دسته‌بندی نشده

درای نیدلینگ چه فوایدی دارد و کدام دردها را درمان می‌کند؟

سوزن خشک چیست به همراه فواید و عوارض

درای نیدلینگ یا سوزن خشک به فرایند تسکین درد عضلات بدن طی فرو کردن یک سوزن نازک در بافت ماهیچه‌ای اتلاق می‌شود. این کار به طور معمول توسط یک متخصص طب سوزنی یا فیزیوتراپ در یک محیط بهداشتی انجام شده و تصور می‌شود که با تغییر نحوه‌ی مکالمه‌ی مغز و ماهیچه‌ها در طی این روند، بدن الگوی حرکتی نرمال خود را بازمی‌یابد.

در این مقاله به جزئیات درمان با سوزن خشک از جمله مشکلات قابل درمان و چگونگی التیام درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

درای نیدلینگ (سوزن خشک) چیست؟

گرفتگی‌های عضلانی، کمردرد و فتق دیسک کمر و دیسک گردن از شرایط دردناک و عذاب‌آوری هستند که گاهی یافتن راه حل مناسب برای تسکین آن‌ها بسیار دشوار است.

اگر شما هم گه‌گداری درد نقاط ماشه‌ای و فشار عضلانی را تجربه می‌کنید، به احتمال خیلی زیاد نام سوزن خشک را شنیده‌اید. درای نیدلینگ در واقع فرو کردن یک سوزن خشک در عمق بافت‌های عضلانی با اهداف درمان مشکلات و دردهای ماهیچه‌‌ای است.

نه این سوزن نوعی دارو است و نه این روش نوعی طب سوزنی! بلکه یک روش درمانی برگرفته از علم پزشکی غرب است که توسط متخصص طب سوزنی یا یک فیزیوتراپ معتبر انجام می‌شود.

کدام دردها و مشکلات عضلانی را می‌توان با سوزن خشک تسکین بخشید؟

سوزن خشک در موارد زیر با کاهش درد و التیام همراه است:

نقطه ماشه‌ای چیست؟

نقطه ماشه‌ای، در واقع یک نوار تنگ از ماهیچه‌های اسکلتی است که در یک گروه عضلانی بزرگ‌تر قرار گرفته‌اند. این نقاط نسبت به لمس حساس بوده و فشردن این نواحی، سبب احساس درد در دیگر قسمت‌های بدن می‌شود.

درمان کامل و از بین بردن نقاط ماشه‌ای کار چندان ساده‌ای نیست؛ اما سوزن خشک یک روش مؤثر برای مقابله با درد آن است.

نقاط ماشه‌ای چطور تشکیل می‌شوند؟

نقاط ماشه‌ای در اثر آسیب ماهیچه‌ها و یا استفاده بیش از حد از آن‌ها تشکیل می‌شوند. زمانی که بافت آسیب دیده‌ی ماهیچه ملتهب می‌شود، ماهیچه برای محافظت از خود در برابر صدمات بعدی، وارد یک حالت حفاظت پرتنش یا به اصطلاح انقباض می‌شود.

انقباض با مهار میکروسیرکولاسیون شریانی، از رسیدن خون حاوی اکسیژن به این بافت‌ها ممانعت کرده و طبعاً بدون گردش خون، ضایعات نیز محل آسیب دیده را ترک نخواهند کرد.

نبود اکسیژن در این نواحی سبب تولید سلول‌هایی به نام فیبروبلاست می‌شود که در کنار هم یک بافت اسکار تشکیل می‌دهند. این اسکارها عملکرد بافت را محدود و نوارهای عضلانی کوتاه و سفت می‌کنند که در نهایت به درد و تحریک عصب این نواحی منجر می‌گردد. این نقاط به اصطلاح نقاط ماشه‌ای نامیده می‌شوند.

سوزن خشک چگونه درد نقاط ماشه‌ای را درمان می‌کند؟

فیزیوتراپ برای نفوذ عمیق در بافت عضلانی، از یک سوزن نازک و غیر پزشکی استفاده کرده و نقطه‌ی ماشه‌ای میوفاسیال و نواحی اطراف آن را تحریک می‌کند. در چنین شرایطی، بافت اسکاری که اکسیژن به آن نرسیده، رفتاری از خود نشان می‌دهد که به آن رفلکس کششی می‌گویند.

رفلکس کششی انقباض عضله را کاهش داده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. سوزن خشک نسبتاً بدون درد است؛ اما طی یک واکنش موضعی ممکن است با کمی احساس گرفتگی یا درد جزئی همراه باشد که البته موقت بوده و نشان دهنده تحریک درست فیبرهای ماهیچه‌ای و پاسخ سیستم عضلانی بدن است.

پس از درمان با سوزن خشک…

فیزیوتراپ پس از جلسه اول درمان به دنبال نشانه‌های بهبودی از جمله افزایش دامنه حرکت ماهیچه و کاهش درد و گرفتگی عضله خواهد بود. درد و کبودی ماهیچه پس از درای نیدلینگ طبیعی است؛ اما می‌توان برای رفع این درد از کمپرس یخ یا آب داغ استفاده کرد.

درمان با سوزن خشک برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

  • خانم‌های باردار خصوصاً در سه ماهه اول بارداری
  • افراد مبتلا به بیماری‌‌های روماتیسمی
  • افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی مزمن
  • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
  • افرادی مبتلا به بیماری‌های عروقی
  • افرادی که فشار خون کنترل نشده دارند.
  • افراد مبتلا به دیابت
  • کسانی که از سوزن می‌ترسند.

فرق سوزن خشک با طب سوزنی

هم سوزن خشک و هم طب سوزنی در واقع سوراخ کردن بدن با اهداف درمانی و با هدف مشترک تسکین درد است؛ اما در عمل به شیوه‌های متفاوت انجام می‌شوند. در درمان با سوزن خشک، پزشک سعی دارد گرفتگی و درد عضلات را برطرف کند؛ در حالی که متخصصان طب سوزنی، سوزن را با هدف آزاد سازی اندورفین و تأثیر بر سیستم عصبی وارد بدن می‌کنند.

در گذشته طب سوزنی برای متعادل سازی انرژی فرد مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه به عنوان یک درمان تکمیلی برای بسیاری از بیماری‌ها مورد مطالعه قرار گرفته؛ در حالی که درای نیدلینگ کماکان یک تکنیک جدید و با جامعیت به مراتب کمتر از طب سوزنی است. از سوی دیگر متخصصان طب سوزنی از یک سری دستورالعمل‌های دقیق پیروی می‌کنند؛ اما چنین نظمی در درمان با سوزن خشک دیده نمی‌شود.

آیا این روش دردناک است؟

اغلب افراد فرو رفتن سوزن ها را احساس نمی کنند. کشش موضعی در محل باعث ایجاد پاسخ بسیار کوتاه (کمتر از ۱ ثانیه) درد می شود. برخی افراد می گویند که درد آن مانند شوک لحظه ای الکتریکی بسیار ناچیز است.

برخی دیگر دردی مانند گرفتگی عضله احساس می کنند.

پاسخ درمانی ایجاد شده، با پاسخ کششی موضعی همراه است که واکنشی مطلوب است.

عوارض جانبی درای نیدلینگ

اغلب افراد پس از انجام این روش دچار درد می شوند. این درد یه صورت درد عضلانی در ناحیه ی تحت درمان توصیف می شود. معمولا درد ایجاد شده، بین چند ساعت تا دو روز برطرف می شود.

اقدامات بعد از سوزن خشک

توصیه های ما در این مورد بسته به میزان دردی که شما دارید، و پاسخ فردی شما به این درمان، متفاوت است.

این توصیه ها می تواند شامل استفاده از کمپرس گرم یا یخ در محل، استفاده از دستگاه تنس، کشش ملایم محل و تغییر فعالیت های روزانه باشد.

مدت زمان درمان انجام درای نیدلینگ

معمولا برای ایجاد واکنش مثبت، به چندین جلسه مراجعه نیاز است.

سعی ما بر این است که بدون استفاده از هیچ گونه دارویی، تغییرات بیوشیمیایی و مکانیکی ایجاد کنیم.

به همین دلیل، به دنبال آن هستیم که به آستانه ی خاصی دست یابیم که پس از آن چرخه ی درد دچار اختلال می شود.

سوزن خشک یک راه حل مناسب برای بهبود دردهای شدید عضلانی است. در این روش عضلات ملتهب مورد هدف قرار می‌گیرند؛ به این صورت که از یک سوزن مخصوص به عنوان یک عامل فیزیکی برای باز کردن و تحریک نقاط ماشه‌ای ماهیچه استفاده می‌شود تا ضمن کاهش درد ماهیچه، دامنه حرکت آن نیز گسترش یابد.

فرق عمده این تکنیک با طب سوزنی در آن است که در سوزن خشک، سوزن به عضله‌ای که دچار اختلال حرکتی شده اعمال می‌شود؛ در حالی که در طب سوزنی صرفاً برخی از عضلات خاص مورد هدف قرار می‌گیرند.

همچنین بخوانید:

تریگر پوینت ( نقطه ماشه‌ای) چیست + درمان سندرم درد عضله

سندرم درد مایوفاسیال چیست؟ چگونه این عارضه را درمان کنیم؟

علت کجی گردن یا تورتیکولی چیست + بهترین راه درمان دیستونی گردن

سردرد گردنی : چگونه از سردرد سرویکوژنیک جلوگیری کنیم؟

علت و درمان درد بازو ناشی از سندرم دوسر (Biceps) با تزریق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا