اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آشنایی با کاربردهای درمانی داروی وندتانیب

وندتانیب چیست و چرا تجویز می شود؟

وندتانیب (Vandetanib) دارویی است که برای کنترل علائم سرطان مدولاری تیروئید تجویزمی‌شود. این نوع سرطان نادر، معمولاً به صورت فامیلی منتقل می‌شود و دارای زمینه ژنتیکی می‌باشد. این نوع سرطان از سلول‌های غده تیروئید که هورمون کلسی تونین را تولید می‌کنند آغاز می‌گردد.

در سرطان، تعداد خاصی از سلول‌های بدن به صورت خارج از کنترل رشد و تکثیر می‌شوند. داروهای ضد سرطانی سرعت تکثیر، رشد و انتشار سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهند. وندتانیب به گروهی از داروهای ضد سرطانی به نام مهار کننده‌های پروتئین کینازی تعلق دارد. این داروها با مهار تولید رگ‌هایی که برای رشد تومورها مورد نیاز هستند سبب توقف رشد آنها می‌شوند. این داروها همچنین ممکن است پیام‌هایی را که برای رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است را مهار کنند.

موارد منع مصرف داروی وندتانیب

 • به تاریخ انقضای داروی وندتانیب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی وندتانیب را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • داروی وندتانیب را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی وندتانیب را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

Vandetanib

تداخلات دارویی وندتانیب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروها بر سرعت حذف وندتانیب از بدن و عملکرد آن تأثیر می‌گذارند ، اگر از این داروها استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها عبارتند از: دگزامتازون ، قرص مخمر سنت جان (St. John’s) ، برخی داروهای ضد تشنج (به عنوان مثال، کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین).

بسیاری از داروها علاوه بر وندتانیب ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: آمیودارون (amiodarone)، سوتالول (sotalol)، آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، کلروکین، دیسوپیرامید، دوفتیلید، دولاسترون (dolasetron)، گرانیسترون (granisetron)، هالوپریدول، متادون، موکسی فلوکساسین (moxifloxacin)، پیموزاید، پروکاریامین (procainamide).

نکاتی که قبل از مصرف وندتانیب باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف وندتانیب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر دچار بیماری شده‌اید و یا احساس کسالت دارید.
 • اگر تپش‌های قلبتان منظم و طبیعی نیست.
 • اگر فشار خون بالایی دارید.
 • اگر دچار هر نوع اختلال کبدی و یا کلیوی هستید.
 • در صورتی که حامله هستید و یا به نوزاد خو شیر می‌دهید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی خاصی دارید.

اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

نوشته های مشابه

قرص

عوارض جانبی احتمالی داروی وندتانیب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

عوارض رایج داروی وندتانیب:

 • اسهال: معمولاً در این مورد داروی ضد اسهال تجویز خواهد شد. برای تأمین آب مورد نیاز بدن مایعات بیشتری بنوشید.
 • سردرد، تاری دید: در صورتی که این علائم با تغییری در هوشیاری شما همراه است سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

احساس کسالت و ناخوشی، سوء هاضمه، آشفتگی‌های گوارشی: غذاهای ساده مصرف کنید از خوردن غذاهای پرچرب و تند پرهیز نمایید. اگر این موارد ادامه پیدا کرد به پزشکتان اطلاع دهید.

 • احساس خستگی و سرگیجه: در اسرع وقت این مورد را به پزشکتان اطلاع دهید به خصوص اگر همراه با احساس ضعف باشد.
 • کهیرهای خارش دار پوستی: در اسرع وقت موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید ممکن است دوز مصرفی دارو نیاز به تغییر داشته باشد.
 • عفونت، کاهش اشتها، تغییرات خلق و خو، مشکل در خوابیدن، احساس مور مور شدن، اختلالات ناخنی، دست و پای ورم کرده: اگر موارد ذکر شده آزار دهنده شدند به پزشکتان اطلاع دهید.
 • فشار خون بالا، کلسیم پایین خون، تغییرات در تپش قلب: پزشک این موارد را به صورت روتین بررسی می‌کند.

اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف داروی وندتانیب می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگهداری داروی وندتانیب

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

آیا سرطان تیروئید درمان دارد؟

علائم و راههای درمان سرطان تیروئید چیست ؟

علائم و درمان سرطان آناپلاستیک تیروئید

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.