دسته‌بندی نشده

خارش گوش،علت خارش گوش چیست؟برای رفع خارش گوش چه کنیم؟

خارش گوش معمولا” ناشی از مداخلات و مراقبتهای نادرست خودمان است،هر چند بعضی بیماریها نیز آنرا ایجاد میکنند و شناخت این موارد به بهبودی کمک می کند

خارش گوش و علت خارش گوش و رفع خارش گوش

خارش گوش و علت خارش گوش و رفع خارش گوش

خارش گوش و خارش مجرای گوش خارجی علامتی شایع بخصوص در بین بانوان است.مجرای گوش خارجی کانالی بطول 3 سانتیمتر وبا قطر حدود 8تا9 میلیمتر با کمی خمیدگی است.این مجرا در قسمت داخلی توسط پرده صماخ مسدود می شود. بطور طبیعی ماده ای چرب بنام جرم یا واکس یا سِرومن یا بوشون در این مجرا ترشح شده و بتدریج با حرکت فک بموقع جویدن و تکلم خارج می شود.

وجود جرم به میزان معمول در گوش طبیعی بوده و برای سلامتی لازم است زیرانه تنها اسیدی بوده و مانع رشد قارچ و باکتری می شود بلکه اجرام خارجی را به دام انداخته ومانع رسیدن رطوبت بهنگام استحمام وشنا به پوست مجرا شده و از این طریق اولا” احساس خیس بودن و باقی ماندن آب را نخواهیم داشت ثانیا”احتمال نفوذ عوامل بیماری زا به پوست مجرا را کم می کند.

به این دلایل موکدا” توصیه می شود از خشک کردن و پاک کردن گوش پرهیز شود تا نه تنها گوشهای سالم داشته باشیم بلکه از خارش گوش که معمولا” در نتیجه خشک بودن و تحریک پوست مجرا توسط خود فرد است پیشگیری شود.

باید توجه داشت که انباشت جرم به میزان زیاد که نتیجه چربی زیاد پوست یا تنگی مجراست می تواند موجب کم شنوایی- دردو خارش گوش شود که در این حالت می باید جرم توسط پزشک شستشو یا خارج شود.

خارش گوش و علت خارش گوش و رفع خارش گوش

البته خارش گوش به علتهای دیگر نیز عارض می شود. بیماریهای پوستی مانند شوره سر-پسوریازیس و حساسیت های پوستی ناشی از شامپو-رنگ مو-گوشواره و روسری- بیماری کبدی- دیابت و عفونتهای قارچی گوش نیز موجب خارش گوش می شوند که هر یک به درمان خاص خود نیاز دارد.

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌تواند خارش گوش را به حداقل برساند استفاده از باد گرم سشوار – با فاصله مناسب از گوش- است که پس از استحمام یا شنا مناسب است.

دستکاری گوش باعث شدت خارش گوش می شود و باید از خاراندن گوش به کمک هر وسیله خارجی پرهیز کرد.با انجام یک معاینه ساده توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی از علت خارش گوش مطلع می شوید و راه درمانی مناسب برای شما تجویز می شود.

چه موقعی باید برای خارش گوش به پزشک مراجعه کنیم:
1- وقتی درد در گوش احساس شود.

2-وقتی خارش بیش از یک هفته ادامه داشته باشد.

راه حل طب سنتی برای خارش گوش چیست؟

::براى تسكين خارش گوش روغن هسته خرما بچكانند، يا روغن بادام تلخ را در آب افسنطين ريخته بچكانند يا خود افسنطين را 5 گرم در 2 قاشق سركه و آب جوشانده در گوش بريزند.

::بهترين داروى خارش گوش جوشانده 5 گرم آويشن در 50 گرم آب است كه روزانه با آن گوش را بشويند.

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا