علائم کووید-19 را دارید یا با فردی که آن را دارد نزدیک بوده اید، آزمایش دهید.
اگر فردی مبتلا به کووید-19 باشد، یک پالس اکسیمتر ممکن است به او کمک کند مراقب سلامتی خود باشد و بداند آیا به مراقبت پزشکی نیاز دارد یا خیر.

بررسی سطح اکسیژن خون با پالس اکسیمتر

با این حال، در حالی که یک پالس اکسیمتر ممکن است به کسی کمک کند تا احساس کند روی سلامتی خود کنترل دارد، اما تمام داستان را بیان نمی کند. سطح اکسیژن اندازه‌گیری شده توسط پالس اکسی‌متر تنها راه برای تشخیص میزان بیماری نیست. برخی از افراد ممکن است احساس بیماری شدید داشته باشند و سطح اکسیژن خوبی داشته باشند و برخی ممکن است احساس خوبی داشته باشند، اما سطح اکسیژن ضعیفی دارند.

اگر فردی احساس تنگی نفس کند، سریع‌تر از حد معمول نفس می‌کشد یا احساس تهوع برای انجام فعالیت‌های معمول روزانه‌اش داشته باشد، ممکن است سطح اکسیژن پایین باشد، حتی اگر یک پالس اکسی‌متر نشان دهد که سطح اکسیژن او طبیعی است. در صورت داشتن این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
پالس اکسیمتری یک آزمایش سریع، غیرتهاجمی و کاملا بدون درد است. به غیر از تحریک احتمالی پوست ناشی از چسب مورد استفاده در برخی از انواع پروب، هیچ خطری ندارد.
با این حال، به اندازه ، اندازه گیری گاز خون بالینی دقیق نیست ، به خصوص برای افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا