اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

اطلاعات دارویی کامل قرص ومورافنیب

موارد مصرف و عوارض قرص ومورافنیب

ومورافنیب (vemurafenib) برای درمان سرطانی به نام ملانوما که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است و یا با عمل جراحی برطرف نمی‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص ومورافنیب از داروهای سرطانی هدفمند است که یک مسدود کننده رشد سرطان است. ومورافنیب تولید پروتئینی به نام BRAF را متوقف می‌کند و با این کار از رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌نماید.

نام تجاری : Zelboraf

مقدار و روش درست مصرف داروی ومورافنیب

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار قرص ومورافنیب از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولا این دارو به صورت 4 قرص هر 12 ساعت یک بار (4 قرص صبح و 4 قرص بعد از ظهر) تجویز می‌شود. قرص ومورافنیب را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص به همراه مقداری آب مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی ومورافنیب را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی (تا 4 ساعت تاخیر) یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

vemurafenib

موارد منع مصرف ومورافنیب

 • به تاریخ انقضای داروی ومورافنیب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قرص ومورافنیب را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی ومورافنیب را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ومورافنیب در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی ومورافنیب در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد. حتی از 6 ماه پیش از اینکه تصمیم به بچه دار شدن داشته باشید، باید با پزشک خود در رابطه با مصرف ومورافنیب مشورت کنید زیرا ممکن است این دارو بر روی جنین و بارداری شما تاثیر منفی داشته باشد.

قرص ومورافنیب برای دوران شیردهی منع مصرف دارد زیرا وارد شیر مادر شده و برای نوزاد مضر است.

نوشته های مشابه

تاثیر مصرف داروی قرص ومورافنیب بر رانندگی

ومورافنیب می‌تواند باعث ضعف و خستگی در شما شود، تا زمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی ومورافنیب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروی قرص ومورافنیب ممکن است با برخی از داروهای سرطان دیگر تداخل دارویی داشته باشد.

هشدارها درباره مصرف قرص ومورافنیب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ومورافنیب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار یا شیرده هستید.
 • در صورتی که میزان آنزیم‌های کبدی شما مشکلی دارند.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف ومورافنیب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • حساسیت پوست به نور خورشید
 • تغییرات پوستی
 • نوع جدیدی از سرطان پوست
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد . خستگی و ضعف
 • احساس بیماری و حالت تهوع
 • ریزش مو . تغییر حس چشایی
 • اسهال . یبوست
 • درد . تب
 • تغییرات کبدی
 • سرفه کردن

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قرص ومورافنیب می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد ومورافنیب

قرص ومورافنیب را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی قرص ومورافنیب

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

انواع سرطان پوست کدامند و چگونه ایجاد میشوند ؟

نشانه های سرطان پوست : آشنایی با انواع مختلف سرطان پوست

سرطان پوست و علائم آن

سرطان پوست و پیشگیری و درمان سرطان پوست

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.