دسته‌بندی نشده

تاثیر نواختن سازدهنی بر جسم و روان انسان

اثرات و فواید نواختن سازدهنی بر سلامتی

فواید نواختن سازدهنی در زندگی انسان با یک اصل مرتبط است و آن اصل این است که انسان هر چه بیشتر از طبیعت و اصل وجودی خودش دور بشود بی‌قراری و تشویش بیشتری را تجربه می‌کند. حال یک سوال مهم پیش می‌آید، طبیعت ما چیست و چه ارتباطی با سازدهنی دارد؟
ملودی امواج دریا، نوای خوش پرندگان، سکوت زیبای کویر و صدای وزش باد در مراتع همه و همه چیزهایی هستند که حتی با تصورشان نیز حال خوشی در رگ‌هایمان جریان می‌یابد. بله موسیقی همان طبیعت وجودی ماست. و چه نوایی در موسیقی خوش‌تر از نوای سازی که از جان ما ریشه می‌گیرد.
موسیقی درمانی و به خصوص نواختن سازدهنی یکی از موثر‌ترین راهکار‌های موجود برای بهبود وضع روحی و جسمی بشر خسته‌ی امروز است. موسیقی و به خصوص سازدهنی با دو مکانیسم اصلی می‌تواند وضع روحی و جسمی ما را بهبود ببخشد.

تنفس صحیح با نواختن سازدهنی

از نظر متخصصین پزشکی مهم‌ترین استراتژی درمانی برای سلامتی عمومی افراد تنفس صحیح است. تنفس صحیح به قدری مهم است که بعضی ورزش‌های مبتنی بر آرامش بر پایه‌ی تنفس قرار داده شده‌اند و افراد روزهای زیادی را به تمرین چگونه نفس کشیدن می‌گذرانند.
نواختن سازدهنی کار پیچیده و دشواری نیست و بسیاری از افراد با اندکی تمرین می‌توانند اقدام به نواختن سازدهنی کنند. هنگامی که آموزش سازدهنی را شروع می‌کنید و نواختن سازدهنی را انجام دهید در حقیقت در حال انجام تنفس صحیح و عمیق هستید و این نوع از تنفس منجر به افزایش کارایی ریه‌های شما و در نهایت تصحیح الگوی تنفس شما می‌شود.

فواید نواختن سازدهنی

اثرات تنفس صحیح و عمیق در انسان

اگر بخواهیم اثرات تنفس صحیح و موثر را در چند بخش و به صورت خلاصه بیان کنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1- افزایش طول عمر و سلامتی

در مطالعات گسترده علمی که در سراسر دنیا انجام شده است نشان داده شده که افرادی که دارای عادت های صحیح تنفسی هستند بیشتر از سایر افراد عمر خواهند کرد.
نفس های کوتاه و سریع که می تواند ناشی از هیجانات و استرس‌های محیطی باشد اثرات منفی بر روی سیستم تنفس و در پی آن ارگان‌های دیگر بدن و در نهایت طول عمر فرد دارد. در حقیقت هر چه آرام‌تر و عمیق‌تر نفس بکشیم طول عمر طولانی‌تری خواهیم داشت.

2- کنترل هیجان‌های عصبی

نفس‌های صحیح و عمیق می‌تواند منجر به کنترل خشم و هیجان‌های عصبی حاد و مزمن شود. حتما تا به حال بارها تجربه کرده‌اید که در هنگام خشم می‌توانید با چند نفس عمیق آرامشی باورناپذیر را به سیستم اعصاب و به طور کلی بدن خودتان تزریق کنید.

3- آرامش

آرامش همان چیزی است که یک تنفس صحیح و عمیق برای شما به ارمغان خواهد آورد. نفس‌های سطحی و سریع می‌تواند منجر به از دست رفتن قدرت تفکر صحیح و در پی آن آرامش باشد.
مگر ما از یک سازدهنی چه می‌خواهیم. آرامش یکی از اصلی‌ترین فواید موسیقی درمانی و به خصوص سازدهنی است. با نواختن سازدهنی خواهید توانست روزهای خود را با آٰرامشی ازلی بگذرانید. در ضمن هنگامی که شما اقدام به خرید سازدهنی می‌کنید باید با دقت تمام ساز خود را انتخاب کنید چرا که از این به بعد همیشه همراهتان خواهد بود.

فواید سازدهنی

4- کنترل میل جنسی

میل جنسی نیز یک موهبت‌های الهی است که در راستای بقای نسل بشر و همچنین ایجاد خانواده‌ای پایدار می‌توان از آن استفاده کرد. اما اگر این میل را در خلاف این اهداف و در راستای اهداف منفی به کار ببریم تعادل عصبی و نیروهای حسی خود را از دست خواهیم داد.
یکی از راه‌های کنترل میل جنسی منفی این است که تنفس آرام و عمیق داشته باشید و وضعیت خود را تغییر دهید. به طور مثال اگر نشسته‌اید برخیزید و راه بروید و نفس عمیق بکشید.

5- افزایش خلاقیت

آرامش و کاهش هیجان‌های عصبی و در پی آن کنترل امیال منفی انسانی می‌تواند شما را به اوج خلاقیت و جایگاهی که دوست دارید برساند. فقط کافی است تنفس خود را تصحیح کنید و به همه‌ی این اهداف برسید. تصحیح تنفس صحیح یکی از مهم‌ترین فواید و اثرات نواختن سازدهنی برای سلامتی انسان می‌باشد.

حتماً بخوانید:

ریتم موسیقایی سازدهنی

یکی دیگر از فواید نواختن سازدهنی این است که با نواختن آن بسیاری از ارگان‌های بدن درگیر می‌شود و به نوعی یک هارمونی قوی از انرژی در سرتاسر بدن ایجاد می‌شود.
این ویژگی سازدهنی همان چیزی است که آن را از سایر سازهای موسیقایی متمایز می‌کند. سازدهنی یک ساز بادی با تیغه‌هایی است که در هر مکش و دمش مرتعش می‌شوند و با انتقال انرژی در سیستم بدنی منجر به بهبود عملکرد‌های سیستم‌های بدن می‌شوند.
در بسیاری از کلینیک‌ها و مراکز درمانی، گروه‌های موسیقایی و به خصوص گروه‌های نوازندگی سازدهنی به راه افتاده است و با متدهای موزیک درمانی علمی و به روز اقدام به درمان مشکلات روحی و روانی مردم می‌کنند.

سازدهنی

برخی دیگر از فواید و اثرات سازدهنی بر سلامتی

افزایش قدرت و ظرفیت ریه به منظور تقویت اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن انسان و در نهایت بهبود عملکردهای قلبی و مغزی
کاهش فشارها و ناراحتی‌های روحی با ریتم موسیقایی ایجاد شده در سازدهنی
افزایش تمرکز و اعتماد به نفس
ایجاد یک هارمونی بین تمام اعضای بدن برای نواختن سازدهنی
درگیری بسیاری از عضلات صورت در حین نواختن سازدهنی و بهبود مشکلات عضلات صورت در برخی از اختلالات خاص
نواختن سازدهنی به غیر از تمام فواید مستقیمی که برای سلامتی افراد دارد یک هنر است و هنر نیز خود معجزه است.
هنگامی که شما یک هنر را بلد هستید و می‌توانید در تنهایی و جمع حال خود و دیگران را خوب کنید اعتماد به نفسی معجزه‌آسا وجود شما را فراخواهد گرفت.
با ذکر تمام این موارد به این نکته می‌رسیم که سازدهنی تنها یک ساز نیست بلکه دارویی برای انسان‌های پر مشغله و عصبی امروز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا