دسته‌بندی نشده

تاثیر پودر پروتئین وی در بدن ورزشکاران

ورزش برای سلامت بدن بسیار مفید است. همه ما این جمله کلیشه‌ای را بارها و بارها شنیده‌ایم؛ اما باید ورزش به‌صورت اصولی انجام شود تا برای سلامت مفید باشد. نمی‌توان گفت که هیچ ورزشکاری فقط با ورزش به نتیجه مطلوب رسیده است. در اصل ورزش و تغذیه، مکمل یدیگر هستند. این دو یکدیگر را تکمیل می‌کنند. بخشی از تغذیه مربوط به روتین رژیم غذایی ما است. بخشی دیگر به مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای از جمله پودر پروتئین وی بستگی خواهد داشت. مطالعات بسیاری در خصوص تاثیر پودر پروتئین وی در بدن ورزشکاران انجام شده است. از طرفی انواع مکمل‌های پروتئین با برندهای متفاوت در فروشگاه‌های معتبری همانند داروخانه آنلاین وجود دارند. کدام یک برای ما بهتر هستند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه نیاز است را درباره تاثیر پودر پروتئین وی در بدن ورزشکاران بدانید.

پروتئین وی چیست؟

اگر سری به بخش فروشگاه‌های مکمل‌های ورزشی بزنید، شاهد انواع مختلف پروتئین خواهید بود. حتی برندهای ایرانی همانند پروتئین کاله نیز در بازار وجود دارند؛ اما واقعاً پروتئین وی چیست؟ پروتئین یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده بدن انسان است. این ماده مفید، انواع مختلفی دارد. شیر از دو نوع پروتئین کازئین و وی تشکیل شده است. وی را می‌توان از کازئین داخل شیر جدا کرد. پروتئین وی که یکی از انواع پروتئین شیر است، جزو مهم‌ترین و اصلی‌ترین پروتئین‌های دنیا به حساب می‌آید.

در پروتئین وی، همه 9 اسید آمینه ضروری بدن وجود دارد. همچنین حداقل لاکتوز در این نوع پروتئین یافت می‌شود. به همین خاطر کسانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، با خیال راحت می‌توانند این پروتئین را مصرف کنند. با مصرف پروتئین وی، هر 9 آمینه اسید بدن شما تأمین می‌شود. پروتئین وی ترکیبی از آلبومین سرم گاو، بنا لاکتوگلوبولین و همچنین ایمونوگلوبین است. از این پروتئین می‌توان به‌عنوان یک مکمل ورزشی عالی استفاده کرد. جالب است بدانید که این پروتئین هم برای کاهش وزن و هم برای افزایش وزن بدن مفید خواهد بود.

نوشته های مشابه

انواع مختلف پروتئین وی

جالب است بدانید که پروتئین وی سه نوع مختلف دارد. وی ایزوله به پروتئینی گفته می‌شود که تمام چربی و لاکتوز آن را پردازش کرده باشند. وی‌ ایزوله معمولاً حداقل 90 درصد پروتئین خالص دارد. در حقیقت بیشترین مقدار پروتئین خالص در انواع ایزوله پیدا می‌شود. نوع بعدی وی، وی کنستانتره است. این وی حاوه مقادیر بسیار کمی چربی و کربوهیدرات است. درصد پروتئین به میزان غلظت آن بستگی خواهد داشت. کنسانتره‌های پایین، حداقل 30 درصد پروتئین خالص دارند. بیشترین مقدار آن هم به 90 درصد می‌رسد. وی هیدرولیز شده نوعی دیگر پروتئین وی است. این نوع پروتئین وی را تحت هیدرولیز جزئی قرار داده‌اند. از این فرایند برای جذب پروتئین در بدن استفاده می‌کنند. بنابراین بهبود پروتئین وی هیدرولیز شده از وی‌های دیگر بیشتر و بهتر است. اگر وی کنستانتره را نمی‌توانید تحمل کنید، بهتر است وی هیدرولیز شده یا وی ایزوله استفاده نمایید.

تاثیر پروتئین وی بر افزایش سطح انرژی بدن

مزایای پروتئین وی برای ورزشکاران و بدنساز ها

حال که می‌دانیم پروتئین وی چیست و چند نوع دارد، بهتر است درباره مزایای مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران صحبت کنیم. قطعاً برای استفاده از هر نوع مکمل ورزشی، ابتدا باید دربارای فواید و مزایای آن بدانید. همچنین باید بدانیم که این مکمل بدنسازی چه کمکی به روند پیشرفت ما می‌کند.

افزایش سطح BCAA

شاخه‌ای از آمینواسیدها را با نام BCAA می‌شناسند. این آمینواسیدها شامل موارد مختلفی از جمله لوسین می‌شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که آمینواسیدهای BCAA باعث تقویت سطح آنتی اکسیدان سلولی بدن خواهند شد. لوسین می‌تواند باعث عضله سازی شود و همچنین از شکسته‌شدن پروتئین جلوگیری کند. این موضوع یک نکته بسیار مهم در عضله‌سازی است. هیچکس دلش نمی‌خواهد تا با ورزش سنگین، به جای عضله‌سازی، عضله‌سوزی کند. این موضوع برای بسیاری اهمیت دارد. در صورتی که BCAA در بدن شما کافی نباشد، بدن شما به جای عضله‌سازی، عضله‌سوزی خواهد کرد. BCAA در پروتئین وی وجود دارد. پس با مصرف پروتئین وی، دیگر نیازی نیست تا مکمل BCAA را به‌صورت جداگانه مصرف کنید.

افزایش سرعت ریکاوری بدن

زمانی که پروتئین وی را به‌صورت منظم مصرف کنید، به دلیل وجود آمینواسیدهای مختلف، سرعت ریکاوری بدن شما افزایش پیدا می‌کند. اگر به‌صورت حرفه‌ای مشغول ورزش هستید، حتماً بعد از تمرینات سنگین ورزشی، بدن شما دچار خستگی و کوفتگی شدید می‌شود. با مصرف منظم پروتئین وی، این خستگی به‌سرعت رفع خواهد شد. حتی در حین ورزش، وقتی که دچار خستگی شوید، با مصرف منظم پروتئین وی، با کوتاه‌ترین زمان ممکن، انرژی شما به حالت قبل باز می‌گردد و می‌توانید دوباره به تمرین خود ادامه دهید.

افزایش سطح انرژی بدن

تقریباً تمامی ورزشکاران، نیاز بسیاری به انرژی دارند. انرژی باعث می‌شود تا ورزشکاران توانایی کافی برای انجام فعالیت‌های ورزشی داشته باشند. زمانی که انرژی از سطح خاصی کتر شود، دیگر قادر به فعالیت‌های ورزشی نخواهند بود. به این ترتیب عملاً پرونده ورزش حرفه‌ای آن‌ها بسته خواهد شد. انرژی از روش‌های مختلفی به بدن می‌رسد. با وجود آنکه قند، کربوهیدرات، چربی و سایر مواد غذایی باعث ایجاد انرژی می‌شوند؛ اما با مصرف منظم پروتئین وی، سطح انرژی شما افزایش پیدا خواهد کرد. به این ترتیب با قدرت بیشتری می‌توانید به فعالیت ورزشی خود ادامه دهید.

تاثیرات هورمونی

هیچ کدام از ورزشکاران نمی‌خواهند به‌صورت مستقیم هورمون مصرف کنند. پروتئین وی نیز یک داروی هورمونی نیست. پس نگران تاثیرات منفی داروهای هورمونی نباشید. با وجود آنکه پروتئین وی یک ماده هورمونی نیست؛ اما روی هورمون‌های آنابولیک یا همان انسولین تأثیر می‌گذارد. به این ترتیب باعث رشد عضلانی خواهد شد. این یکی از مهم‌ترین مزایای مصرف پروتئین وی خواهد بود.

کمک به کاهش وزن توسط مکمل بدنسازی

کمک به کاهش وزن

در بخش‌های قبلی درباره عضله‌سازی و افزایش انرژی توسط پروتئین وی صحبت کردیم؛ اما در بخش ابتدایی گفتیم که هم برای افزایش بافت عضلانی و هم برای کمک به کاهش وزن، از پروتئین وی استفاده می‌کنند؛ اما سؤال اینجاست که چطور پروتئین وی به کاهش وزن ورزشکاران کمک می‌کند؟ اول از همه باید بدانید که مصرف پروتئین وی، باعث افزایش متابولیسم پایه بدن می‌شود. به این ترتیب بدن به سوخت بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. بر اساس تغییرات متابولیسم، چربی برای تولید انرژی سوخته می‌شود. به این ترتیب بدن به‌صورت خودکار و هوشمند، مقادیری از چربی را برای تأمین انرژی بدن می‌سوزاند.

همچنین جالب است بدانید که پروتئین وی باعث تعویق انداختن احساس گرسنگی می‌شود. این موضوع برای کسانی که دچار ریزه‌خواری هستند و در طول روز تنقلات بسیاری مصرف می‌کنند و مدام حس گرسنگی دارند، بسیار مفید خواهد بود. البته توجه داشته باشید که پروتئین وی به‌عنوان یک چربی‌سوز عمل نمی‌کند. بلکه در کنار ورزش و رژیم غذایی، باعث تسریع امر لاغری و کاهش چربی می‌شود. پس نمی‌توان پروتئین وی را به‌عنوان یک فت برنر معرفی کرد. بلکه ورزشکاران از آن می‌توانند برای تعدیل رژیم غذایی، افزایش انرژی و بیشتر کردن متابولیسم بدن خود استفاده کنند و به این ترتیب از مزایای آن بهره‌مند شوند.

خب دوستان عزیز متوجه شدیم که پروتئین وی یکی از انواع پروتئین شیر است. بدن ما برای تأمین انرژی،سلامت و عضله‌سازی به پروتئین نیاز دارد. پروتئین وی باعث افزایش ریکاوری، کاهش خستگی، چربی‌سوزی، افزایش متابولیسم و کاهش حس گرسنگی می‌شود. تقریباً تمامی ورزشکاران از بدنسازان تا رشته‌های دیگر، به پروتئین وی احتیاج خواهند داشت. بدن ورزشکاران به تمامی آمینو‌اسیدها نیاز دارد. خوشبختانه هر 9 آمینواسید ضروری بدن در پروتئین وی به چشم می‌خورد. مصرف این پروتئین برای کسانی که عدم تحمل لاکتور دارند نیز مناسب خواهد بود و باعث ایجاد مشکلات گوارشی نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا