دسته‌بندی نشده

تاریخ دقیق روز ملی جمعیت در تقویم ۱۴۰۲

روز ملی جمعیت در سال 1402 چه روزی است ؟

مبحث جمعیت، جزو اساسی‌ترین مباحث مدیریت هر کشور و نظام برنامه ریزی قلمداد می‌شود. به همین خاطر، حفظ تعادل و پویایی ساختار آن، همواره مورد توجه حکومت‌ها و دولت‌ها در اعصار گوناگون بوده و هست.

دولت‌ها با توجه به روند توسعه‌ای خود سیاست‌های جمعیتی مختلفی در برابر رشد و یا کاهش جمعیت در پیش میگیرند.

از جمله این سیاست‌ها میتوان به سیاست جمعیت مستقیم همچون تشویق ولادت و سیاست غیر مستقیم همچون مهاجر پذیری، سیاست ضمنی مانند تنظیم خانواده، مداخله‌ای همچون تغییر سن ازدواج یا سیاست تک فرزندی و سیاست داخلی و جهانی اشاره کرد.

در ادامه می خواهیم شما را با تاریخ دقیق روز ملی جمعیت در تقویم 1402 آشنا کنیم.

تاریخ شمسی روز ملی جمعیت 1402

تاریخ شمسی روز ملی جمعیت 1402، مصادف است با شنبه 30 اردیبهشت ماه (1402/2/30).

تاریخ میلادی روز ملی جمعیت 1402

تاریخ میلادی روز ملی جمعیت 1402، مصادف است با 20 مه 2023.

تاریخ قمری روز ملی جمعیت 1402

تاریخ قمری روز ملی جمعیت 1402، مصادف است با 29 شوال 1444.

روز ملی جمعیت

روز ملی جمعیت چه روزی است ؟

به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سی اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

در این سیاست های کلی جمعیت به مواردی مانند ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند،

کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان،

تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی و… اشاره شده است.

اهمیت جمعیت در ایران

در کشور ما نیز این موضوع اساسی در ادوار مختلف مورد بحث و اقداماتی در حد سیاستگذاری قرار گرفته، چه قبل از انقلاب در دهه ۴۰ و چه بعد از آن در دهه ۶۰ و سال های اخیر.

این اقدامات تاریخی هم نشان دهنده اهمیت موضوع در جمهوری اسلامی ایران است که پس از انقلاب اسلامی، دو بار سیاست‌های جمعیتی در دست بازنگری و تجدید نظر قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا