تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم سال 1401 چه روزی است ؟_659d5e9d3dc57.jpeg
تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم سال 1401 چه روزی است ؟_659d5e9d3dc57.jpeg

تاریخ دقیق نیمه شعبان در تقویم سال 1401 چه روزی است ؟

سرفصل های این مقاله

ولادت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه و جشن نیمه شعبان

نیمه شعبان سالروز تولد حضرت مهدی (عج)، است. در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است. گروهی از شیعیان در این شب به شب زنده‌داری و اعمال مذهبی مشغول می‌شوند. برخی از اهل سنت و طریقت‌های تصوف نیز به فضیلت این شب معتقدند.

بر اساس گزارش‎های تاریخی و طبق دیدگاه مشهور شیعه پانزدهم شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ق روز تولد امام زمان(عج)، داوزدهمین امام شیعیان است که در غیبت به سر می‌برد. دسته‎ای از روایات، حاکی از اهمیت نیمه شعبان به همین سبب است .

جشن نیمه شعبان از جشن‌های بزرگ شیعیان است که به مناسبت میلاد امام مهدی (عج) برگزار می‎شود. در ایران، مسجد جمکران و در عراق، کربلا محل تجمع شیعیان در نیمه شعبان است. روز نیمه شعبان در تقویم رسمی ایران تعطیل رسمی است و روز جهانی مستضعفان نام گرفته است.

separator line

تاریخ دقیق نیمه شعبان 1444 در تقویم سال 1401

روز نیمه شعبان در ایران، 15 شعبان زادروز امام مهدی (عج) است. و به علت قمری بودن تاریخ تولد امام مهدی (عج) در ایران روز نیمه شعبان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است. چهارشنبه، 17 اسفند 1401 نیمه شعبان 1444 می باشد .

 نیمه شعبان امسال : نیمه شعبان سالروز تولد حضرت مهدی(عج)، امام دوازدهم شیعیان است که در دوران غیبت به سر می‌برد. نیمه شعبان 1400 در چه تاریخی است ؟

separator line

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1401 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، 17 اسفند 1401
1401/12/17

separator line

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1401 در تقویم قمری 1444

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1401 در تقویم قمری 1444 مصادف است با:

15 شعبان 1444
1444/08/15

separator line

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1401 در تقویم میلادی 2023

تاریخ دقیق روز نیمه شعبان سال 1401 در تقویم میلادی 2023 مصادف است با:

8 March 2023
2023/03/8

separator line

تاریخ ولادت امام زمان (عج) در سال 1401

تاریخ ولادت امام زمان (عج) در سال 1400

نیمه شعبان در کشورهای دیگر:

برگزاری مراسم نیمه شعبان فقط مختص به ایران نیست. از دیگر کشورهایی که چنین مراسمی آن هم به شکل وسیع برپا می‌کنند، می‌توان به کشورهای عراق، لبنان، مصر، بحرین، یمن و آذربایجان اشاره کرد. همچنین کشورهایی مانند افغانستان، هند، پاکستان، امارات متحده عربی، تونس و مراکش که در آن‌ها شیعیان در اقلیتند نیز مراسم وسیعی به همین مناسبت برگزار می‌شود. حقیقت امر این است که آن‌چه که بیش از همه برگزاری مراسم نیمه شعبان را آسان‌تر می‌کند، اعتقاد برخی از فرقه‌های مهم به حجت بن حسن و ظهور اوست.

مراسم نیمه شعبان در ایران نسبت به کشورهای دیگر پر رونق‌تر است. تدارکات ویژه‌ای که دولت و مردم برای این روز می‌بینند، بسیار وسیع است. چراغانی‌های وسیع، برگزاری جشن، مولودی‌خوانی های عمومی و پخش شربت و شیرینی که بسیاری از آن‌ها از سوی مردم و هیئت‌های مردمی انجام می‌شود، برای یادبود این روز برگزار می‌شود. این روز در ایران، روز جهانی مستضعفان نامیده می‌شود.

از آنجا که بر اساس احادیث شیعیان، زیارت حسین بن علی اهمیت زیادی دارد از این رو جشن نیمه شعبان را در کربلا و در کنار حرم حسین بن علی برگزار می‌کنند. بسیاری از این زائران پیاده به کربلا می‌روند. قربانی کردن، چراغانی، غذا دادن به فقرا، عیدی دادن و دید و بازدید هم در این روز انجام می‌شود.

در مصر علاوه بر شیعیان، سنی‌ها نیز این روز را جشن می‌گیرند. مولودی‌خوانی مهم‌ترین برنامهٔ جشن نیمه شعبان در ایران است.

این روز در تقویم رسمی کشور تعطیل نیست، اما بحرین در این روز به صورت نیمه تعطیل است. عیدی دادن، دعا و مولودی‌خوانی در مسجدها و خوردن شام ویژه این شب از کارهایی است که بحرینی‌ها انجام می‌دهند.

در یمن مردم در خیابان به جشن گرفتن این روز می‌پردازند و رقص خنجر انجام می‌دهند.

  • هند
  • مسلمانان هند بر این باورند که خدا آیندهٔ تمام مردان را با احتساب تمام اعمال گذشته آن‌ها در شب برات (نیمهٔ شعبان) رقم می‌زند. در واقع شب برات به معنی شب بخشش یا روز کفاره است. شیعیان آن را به عنوان شبی که دوازدهمین و آخرین امامشان، امام ابو محمد قاسم ( مهدی) متولد شده‌است، جشن می‌گیرند. مردم دعا و نماز می‌خوانند و تمام شب قرآن مقدس را تلاوت می‌کنند به این امید که خداوند اعمال آن‌ها را ببخشد. مسلمان در اوایل صبح به گورستان‌ها سر می‌زنند و گل می‌برند و فاتحه می‌خوانند برای آرامش نزدیکان درگذشته‌شان.

separator line

10 انشا نیمه شعبان و ولادت امام زمان مناسب پایه های سوم تا هشتم

15 پیام تبریک نیمه شعبان به زبان عربی + ترجمه فارسی

جدیدترین پیام های تبریک ولادت امام زمان (عج) و نیمه شعبان

جدیدترین متن و جملات ویژه و خاص به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: