دسته‌بندی نشده

از چند ماهگی میتوان به نوزاد آب داد؟

از چند ماهگی باید به نوزاد آب بدهیم؟

هیچ راهنما و دستورالعملی برای میزان آبی که نوزاد باید بنوشد وجود ندارد ولی در کل گفته میشود با چند قاشق غذاخوری در روز آغاز شود.
آب سالم ترین نوشیدنی برای بچه ها و بزرگسالان است ولی در آغاز زندگی یعنی زمان نوزادی توصیه میشود آب به نوزاد داده نشود.

بهترین ماده غذایی که میتوانید در شش ماه نخست تولد به کودک بدهید شیر است. شیر، کودک را از آب و مایعات دیگر مثل گلوکز، آب قند و نبات یا آبمیوه بی‌نیاز میکند ، برای این که 88 درصد شیر مادر از آب تشکیل یافته و نیاز فرزند شما را به آب از بین می برد.

بسیاری از مادران دغدغه این را دارند که آب دادن به نوزاد باید از چند ماهگی یا چند هفتگی آغاز شود. احتمالا در یک روز گرم تابستانه هنگامی که مادری آب می خورد این فکر را میکند که باید کمی آب به نوزاد چهار ماهه خود دهد تا خنک شود ولی آیا این کار بدون ضرر خواهد بود؟

از چند ماهگی به نوزاد آب بدهیم ؟

از چه زمانی میتوان به نوازد آب داد؟

به طور کلی آب دادن به کودک را باید از 6 ماهگی آغاز کرد. تا رسیدن به این زمان بچه می تواند آب مورد نیاز بدنش را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت کند. در این سن کودک به آب خنک نیازی ندارد و درصورتی که سر خود پیش از 6 ماهگی به فرزندتان آب بدهید دستگاه گوارش وی نمیتواند مواد مغذی را از شیر جذب کند.

بعلاوه آب با پر کردن حجم معده کودک اشتهای او را برای خوردن شیر کاهش می دهد. در موارد نادر دادن آب به نوزاد زیر 6 ماه باعث مسمومیت آبی می شود که خطر بی هوشی و چه بسا اغما را بهمراه دارد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که شیرخوار آب زیادی خورده و غلظت سدیم در بدنش پائین آمده باشد. در این صورت اعتدال بین الکترولیتهای بدن برهم خورده و بافتها متورم میشوند.

آب دادن به نوزاد

آیا رقیق کردن شیر خشک، کودک را در خطر مسمومیت آبی قرار می دهد؟

هیچوقت تلاش نکنید که شیر خشک را با آب بیش تر رقیق کنید. حتماً دستور روی جعبه شیرخشک را مطالعه کرده و به همان میزان گفته شده آب استفاده کنید. اضافه کردن آب بیشتر به شیر خشک نه تنها کودک را در خطر ابتلا به مسمومیت قرار میدهد ، بلکه سبب کاهش دریافت ریز مغذی ها توسط بدن کودک میشود .حتما برای تهیه شیرخشک، از دستور نوشته شده روی بسته آن استفاده کنید.

نوزاد چقدر آب احتیاج دارد؟

هیچ راهنما و دستورالعملی برای میزان آبی که نوزاد باید بنوشد وجود ندارد ولی در کل گفته میشود با چند قاشق غذاخوری در روز آغاز شود و در حدود یک سالگی به یک چهارم تا نیم فنجان برسد. درصورتی که نوزاد شما اندکی بیش تر یا کم تر هم آب بخورد جای نگرانی نیست.

آب دادن به نوزاد

آب پاکیزه شهری یا آب معدنی بدون افزودنی برای نوزاد کافی است و نیازی به تصفیه کردن یا خالص کردن آن نیست و فقط بهتر است جوشانده شود. هیچ وقت آب مقطر یا آب نرم شده (یعنی حذف کلسیم با شیوه های گوناگون) به نوزاد ندهید زیرا زیان آور هستند. هیچوقت از آب های گازدار یا کربناته به نوزاد ندهید زیرا گازدار شدن معده مضر است. چه بسا در فروشگاه ها آب اختصاصی نوزاد عرضه میشود که مفید بودن آنها بی اساس است.

منبع : بیتوته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا