دسته‌بندی نشده

آشنایی با مناطق دیدنی و جاذبه های گچساران 

معرفی شهرستان گچساران

گچساران یکی از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل برخورداری از جاذبه های دیدنی و زیبا هر ساله در ایام مختلف به ویژه ایام نوروز پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.این شهرستان دارای مکان های زیارتی، تاریخی، گردشگری بسیاری بوده که در ایام نوروز مسافران بسیاری را به خود جلب می کند.

تاریخچه گچساران

جمعیتی بالغ بر ۱۲۰۰۰۰ نفر و ۴۶۸۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان چرام، از جنوب به شهرستان گناوه، از شرق و شمال‌شرقی به شهرستان ممسنی و از غرب به شهرستان بهبهان محدود می‌شود. این شهر که در متون تاریخی از آن به نام «گنبد ملغان» یا «گنبد ملجان» یاد شده است، از شهرهای آباد در مسیر راه شهر «نوبندگان» به «ارجان» بوده است. در فارسنامه «ابن بلخی» در قرن ششم، از آن به عنوان شهری گرمسیری که آب روان دارد یاد شده است.

جغرافیا و اقلیم ‌شناسی گچساران

گچساران در منطقه گرمسیر قشلاقی واقع شده‌ و دارای دو نوع آب و هوای معتدل- خشک در نیمه شرقی و گرمسیری- خشک در نیمه غربی است. راه اصلی استان خوزستان(اهواز) به استان فارس (شیراز) از این شهرستان می‌گذرد و قشلاق عشایر «بویراحمد» و «قشقایی» نیز در آن قرار دارد. ناحیه گچساران در منتهی‌الیه مناطق نفت‌خیز ایران قرار گرفته‌ است. منطقه نفتی گچساران از نواحی قدیمی و مشهور صنعت نفت ایران به شمار می‌آید. رودخانه زهره مهم‌ترین رودخانه شهرستان است و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب دوگنبدان جاری است. رودخانه باشت از کوه خامی و دره تنگ شیر سرچشمه می‌گیرد. رودخانه خربل یکی دیگر از رودخانه‌های شهرستان است که در جنوب شرقی دوگنبدان جاری است و پس از طی مسافتی به رودخانه زهره می‌پیوندد.

طبیعت

مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری گچساران

پل خیری و محمد خان گچساران

این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۰۷، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در کنار راه ارتباطی گچساران به دهدشت و ۵۰ کیلومتری شمال غرب گچساران، پل عظیمی از دوره‌ اسلامی باقی‌ مانده که به پل «خیری و محمدخان» معروف است. پل مذکور روی رودخانه‌ خیرآباد ایجاد شده که به احتمال زیاد در دوره‌ اسلامی و پس از تخریب پل در دوره ساسانی ساخته شده است. پل خیری و محمد خان در ۴۰۰ متری چهارطاقی خیرآباد و با ۱۳۰ متر طول و ۷ دهانه است که قسمت بیشتر آن در سمت غرب رودخانه و در خاک خوزستان واقع شده است.

آبشار گنج بنار گچساران

آبشار «گنج بنار» گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. این آبشار در هفت کیلومتری شمال گچساران و در دامنه کوه «خاییز» قرار دارد. این آبشار ۳۰ متر ارتفاع دارد که آبش از چندین چشمه تأمین می‌شود. با وجود هوای گرم شهرستان گچساران، هوای این منطقه بسیار خنک و مطبوع است. چهارطاقی خیر آباد

چهارچوب تاریخ در «چهارطاقی خیر آباد» گچساران قابل دیدن و لمس کردن است. معماری این بنا اصیل و کاملا ایرانی که زبان سیاست، مذهب و نوع حکومت عصر خویش است، بنایی را ساخته که دیدن آن خالی از لطف نیست. این بنای تاریخی یادگاری از سلسله پادشاهان ساسانی است که در روستای «ده ناصر»، برگی دیگر از قدمت و تمدن این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود. این بنای تاریخی در ۵۰ کیلومتری شهر گچساران قرار دارد.

پل

آبشار کیوان لیشتر گچساران

آبشار کیوان لیشتر در استان کهگیلویه و بویراحمد و در ۲۵ کیلومتری شمال غرب گچساران واقع شده است. آب کوه‌های دیل، آب گرمو و چهاربیشه در نزدیکی پاسگاه عبدالهی به هم پیوسته و تشکیل رودی فصلی را می‌دهند که از اواسط پاییز تا اواخر بهار جریان دارد. آب در یک مسیر پلکانی با ایجاد هفت آبشار کوچک، منظره‌ای بدیع را ایجاد کرده است.

آبشار کیوان لیشتر که در ۲۸ کیلومتری غرب شهرستان گچساران و جنوب دشت لیشتر و ورستای هفت-چشمه واقع شده. قسمتی از مسیر دسترسی به آبشار کیوان در لیشتر آسفالت و بعد از روستای هفت چشمه ۴ کیلومتر مسیر خاکی است.

آبشار کیوان طبیعتی بکر و دست نخورده دارد که در محل برخورد دو رودخانه یا دره که در اصطلاح محلی به آنها دره تنگ درک و دره سور(شور) گفته می‌شود واقع شده است. در یک سمت آبشارهای با ارتفاع زیاد و پوشش گیاهی مناسب و البته برکه‌ها یا به اصطلاح محلی برم‌های بزرگ دارد و از سمت دیگر و بر روی شاخه دیگر آبشارهای پله پله همراه با استخرهای طبیعی که برای شنا مناسب است را دارد.

روستای مارین گچساران

روستای زیبای مارین در شمال شهر گچساران قرار دارد. روستای مارین در ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران و ۱۹۸ کیلومتری جنوب‌شرقی یاسوج مستقر است. آب و هوای این روستا با وجودی که در یک منطقه گرمسیر واقع شده، معتدل و بسیار فرح‌بخش است. این روستا از شمال، به کوه «ولی گنج» و از جنوب‌غربی به «کوه کاردی» محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۰۸۰ متر است که باعث شده آب و هوای مارین در فصول بهار و پاییز مطبوع و خنک، در تابستان نسبتا معتدل و در زمستان سرد و خشک است. روستای مارین یکی از روستاهای تاریخی ایران است؛ اکثر خانه‌های روستا، معمولا رو به جنوب ساخته شده و در ساخت آن‌ها از سنگ، خشت، گل، آجر و تیرهای چوبی استفاده شده است.

کوچه‌های روستا، پهن و قابل دسترسی هستند، به طوری که وسایط نقلیه به راحتی می‌توانند در روستا تردد کنند. خانه باغ‌های روستا، بر زیبایی فضای عمومی روستا افزوده است. جاذبه‌های گردشگری روستای مارین به دلیل شرایط مساعد اقلیمی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی، همه ساله گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند. استقرار روستا در میان دره‌ای که پیرامون آن را ارتفاعاتی بلند دربرگرفته‌اند، چشم‌اندازهای بدیعی از تلفیق زندگی انسان و طبیعت پدید آورده است.

گچساران

روستای دیل گچساران

روستای دیل از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران است که در ۱۸۴ کیلومتری یاسوج قرار دارد. ارتفاع روستای دیل از سطح دریا ۸۵۰ متر است و آب و هوای آن در فصل بهار مطبوع و دلپذیر، در تابستان گرم و خشک و در زمستان بارانی و معتدل است. از آثار تاریخی این روستا می‌توان به آثاری چون گنبدان گبر در چرزو، تنگ آسیاب، تکیه، قلعه برج، ده بزرگ و قلعه شاه بهمن اشاره کرد که از بین این آثار قلعه بهـمن و گنبدان گبر قدمت بسیار زیادی دارد.

منطقه حفاظت شده کوه خامین گچساران

این منطقه در حدود ۳۰ کیلومتری ضلع شرقی دو گنبدان در استان کهگیلوییه و بویر احمد با وسعت ۲۵۶۷۱ هکتار و با پوشش گیاهی و جنگلی بلوط، ارژن، انجیر وحشی، کیکم، چویل ،گون، زالزالک و کلخنگ واقع شده است. گونه‌های جانوری و حیات وحش پلنگ، خوک وحشی، سمور وحشی، جغد، گرگ، خرگوش و شاهین را می‌توان در این منطقه یافت. این منطقه کوهستانی با هدف حمایت از جمعیت پلنگ، بز و پازن، قوچ و میش و کبک دری از سال ۱۳۷۸ تحت حفاظت قرار گرفت. ارزش‌های خامین بیشتر مربوط به استفاده تفریحی و تفرجگاهی است؛ چنانچه طی چندسال آینده حمایت و حفاظت مستمری از این منطقه صورت گیرد ارزش‌های پژوهشی آن نیز جلب توجه خواهد کرد.

پل بند خره خهکی گچساران

پل بند خره خهکی مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان گچساران، بخش مرکزی، دهستان لیشتر، ۳ کیلومتری شمال شرق روستای انبارگاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار

پل ساسانی خیرآباد گچساران

پل ساسانی خیرآباد مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان گچساران، بخش مرکزی، دهستان لیشتر، روستای ده ناصر، ۱۳۰ متری چارتاقی خیرآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۵۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده بی بی حکیمه (س) گچساران

آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) چون مرواریدی در دل کوهستانهای زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون همیشه فارس قرار دارد و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می شتابند تا بوی علی بن موسی الرضا(ع) را در جنوب و در آستان او استشمام کنند.

این بقعه متبرکه در فاصله 700 متری جنوب غربی روستایی که به همین نام معرف است «بی بی حکیمه» از توابع شهرستان گچساران حد فاصل بین شهر بندری گناوه به گچساران در دامنه زرد کوه ،در میان تنگی عظیم و طویل در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی گچساران قرار دارد.

امامزاده جعفر(ع) گچساران

بقعه امامزاده جعفر(ع) درمجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع در روستای امامزاده جعفر(ع)و ۲۰ کیلومتری شهرستان نفتخیز گچساران قرار گرفته است، این مکان علاوه برموقعیت ویژه استراتژیکی و اهمیت اقلیمی از جمله زیارتگاه‌های معتبر به شمارمی‌رود. طبیعت زیبای دشت امامزاده جعفر نیز یکی دیگر از مکان های سرسبز و خوش آب و هوای شهرستان گچساران است که به همه کسانی که به این منطقه سفر می‌کنند، توصیه می‌کنیم.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با لواسان و مناطق دیدنی آن

مناطق دیدنی و تاریخی شهر زیبای نور

آشنایی با مناطق دیدنی یاسوج

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا